Հայաստանի դիրքորոշումն է՝ բոլոր հարևանների հետ ունենալ կարգավորված և բարիդրացիական հարաբերություններ. ՀՀ նախագահը՝ ԳԴՀ պաշտոնակցին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի նախագահական նստավայրում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը, որին հաջորդել է նախագահներ Վահագն Խաչատուրյանի և Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ողջունելով Հանրապետության նախագահին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, Գերմանիայի նախագահը նշել է. «Ուրախ եմ Ձեզ հյուրընկալել Գերմանիայի նախագահական նստավայրում և շնորհակալ եմ, որ ժամանակ գտաք այս հանդիպման, ինչպես նաև Համբուրգի Կայունության համաժողովին մասնակցելու համար:
Բեռլինի «Հատուկ օլիմպիական խաղերին» մեր վերջին հանդիպման ժամանակ մենք քննարկեցինք ձեր տարածաշրջանի տարբեր իրողություններ և զարգացումներ: Ներկայումս էլ առկա են բազմաթիվ հիմնախնդիրներ և հակամարտություններ և այս տեսանկյունից Կայունության համաժողովը կարևոր բովանդակություն ունի՝ ավելի խաղաղ ու զարգացող աշխարհ ունենալու համար:
Պետք է նշեմ, որ Գերմանիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ ինչպես միջմշակութային կապերի, այնպես էլ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը խթանելով և տեղյակ եմ, որ մեր հետաքրքրությունը փոխադարձ է: Հուսով եմ նաև, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի իրականացնել Հայաստան այցելելու իմ ցանկությունը»:
Ըստ աղբյուրի՝ շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ասել է. «Պարոն նախագահ, ինձ համար պատիվ է գտնվել Գերմանիայի նախագահական նստավայրում, շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Համբուրգի Կայունության համաժողովին հրավերի համար:
Կարևորում եմ համաժողովի բովանդակությունը, որտեղ հնչեցին խաղաղությանը միտված նոր գաղափարներ և հայեցակարգեր: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առկա սերտ համագործակցությունը ամենատարբեր ուղղություններով, իսկ Գերմանիայի ներկայությունը մեր իրականության մեջ նշանակալի և զգալի է ամենատարբեր ոլորտներում:
Մենք կարևորում ենք և գնահատում Գերմանիայի շարունակական աջակցությունն ու ներդրումը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների կյանքի կոչման գործում: Վստահ եմ, որ առաջիկայում էլ մեր փոխգործակցությունը շարունակելու է ընդլայնվել տնտեսության, էներգետիկայի, մշակույթի, կրթության և այլ ուղղություններով, ինչի համար առկա է երկկողմանի ցանկություն և զգալի ներուժ»:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում Գերմանիայի նախագահը հետաքրքրվել է մեր տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր իրավիճակից և զարգացումներից: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հաստատակամ կերպով շարժվում է տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հասնելու ճանապարհով, և այս նպատակի համար շրջանառության մեջ է դրել «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, նախագահը նշել է, որ հայկական կողմն ինչպես նախկինում, ներկայումս էլ հանդես է գալիս առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման դիրքից, և այս առումով նաև որոշակի քայլեր ձեռնարկվել են սահմանային ենթակառուցվածքների ստեղծման և վերականգնման ուղղությամբ:
Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումն է բոլոր հարևան պետությունների հետ ունենալ կարգավորված և բարիդրացիության սկզբունքների վրա հիմնված հարաբերություններ, ինչը բխում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից:
«Մեզ համար հստակ է, որ առանց խաղաղության, կայունության և բարիդրացիության հնարավոր չէ ունենալ ակնկալվող զարգացումը մեր տարածաշրջանում և, ընդհանարապես, ամբողջ աշխարհում»,- ասել է նախագահը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Գերմանիայի համագործակցության մի շարք օրակարգային հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և գլոբալ մի շարք հիմնախնդիրների, որոնց վերաբերյալ նախագահները ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները:
Զրույցի ավարտին Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերն ընդգծել է, որ Գերմանիան աջակցում է հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու Հայաստանի ձգտումներին և հնարավոր ջանքերը կգործադրի հարավկովկասյան տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հաստատման համար:

Armenia's stance is to maintain regulated and neighborly relations with all neighbors, says President to German counterpart
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. A formal welcoming ceremony for the President of the Republic of Armenia was held at the German presidential residence, followed by a meeting between Presidents Vahagn Khachaturyan and Frank-Walter Steinmeier.
According to the Presidential office, during the reception of President Vahagn Khachaturyan and his delegation, the President of Germany expressed gratitude to Khachaturyan for taking the time to attend both the meeting and the Hamburg Sustainability Conference.
“At our recent meeting at the Special Olympics in Berlin, we discussed various realities and developments in your region. Currently, many problems and conflicts exist, and from this perspective, the Sustainability Forum holds significant importance for fostering a more peaceful and developing world.
I should mention that Germany is committed to promoting both intercultural ties and economic relations with Armenia, and I recognize that our interests are mutual. I also hope to fulfill my wish to visit Armenia in the near future,” said the German President.
According to the source, expressing gratitude for the reception, President Vahagn Khachaturyan noted that it was an honor for him to be at the German presidential residence. He thanked the President for the invitation to the Hamburg Stability Conference.
“We highly value the close cooperation between Armenia and Germany in various directions, and Germany's presence in our reality is significant. We value Germany's continuous support and contribution to the implementation of democratic reforms in Armenia. I am confident that our cooperation will continue to expand in the fields of economy, energy, culture, education, and other areas, as there is a mutual desire and significant potential for collaboration,” said Khachaturyan.
It was noted that during the meeting, the German president expressed interest in the overall situation and developments in the region. In this context, the President of the Republic emphasized that Armenia is firmly progressing toward achieving stable and lasting peace in the region and has introduced the "Crossroads of Peace" program to support that goal.
In his remarks on Armenia-Turkey relations, the President highlighted that Armenia remains committed to normalizing relations without preconditions, as it has previously, "in this regard, specific steps have been taken to create and restore border infrastructures."
President Khachaturyan emphasized Armenia's commitment to maintaining regular and neighborly relations with all neighboring states, which he noted is in the interest of all countries in the region.
During the conversation, the parties exchanged views on several agenda items related to cooperation between Armenia and Germany.
At the conclusion of the discussion, German President Frank-Walter Steinmeier emphasized that Germany supports Armenia's aspirations to establish neighborly relations with its neighbors and will make every effort to achieve lasting peace in the South Caucasus region.