ԱՊՀ նիստին վարչապետը հայտարարել է, որ ՀՀ-ն երբեք չի համաձայնել երրորդ երկրների մասնակցությանը հաղորդակցության անվտանգության ապահովման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման կարևոր ասպեկտ է համարում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների մասնակցությամբ նեղ կազմով նիստին նա նշել է, որ այս հարցում Հայաստանը առաջարկում է կոնկրետ լուծումներ, որոնք արտացոլված են ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։
«Այս նախագծի էությունը հետևյալն է՝ Հայաստանը պատրաստ է ապահովել տրանսպորտային միջոցների, բեռների, ուղևորների, խողովակաշարերի, մալուխների անցումն իր տարածքով՝ Վրաստանից Իրան և հակառակ ուղղությամբ, Թուրքիայից Ադրբեջան և հակառակ ուղղությամբ, և այլն։ Մենք պատրաստ ենք ապահովել տրանսպորտային միջոցների, բեռների, ուղևորների, խողովակաշարերի, մալուխների անցումն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։
Արձագանքելով մեր առաջարկներին՝ Ադրբեջանն ընդգծում է, որ եթե Հայաստանը չի ցանկանում բացել տարածաշրջանային հաղորդակցությունները, Ադրբեջանը կօգտվի Նախիջևանի հետ կապվելու Իրանի Իսլամական Հանրապետության ընձեռած հնարավորություններից։ Մենք, իհարկե, չենք առարկում, քանի որ սա երկու երկրների ինքնիշխան հարաբերությունների խնդիր է։ Բայց ես ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը ցանկանում է տարածաշրջանային հաղորդուղիների բացում և որ մենք պատրաստ ենք մեր տարածքով տրանսպորտային հաղորդակցություններ տրամադրել միևնույն պայմաններով, ինչ տրամադրվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից։ Ավելին, մենք պատրաստ ենք որոշակի պարզեցումներ կատարել սահմանային հսկողության ընթացակարգերում՝ փոխադարձության, իրավահավասարության, կողմերի ինքնիշխանության և իրավազորության սկզբունքների հարգման շրջանակներում»,- ասել է Փաշինյանը։
Այս համատեքստում վարչապետը ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է լիովին ապահովել իր տարածքով բեռների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց երթևեկության անվտանգությունը։
«Սա մեր ցանկությունն է, մեր պարտավորությունը, և մենք դա երաշխավորում ենք։ Ի դեպ, բոլոր հայտարարությունները, թե իբր Հայաստանն ինչ-որ ձևով համաձայնել է, որ երրորդ երկրներն ապահովելու են հաղորդակցության անվտանգությունն իր ինքնիշխան տարածքում, կամ որ դա նախատեսված է որևէ փաստաթղթով, ուղղակի չեն համապատասխանում իրականությանը։ Իր տարածքում անվտանգության ապահովումը ցանկացած երկրի ինքնիշխան պարտավորությունն է։ Սա մեր գործն է, և մենք դա երաշխավորված կանենք»,-եզրափակել է Փաշինյանը։

Премьер-министр Пашинян заявил, что Армении никогда не соглашалась на участие третьих стран в обеспечении безопасности коммуникаций
Премьер-министр Никол Пашинян важным аспектом становления стабильности на Южном Кавказе считает тему разблокировки всех транспортных и экономических связей. Как передает Арменпресс, на очередном заседании Совета глав государств СНГ премьер-министр Пашинян подчеркнул, что в этом вопросе Армения предлагает конкретные решения, которые отражены в выработанном правительством Армении проекте «Перекресток мира».
«Суть этого проекта заключается в следующем: Армения готова обеспечить проезд транспортных средств, грузов, пассажиров, прохождение трубопроводов, кабельных трасс по своей территории: из Грузии в Иран, в обратном направлении и далее, из Турции в Азербайджан, в обратном направлении, и далее. Мы готовы обеспечить проезд транспортных средств, грузов, пассажиров, прохождение трубопроводов, кабельных трасс между основной частью Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой.
Реагируя на наши предложения, Азербайджан подчеркивает, что если Армения не хочет открытия региональных коммуникаций, Азербайджан для связи с Нахичеванью воспользуется возможностями, предоставляемыми Исламской Республикой Иран. Мы, конечно, не возражаем, потому что это вопрос суверенных отношений двух стран. Но хочу еще раз подчеркнуть, что Армения хочет открытия региональных коммуникаций и мы готовы предоставить транспортные сообщения по своей территории на тех же условиях, на которых предоставляет Исламская Республика Иран. Более того, мы готовы пойти к некоторым упрощениям процедур контроля прохождения границ в рамках уважения принципов обоюдности, равенства, соблюдения суверенитета и юрисдикции сторон», - сказал Пашинян.
В этом контексте премьер-министр подчеркнул, что Республика Армения готова полностью обеспечить безопасность прохождения грузов, транспортных средств и людей по своей территории.
«Это наше желание, наше обязательство, и мы это гарантируем. Между прочим, все утверждения о том, что Армения в какой-либо форме якобы согласилась, чтобы третьи страны обеспечивали безопасность коммуникаций на ее суверенной территории, или в каком-либо документе предназначено такое, попросту не соответствует действительности. Обеспечение безопасности на своей территории – это суверенное обязательство любой страны. Это наше дело, что и мы выполним гарантированно», - заключил Пашинян.