Հայտարարվել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հաղթողը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նորվեգիայի Նոբելյան հանձնաժողովը 2024 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը շնորհել է ճապոնական «Նիհոն Հիդանկյո» կազմակերպությանը՝ միջուկային զենքից զերծ աշխարհ ունենալու գործում ցուցաբերած ջանքերի համար: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Նոբելյան մրցանակի պաշտոնական կայքում հրապարակված մամուլի հաղորդագրությունը։
«Ատոմային ռումբի հարվածից Հիրոսիմայից և Նագասակիից փրկվածների այս շարժումը, որը նաև հայտնի է որպես Հիբակուշա, ստանում է Խաղաղության մրցանակ՝ միջուկային զենքից զերծ աշխարհ ունենալու իր ջանքերի համար և վկաների ցուցմունքների միջոցով ցույց տալու համար, որ միջուկային զենքն այլևս երբեք չպետք է կիրառվի», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Միևնույն ժամանակ Նորվեգիայի Նոբելյան հանձնաժողովն ընդգծել է «մեկ հուսադրող փաստ»՝ շուրջ 80 տարվա ընթացքում ոչ մի միջուկային զենք պատերազմում չի օգտագործվել: Ըստ հաղորդագրության՝ «Նիհոն Հիդանկյո»-ի և Հիբակուշայի այլ ներկայացուցիչների արտասովոր ջանքերը «մեծապես նպաստել են միջուկային տաբուի հաստատմանը»։
Հաջորդ տարի կնշվի ԱՄՆ-ի կողմից  Ճապոնիայի Հիրոսիմա և Նագասակի քաղաքների ատոմային ռմբակոծության 80-րդ տարելիցը։ Ատոմային երկու ռումբերն ավելի քան 120 000 մարդու կյանք են խլել։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ միջուկային երկրներն արդիականացնում են իրենց զինանոցը և սպառնում ընթացիկ պատերազմներում միջուկային զենք կիրառել։ Նոբելյան հանձնաժողովը հիշեցնում է, որ ատոմային ռումբերը երբևէ ստեղծված ամենաավերիչ զենքերն են։
Նոբելյան շաբաթվա շրջանակներում հոկտեմբերի 10-ին Գրականության Նոբելյան մրցանակ է շնորհվել հարավկորեացի հեղինակ Հան Կանին՝ «նրա բուռն բանաստեղծական արձակի համար, որը դիմակայում է պատմական ցնցումներին և ցույց տալիս մարդկային կյանքի փխրունությունը»:
Հոկտեմբերի 9-ին հայտարարել են քիմիայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակակիրների անունները։ Մրցանակը կիսել են Դեյվիդ Բեյքերը՝ Սիեթլի Վաշինգտոնի համալսարանից, «սպիտակուցի հաշվողական նախագծման համար», ինչպես նաև Դեմիս Հասաբիսը և Ջոն Մ. Ջամփերը՝ Google Deep Mind ընկերությունից, «սպիտակուցի կառուցվածքի կանխատեսման համար»։
Իսկ հոկտեմբերի 7-ին Ստոկհոլմի Կարոլինյան ինստիտուտը ֆիզիոլոգիայի և բժշկագիտության բնագավառում Նոբելյան մրցանակը շնորհել է գիտնականներ Վիկտոր Ամբրոսին և Գերի Ռուվկունին՝ միկրոՌՆԹ-ների մոլեկուլների հայտնաբերման համար, որոնք կարգավորում են գենի գործողությունը։

Стал известен лауреат Нобелевской премии мира
Норвежский Нобелевский комитет присудил Нобелевскую премию мира 2024 года японской организации «Нихон Хиданкё» за усилия по созданию мира, свободного от ядерного оружия. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз, опубликованный на официальном сайте Нобелевской премии.
«Это движение людей, переживших атомные бомбардировки Хиросимы и Нагасаки, также известное как Хибакуся, получает Премию мира за свои усилия по созданию мира, свободного от ядерного оружия, и за демонстрацию посредством свидетельских показаний того, что ядерное оружие никогда больше не должно использоваться», - отмечается в сообщении.
В то же время Норвежский Нобелевский комитет подчеркнул «один обнадеживающий факт» — ядерное оружие не использовалось в войне вот уже почти 80 лет. Согласно докладу, чрезвычайные усилия «Нихон Хиданкё» и других представителей Хибакуся «внесли большой вклад в установление ядерного табу».
В следующем году исполнится 80 лет со дня атомной бомбардировки США японских городов Хиросима и Нагасаки. Две атомные бомбы убили около 120 000 человек.
В сообщении также упоминается, что ядерные страны модернизируют свой арсенал и угрожают применить ядерное оружие в текущих войнах. Нобелевский комитет напоминает, что атомные бомбы являются самым разрушительным оружием из когда-либо созданных.
В рамках Нобелевской недели Нобелевская премия по литературе была вручена 10 октября южнокорейской писательнице Хан Кан «за ее бурную поэтическую прозу, которая противостоит историческим потрясениям и показывает хрупкость человеческой жизни».
9 октября были объявлены имена лауреатов Нобелевской премии в области химии. Награду разделили Дэвид Бейкер из Вашингтонского университета в Сиэтле за «вычислительный дизайн белка» вместе с Демисом Хассабисом и Джоном М. Джампер от Google Deep Mind за «предсказание структуры белка».
8 октября были объявлены лауреаты Нобелевской премии в области физики. Премия была вручена Джону Хопфилду и Джеффри Хинтону за «фундаментальные открытия и изобретения в области машинного обучения с использованием искусственных нейронных сетей».
А 7 октября Каролинский институт в Стокгольме вручил Нобелевскую премию по физиологии и медицине учёным Виктору Амброузу и Джерри Рувкану за открытие молекул микроРНК, регулирующих активность генов.