Ամեն ինչից վեր դասում ենք Հայաստանի և հայության մեր ընդհանուր շահը՝ ոչ միայն խոսքով, այլև գործով. Մեկնարկեց Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովը
Ամեն ինչից վեր դասում ենք Հայաստանի և հայության մեր ընդհանուր շահը՝ ոչ միայն խոսքով, այլև գործով. Մեկնարկեց  Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում մեկնարկեց Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովը։ Հայաստանի և սփյուռքի արդի մարտահրավերներն ու խնդիրները, կայուն զարգացման հնարավորությունները, ներկայի և ապագայի կարևորագույն հարցերը կքննարկվեն միասնական հարթակում տարբեր ձևաչափերի շրջանակներում: Ազգային անվտանգությունից մինչև բարձրագույն տեխնոլոգիաներ, տնտեսություն, գիտություն, հայրենադարձություն և սփյուռքի համայնքների կենսունակություն. գագաթնաժողովը հյուրընկալել է սփյուռքի և Հայաստանի շուրջ 1000 ներկայացուցիչների:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր ելույթում նշեց, որ Հայաստանի և հայության առջև ծառացած գոյաբանական խնդիրները հաղթահարված չեն, և մեր բազում վերքերը բուժման և խնամքի կարիք ունեն:
«Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովից երկու տարի է անցել, երկու դժվարին և ճակատագրական տարիներ, որոնց ընթացքում ունեցել ենք ծանր կորուստներ, ինչպես նաև համեստ, բայց հուսադրող նվաճումներ:  Արցախահայության բռնի տեղահանությունը պետք է սթափվելու և զգաստության ազդանշան լինեն բոլոր իրապես հայրենասեր հայերի համար:  Միջազգային իրավունքի և դիվանագիտական համակարգի ակնհայտ քայքայման և առկա քաոսային պայմաններում մեր հարևանների ագրեսիվ նկրտումները Հայաստանի Հանրապետության տարածքների նկատմամբ շատ լուրջ վտանգ են ներկայացնում մեր անվտանգությանը: Ունենք հարյուր հազարից ավել բռնի տեղահանված հայրենակիցներ որոնց կյանքը, չնայած պետության և մարդասիրական կազմակերպությունների հսկայական ջանքերի, բնականոն հուն վերադառնալուց շատ հեռու են»,- նշեց Սինանյանը:
Նրա կարծիքով՝ տնտեսական զարգացումը, կրթական բարեփոխումները, անվտանգային համակարգի կայացումը, առողջապահության բարելավումը գերնպատակներ են, որոնց ուղղությամբ ունենք զգալի առաջխաղացում, սակայն որոնց հաջող ավարտին հասցնելը պահանջելու է հսկայական աշխատանք, ջանք և եռանդ:
«Սփյուռքում ևս իրավիճակը մտահոգիչ է:  Ուծացման գործընթացը անզեն աչքով էլ տեսանելի է, և այն ինչ-որ չափով արագացել է 44-օրյա պատերազմին հետևած ընկճախտի և ապատիայի արդյունքում: Ցավոք, սփյուռքում էլ կան ուժեր, որոնք սվինnերով են ընդունում Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանի ժողովրդի վիճակը բարելավելու ցանկացած նախաձեռնություն և աշխատանք:  Այս ամենի հետ մեկտեղ, մի բան, որը ավելի մտահոգիչ և վտանգավոր է, Հայաստանն ու Սփյուռքը հաճախ շարունակում են իրար չհասկանալ, թերագնահատել, մեղադրել այս կամ այն անհաջողության համար։ Մի երևույթ, որը ոչ միայն հիմնված չէ սթափ և իրատեսական գնահատականների վրա, այլ նաև չի գոյացնում որևէ հավելյալ դրական արժեք կամ արդյունք»,- ասաց Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատարը:
Սինանյանը շեշտեց, որ կան նաև դրական զարգացումներ: Վերջին երկու տարիներին Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեն գրանցել է երկնիշ աճ: Բանակն ակտիվորեն վերազինվում և վերակազմավորվում է, իսկ մեր անվտանգային գործընկերների թիվը մեծանում է: Հայաստանի Հանրապետության պատմության ընթացքում առաջին անգամ մեր սպառազինության կարիքները մի մասը հոգում ենք ներքին արտադրողները, և այս բնագավառում սփյուռքյան ներդրումները և մասնագիտական գիտելիքները մեծ դեր են խաղում:
Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատարի համոզմամբ՝ Հայաստանն ավելի քան երբևէ ակտիվ է դիվանագիտական դաշտում, օգտագործելով պետական համակարգի և քաղաքացիական հասարակության ողջ ռեսուրսը: Կրթական բարեփոխումները և ենթակառուցվածքների բարելավման աշխատանքները մնում են կառավարության և վարչապետի ուշադրության կենտրոնում:
«Սակայն խնդիրները շատ են, իսկ մեր հնարավորությունները՝ սահմանափակ: Այս ծանրագույն խնդիրների լուծման ողջ բեռը չի կարող ընկնել միայն հայաստանաբնակ հայության ուսերին:  Ձեզանից յուրաքանչյուրը այստեղ է ոչ թե որովհետև դուք պարզապես հայ եք, այլ որովհետև դուք ձեր գործունեությամբ պատասխանատվության բեռի ձեր մասն եք ստանձնել մեր պետության և մեր ազգի ապագայի համար: Մենք այստեղ հավաքվել ենք որովհետև բոլորս, անկախ մեր քաղաքական, սոցիալական համոզմունքներից, մեր ծննդյան վայրից, մեր խոսակցական լեզվից, նույնիսկ մեր դավանանքից, ամեն ինչից վեր ենք դասում մեր ընդհանուր շահը, այն է՝ Հայաստանի Հանրապետության և հայության շահը:  Եվ դա անում ենք գործով և ոչ միայն խոսքով»,- ասաց Սինանյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ հաջորդ երեք օրերի ընթացքում քննարկվելու են կարևոր խնդիրներ և դրանց համար փնտրվելու են լուծումներ: Ըստ նրա՝ անվտանգությունը (ամենալայն իմաստով), Հայաստանի կայուն զարգացումը և դրա մեջ Սփյուռքի ներգրավվածությունը, Սփյուռքի հզորացումը և հայրենադարձությունը այն ուղղություններ են, որոնք ամենակարևորն էին գագաթնաժողովի համար ձևավորված խորհրդատվական խմբերի համար: Օրակարգը ձևավորվել է միասին այն ակնկալիքով, որ հարցերն էլ լուծվելու են միասնաբար:
