Վահագն Խաչատուրյանն Աշխաբադում առանձնազրույցներ է ունեցել Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի և Սերդար Բերդիմուհամեդովի հետ
ԱՇԽԱԲԱԴ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Թուրքմենստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Աշխաբադում հանդիպումներ է ունեցել Թուրքմենստանի ազգային առաջնորդ, խորհրդարանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի և երկրի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովի հետ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահը հոկտեմբերի 10-ին հանդիպում և առանձնազրույց է ունեցել Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ, իսկ Թուրքմենստանի գործող նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովի հետ հանդիպումը և առանձնազրույցը կայացել է հոկտեմբերի 11-ին։
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն աշխատանքային այցով Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադ է ժամանել հոկտեմբերի 10-ին՝ մասնակցելու թուրքմեն բանաստեղծ, մտածող և թուրքմենական դասական գրականության հիմնադիր Մահթումկուլի Ֆրագիի 300-ամյակին նվիրված համաժողովին, որի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով։
Աշխաբադում անցկացված համաժողովին, որը կրում է «Ժամանակների և քաղաքակրթությունների փոխկապակցվածությունը՝ խաղաղության և զարգացման հիմք» խորագիրը, մասնակցել են նաև մի շարք այլ պետությունների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը։ Համաժողովին մասնակցեցին նաև բարձրաստիճան պաշտոնյաներ Մոնղոլիայից, Պակիստանից և մի շարք այլ երկրներից:
Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում է նաև Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը:

President Vahagn Khachaturyan meets with Turkmenistan's Gurbanguly Berdimuhamedov and Serdar Berdimuhamedov
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. As part of his working visit to Turkmenistan, President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan held meetings with the National Leader of Turkmenistan and Speaker of Parliament, Gurbanguly Berdimuhamedov, as well as the country's President, Serdar Berdimuhamedov.
The Armenian President had a meeting and private conversation with Gurbanguly Berdimuhamedov on October 10, and another meeting and private conversation with the current President of Turkmenistan, Serdar Berdimuhamedov, on October 11.
On October 10, President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan on a working visit arrived in Ashgabat, the capital of Turkmenistan, to participate in a conference dedicated to the 300th anniversary of Turkmen poet and founder of Turkmen classical literature Magtymguly Fragi, where he delivered a speech.
A number of other heads of state also participated in the conference held in Ashgabat, titled "Interconnection of Times and Civilizations - the Basis of Peace and Development." Among them were President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Islamic Republic of Iran Masoud Pezeshkian, President of Kazakhstan Kasim-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Zhaparov, President of Tajikistan Emomali Rahmon, and President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
High-ranking officials from Mongolia, Pakistan, and several other countries also attended the conference.