Եվրոպական խորհուրդը հայտարարել է Վրաստանի ընդունման գործընթացի դե ֆակտո կասեցման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհուրդը հայտարարել է ԵՄ-ին Վրաստանի անդամակցության գործընթացի փաստացի արգելափակման մասին՝ երկրին մեղադրելով եվրոպական արժեքների խախման մեջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է հոկտեմբերի 17-ին Եվրոպական խորհրդի նիստից հետո հրապարակված ամփոփիչ փաստաթղթում։
«Եվրոպական խորհուրդը վերահաստատում է Միության պատրաստակամությունն՝ աջակցելու վրաց ժողովրդին իր եվրոպական ճանապարհին։ Միևնույն ժամանակ Խորհուրդը լուրջ մտահոգություն է հայտնում Վրաստանի կառավարության ուղեգծի վերաբերյալ, որն ընթանում է Եվրամիության հիմքում ընկած արժեքներին ու սկզբունքներին հակառակ։ Եվրոպական խորհուրդն ընդգծում է, որ գործողությունների նման ընթացքը վտանգի տակ է դնում Վրաստանի եվրոպական ուղին և դե ֆակտո կասեցնում անդամակցության գործընթացը», - ասված է փաստաթղթում։
Բրյուսելն ակնկալում է, որ «առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կլինեն ազատ և արդար, միջազգային չափանիշներին համապատասխան և միջազգային ու տեղական դիտորդների համար ընտրություններին անարգել հետևելու հնարավորությամբ»։ Փաստաթղթում ընդգծվում է «ազատ, անկախ և բազմակարծիք ԶԼՄ-ների պաշտպանության անհրաժեշտությունը»:
Օրեր առաջ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ձայների 495 կողմ, 73 դեմ, 86 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ ընդունել են բանաձև, որով պահանջում են սառեցնել պաշտոնական Թբիլիսիի եվրոպական ֆինանսավորումը՝ հայտարարելով, որ Վրաստանի ներկայիս նահանջը ժողովրդավարությունից կասեցնում է այդ երկրի ինտեգրումը Եվրամիությանը: Պատճառը Վրաստանում «Օտարերկրյա գործակալների մասին» և «Ընտանեկան արժեքների և անչափահասների պաշտպանության մասին» օրենքների ընդունումն է, որոնք Եվրոխորհրդարանը պահանջում է չեղարկել։

Европейский совет объявил де-факто приостановку процесса приема Грузии в ЕС
Европейский совет заявил о фактической блокировке процесса приема Грузии в ЕС, обвинив страну в нарушении европейских ценностей. Как передает Арменпресс, об этом говорится в итоговом документе, опубликованном по итогам заседания Европейского совета 17 октября.
“Европейский совет выражает серьезную озабоченность относительно курса грузинского правительства, который идет против ценностей и принципов, на которых основан Евросоюз. Этот курс подрывает европейский путь Грузии и фактически останавливает процесс приема в ЕС”, - говорится в документе.
Брюссель рассчитывает, что “предстоящие парламентские выборы будут свободными и справедливыми, соответствующими международным стандартам и с беспрепятственным доступом для международных и внутренних наблюдателей за выборами”. Подчеркивается и “необходимость защиты свободных, независимых и плюралистических СМИ”.
Ранее депутаты Европарламента с соотношением 495 голосов, 73 против, 86 воздержавшихся приняли резолюцию с требованием заморозить официальное европейское финансирование Тбилиси, заявив, что нынешний отход Грузии от демократии останавливает интеграцию страны в Европейский Союз. Причина заключается в принятии Грузией Законов “Об иностранных агентах” и “О семейных ценностях и защите несовершеннолетних”, которые Европарламент требует отменить.