«Ուրեմն, ի գործ:  Այսօր, երբ ընդունված է հայրենիքը սիրել հեռվից, վիրտուալ տարածքում կամ նման հայրենասիրությունը դրսևորել ֆեյսբուքյան քննադատությամբ՝ ուզում եմ մեջբերել ԱՄՆ նախկին նախագահ Թեոդոր Ռուզվելտի 1910 թվականի Սորբոնի համալսարանում արված մի ճառից, որը ձեր և մեր բոլորի մասին է:   «Կարևորը քննադատողը չէ, ոչ այն մարդը, որը մատնանշում է, թե ինչպես է ուժեղ մարդը սայթաքում, կամ ինչպես գործող մարդը կարող էր ինչ-որ բան ավելի լավ անել: Գովեստը այն մարդունն է, որը ասպարեզում է, ում դեմքը պատված է փոշով, քրտինքով և արյամբ, ով պայքարում է հերոսաբար, ով մեկը մյուսի հետևից սխալվում է և թերանում է, որովհետև չկա ջանք առանց սխալի և թերացման, բայց ով գիտի մեծ ոգևորություն, մեծ նվիրվածություն, ով ինքն իրեն սպառում է հանուն արժանի նպատակի, ով լավագույն դեպքում ի վերջո կվայելի հաղթանակ և մեծ նվաճում, կամ վատթարագույն դեպքում, եթե ձախողի, կձախողի համարձակորեն մարտնչելով, և երբևէ չի դասվի այն սառը և վախկոտ ոգիների շարքին, որոնք երբևէ չեն իմանալու ոչ պարտություն, ոչ էլ հաղթանակ»,- եզրափակեց Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատարը:

We prioritize the interests of Armenia and Armenians above all, not just in words but in actions: Second Global Armenian Summit kicks off
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. The second Global Armenian Summit has commenced in Yerevan. The Summit will address the current challenges and problems facing Armenia and the Diaspora, explore opportunities for sustainable development, and discuss the most important issues of the present and future on a unified platform through various formats. Topics will range from national security to high technology, economics, science, repatriation, and the vitality of diaspora communities. The Summit is hosting approximately 1,000 representatives from the Diaspora and Armenia.
In his speech, Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan noted that the fundamental problems facing Armenia and Armenians have not been resolved, and many wounds still need treatment and care.
“Two years have passed since the first Global Armenian Summit—two difficult and fateful years during which we have faced heavy losses as well as modest but encouraging achievements. The forced deportation of Artsakh Armenians should serve as a wake-up call for all truly patriotic Armenians,” said Sinanyan.
He added that in the current chaotic conditions, the aggressive ambitions of neighboring countries towards the territories of the Republic of Armenia pose a serious threat to our security.
According to Sinanyan, economic development, educational reforms, the establishment of a security system, and the improvement of healthcare are critical goals. While significant progress has been made, achieving these goals requires tremendous effort, work, and energy.
"The situation in the Diaspora is also a cause for concern. The alienation process is visibly accelerating, exacerbated by the depression and apathy following the 44-day war.
What is even more concerning and dangerous is that Armenia and the Diaspora often fail to understand each other, underestimate each other, and blame each other for various failures. This phenomenon is not only based on inaccurate and unrealistic assessments but also offers no additional positive value or results," noted the Chief Commissioner for Diaspora Affairs.
Sinanyan emphasized that there have also been positive developments. Over the past two years, the state budget of the Republic of Armenia has seen double-digit growth. The army is actively rearming  and the number of the security partners is increasing.
"For the first time in the history of the Republic of Armenia, our armament needs are being met by domestic manufacturers, with diaspora investments and professional knowledge playing a significant role in this area," he said.
According to the Chief Commissioner for Diaspora Affairs, Armenia is more active than ever in the diplomatic arena, utilizing all the resources of the state system and civil society.
"However, there are many problems, and our opportunities are limited. The entire burden of addressing these challenging issues cannot fall solely on the shoulders of Armenians living in Armenia. You here not just because you are Armenians, but because you have taken on your share of the responsibility for the future of our state and our nation. We have gathered here because, regardless of our political and social beliefs, our place of birth, our spoken language, or even our religion, we put our common interest, the interest of the Republic of Armenia and the Armenian people, above all else. And we do this through actions, not just words," said Sinanyan.
He stated that important issues would be discussed and solutions sought over the next three days. According to him, the key areas for the consultative groups formed for the Summit include security (in the broadest sense), sustainable development of Armenia and the involvement of the Diaspora, the empowerment of the Diaspora, and repatriation.