Զելենսկին ԱՄՆ-ում է, որտեղ իր «հաղթանակի ծրագիրը» կներկայացնի Բայդենին, Հարիսին և Թրամփին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ԱՄՆ-ում է, որտեղ կմասնակցի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային, ինչպես նաև ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին կներկայացնի «հաղթանակի ծրագիրը»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ BBC-Ն հայտնում է, որ Զելենսկին նաև մտադիր է իր պլանը ներկայացնել Կոնգրեսին և ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների երկու թեկնածուներին՝ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին և ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսին։
Այցից առաջ Զելենսկին X սոցիալական հարթակում հայտնել է, որ այս աշունը «կորոշի այս պատերազմի ապագան»։
ԱՄՆ մեկնելուց առաջ Ուկրաինայի նախագահը նաև ասել է, որ իր պլանի տարրերից են զենքի հետագա մատակարարումները, դիվանագիտական ջանքերը՝ ստիպելու Ռուսաստանին համաձայնել խաղաղության և 2022 թվականին Ուկրաինա ներխուժման համար Մոսկվային պատասխանատվության ենթարկելը։
Բրիտանական The Times պարբերականն իր հերթին գրում է, որ «հաղթանակի ծրագիրը», որը Վոլոդիմիր Զելենսկին բերել է ԱՄՆ, բաղկացած է չորս հիմնական կետերից՝ Արևմուտքի կողմից անվտանգության երաշխիքների տրամադրում, ինչը նման է ՆԱՏՕ-ի անդամների միջև փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագրին, ՌԴ Կուրսկի շրջան Ուկրաինայի ներխուժման շարունակություն՝ որպես տարածքային հաղթաթուղթ, որոշակի ժամանակակից զենքի խնդրանք և միջազգային ֆինանսական օգնություն Ուկրաինայի ավերված տնտեսությանը։
Զելենսկին հայտարարել է, որ չի բացահայտի ծրագրի բոլոր մանրամասները նախքան Բայդենի հետ հանդիպումը, որը կկայանա սեպտեմբերի 26-ին։ Բացի այդ, նշվում է, որ Զելենսկին մտադիր է Բայդենից պահանջել Ուկրաինայի համար այնպիսի անվտանգության երաշխիքներ, որոնք թույլ չեն տա Կիևին ստիպել ոչ շահավետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, եթե ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթի Դոնալդ Թրամփը։
ԱՄՆ այցի շրջանակներում Զելենսկին արդեն այցելել է Փենսիլվանիայում գտնվող զենքի գործարան, որտեղ արտադրվում են 155 մմ տրամաչափի հրետանային արկեր ուկրաինական բանակի համար։

Зеленский в США представит свой “план победы” Байдену, Харрис и Трампу
Президент Украины Владимир Зеленский находится в США, где примет участие в Генеральной Ассамблее ООН и представит “план победы" президенту США Джо Байдену.
Как передает Арменпресс, BBC сообщает, что Зеленский намерен представить свой план и Конгрессу и двум кандидатам на пост президента США - бывшему президенту Дональду Трампу и вице-президенту США Камале Харрис.
Перед визитом Зеленский заявил в социальной платформе X, что эта осень решит будущее этой войны.
Он также заявил, что его план включает дальнейшие поставки оружия, дипломатические усилия, направленные на принуждение России к миру и привлечение Москвы к ответственности за вторжение в Украину в 2022 году.
Британское издание The Times  сообщает: “План Зеленского содержит четыре ключевых пункта: первый - это гарантии безопасности для Украины от западных стран, аналогичный пакту о взаимной обороне в рамках членства в НАТО; второй - продолжение наступления Украины в российскую Курскую область, чтобы обеспечить территориальный козырь в переговорах; третий пункт - запрос на “конкретное” современное вооружение; четвертый - международная финансовая помощь для разрушенной войной экономики Украины”.
Зеленский заявил, что не будет раскрывать все детали плана до встречи с Байденом, которая состоится 26 сентября. Кроме того, отмечается, что Зеленский намерен потребовать от Байдена таких гарантий безопасности для Украины, которые не позволят Киеву подписать невыгодное мирное соглашение в случае победы Дональда Трампа на президентских выборах в США.
В рамках визита в США Зеленский уже посетил оружейный завод в Пенсильвании, где производятся 155-мм артиллерийские снаряды для украинской армии.