ԱՊՀ նիստին վարչապետը հայտարարել է, որ ՀՀ-ն երբեք չի համաձայնել երրորդ երկրների մասնակցությանը հաղորդակցության անվտանգության ապահովման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման կարևոր ասպեկտ է համարում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ նեղ կազմով նիստին նա նշել է, որ այս հարցում Հայաստանը առաջարկում է կոնկրետ լուծումներ, որոնք արտացոլված են ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։
«Այս նախագծի էությունը հետևյալն է՝ Հայաստանը պատրաստ է ապահովել տրանսպորտային միջոցների, բեռների, ուղևորների, խողովակաշարերի, մալուխների անցումն իր տարածքով՝ Վրաստանից Իրան և հակառակ ուղղությամբ, Թուրքիայից Ադրբեջան և հակառակ ուղղությամբ, և այլն։ Մենք պատրաստ ենք ապահովել տրանսպորտային միջոցների, բեռների, ուղևորների, խողովակաշարերի, մալուխների անցումն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։
Արձագանքելով մեր առաջարկներին՝ Ադրբեջանն ընդգծում է, որ եթե Հայաստանը չի ցանկանում բացել տարածաշրջանային հաղորդակցությունները, Ադրբեջանը կօգտվի Նախիջևանի հետ կապվելու Իրանի Իսլամական Հանրապետության ընձեռած հնարավորություններից։ Մենք, իհարկե, չենք առարկում, քանի որ սա երկու երկրների ինքնիշխան հարաբերությունների խնդիր է։ Բայց ես ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը ցանկանում է տարածաշրջանային հաղորդուղիների բացում և որ մենք պատրաստ ենք մեր տարածքով տրանսպորտային հաղորդակցություններ տրամադրել միևնույն պայմաններով, ինչ տրամադրվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից։ Ավելին, մենք պատրաստ ենք որոշակի պարզեցումներ կատարել սահմանային հսկողության ընթացակարգերում՝ փոխադարձության, իրավահավասարության, կողմերի ինքնիշխանության և իրավազորության սկզբունքների հարգման շրջանակներում»,- ասել է Փաշինյանը։
Այս համատեքստում վարչապետը ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է լիովին ապահովել իր տարածքով բեռների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց երթևեկության անվտանգությունը։
«Սա մեր ցանկությունն է, մեր պարտավորությունը, և մենք դա երաշխավորում ենք։ Ի դեպ, բոլոր հայտարարությունները, թե իբր Հայաստանն ինչ-որ ձևով համաձայնել է, որ երրորդ երկրներն ապահովելու են հաղորդակցության անվտանգությունն իր ինքնիշխան տարածքում, կամ որ դա նախատեսված է որևէ փաստաթղթով, ուղղակի չեն համապատասխանում իրականությանը։ Իր տարածքում անվտանգության ապահովումը ցանկացած երկրի ինքնիշխան պարտավորությունն է։ Սա մեր գործն է, և մենք դա երաշխավորված կանենք»,-եզրափակել է Փաշինյանը։

Armenia never agreed to the involvement of third countries in ensuring the security of communications - PM
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. The issue of unblocking all transport and economic connections is another important aspect of establishing stability in the South Caucasus. In this regard, we offer concrete solutions, which are reflected in the 'Crossroads of Peace' project developed by us, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said at the narrow-format meeting of the CIS Heads of State Council.
“The essence of this project is as follows: Armenia is ready to ensure the passage of vehicles, cargo, passengers, pipelines, cables through its territory: from Georgia to Iran and vice versa, from Turkey to Azerbaijan and vice versa, etc. We are ready to ensure the passage of vehicles, cargo, passengers, pipelines, cables between the main part of Azerbaijan and the Autonomous Republic of Nakhichevan.
Responding to our proposals, Azerbaijan emphasizes that if Armenia does not want to open regional communications, Azerbaijan will use the opportunities provided by the Islamic Republic of Iran to connect with Nakhichevan. Of course, we do not object, because this is a matter of relations between the two sovereign countries. But I want to emphasize once again that Armenia wants the opening of regional channels and that we are ready to provide transport communications through our territory on the same terms as provided by the Islamic Republic of Iran. Moreover, we are ready to make certain simplifications in border control procedures within the framework of respect for the principles of reciprocity, equality, sovereignty and jurisdiction of the parties,” the Prime Minister said.
In this context,  Pashinyan emphasized that the Republic of Armenia is ready to fully ensure the safety of passage of goods, vehicles and people through its territory.
“This is our desire, our commitment, and we guarantee it. By the way, all statements that Armenia has somehow agreed that third countries will ensure the security of communication in its sovereign territory, or that this is stipulated by some document, are simply not true. Ensuring security in its territory is the sovereign obligation of any country. That's our job, and we guarantee to do it,'' said Pashinyan.