ՀՀ վարչապետն արձագանքել է Բաքվից հնչող հայտարարություններին, թե խաղաղության պայմանագրում պետք է ներառվեն բոլոր կարևոր կետերը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծում կա 13 հոդված, որոնք Հայաստանն ու Ադրբեջանն ամբողջությամբ համաձայնեցրել են, 3 հոդված համաձայնեցրել են մասնակի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի հարցին։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ վերջերս Հայաստանը առաջարկ էր ուղարկել Ադրբեջանին խաղաղության պայմանագրում չհամաձայնեցված երեք կետերը թողնել հետագա բանակցություններին և խաղաղության պայմանագիր ստորագրել արդեն իսկ համաձայնեցված 13 կետերով, իսկ ադրբեջանական կողմն, արձագանքելով այս առաջարկին ասել է, որ չնայած խաղաղության պայմանագրի 80 տոկոսը արդեն իսկ համաձայնեցված է՝ անընդունելի են համարում պայմանագրից չհամաձայնեցված կետերը հեռացնելը։ Մինասյանը հետաքրքրվեց, թե ինչպիսի՞ն է վարչապետի դիրքորոշումն այս հարցում։
Վարչապետը նշեց, որ խաղաղության պայմանագրի վերնագիրը, նախաբանը և 13 հոդված ամբողջությամբ համաձայնեված են։
«Եվս երեք հոդված մասնակի է համաձայնեցված։ Այսինքն՝ հոդվածում կան նախադասություններ, որոնք համաձայնեցված են, կան նախադասություններ, որոնք համաձայնեցված չեն։ Կա մեկ հոդված, որն ընդհանրապես համաձայնեցված չէ։
Օրինակ՝ ամենասկզբում խաղաղության պայմանագրի երկրորդ, երրորդ խմբագրություններն ունեցել են 18 հոդված։ Այսինքն՝ ինչ-որ հոդվածներ հետո դուրս են եկել։ Ադրբեջանն ինքը հայտարարեց կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հոդվածը հանելու մասին։ Հիմա մենք ասում ենք՝ այն, ինչ համաձայնեցված է, դա կարող ենք ստորագրել»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության պայմանագրի նախագծում կա համաձայնեցված հոդված, որն ասում է՝ կա մեխանիզմ, որ այս պայմանագրի իրականացման ընթացքի շուրջ կողմերն անընդհատ խորհրդակցությունների մեջ են լինելու, հանձնաժողովի նման մարմին է լինելու, նաև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում է ենթադրվում:
«Մեր հարցը հետևյալն է՝ իսկ երբ այդ կարևոր հարցերն արտահայտենք, այլևս չեն լինելո՞ւ կարևոր հարցեր։ Այսինքն՝ մենք դրանով կարևոր հարցերի ամբողջ ցանկը սպառելո՞ւ ենք, թե՞ ոչ։ Փաստ է, որ աշխարհում չկա այնպիսի պայմանագիր, որը բոլոր հարցերին պատասխան է տալիս։ Եթե նույնիսկ պայմանագիրը 40, 50, 60 հոդված ունենա, այդ պայմանագիրը, միևնույնն է, ինքը բոլոր կարևոր հարցերին պատասխան չի տալու։ Միշտ էլ երկրները շարունակում են իրենց  հարաբերությունների զարգացումը և դրա շուրջ քննարկումները։ Մենք ասում ենք՝ այն, ինչ համաձայնեցված է, ստորագրենք և գնանք առաջ։ Եթե կանխավարկածը այն լինի, որ բոլոր կարևոր հարցերը պետք է լուծենք, նոր ստորագրենք, դա նշանակում է, որ երբեք չենք ստորագրի»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

PM Pashinyan addresses Baku's demand for including all key articles in the peace treaty
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. The draft peace treaty between Armenia and Azerbaijan consists of 13 fully agreed-upon and 3 partially agreed-upon articles. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan made this statement during a question-and-answer session with government members in the National Assembly, responding to a question from the "Civil Agreement" faction deputy Lilit Minasyan.
Minasyan reminded the Prime Minister that Armenia has recently proposed to Azerbaijan to sign a peace treaty based on the 13 agreed-upon articles and to address the remaining three points through further negotiations.
However, Azerbaijan has rejected this proposal, stating that while 80 percent of the treaty is agreed upon, removing the non-agreed clauses from the draft is unacceptable. Minasyan inquired about the Prime Minister's stance on this issue.
The Prime Minister stated that the title, preamble, and 13 articles of the peace treaty have been fully agreed upon.
"Three additional articles have been partially agreed upon. This means some sentences within these articles are agreed upon, while others are not. There is one article that has not been agreed upon at all. For instance, the initial drafts of the peace treaty included 18 articles, but some were later removed. Azerbaijan itself announced the removal of the article concerning the unblocking of communications. Now we are proposing to sign what have been agreed upon," Pashinyan emphasized.
According to him, there is an agreed article in the draft of the peace treaty, which states that there is a mechanism for the parties to be in constant consultations regarding the implementation of this treaty.This will involve a commission-like body and assumes the establishment of diplomatic relations.
The Prime Minister noted that no treaty in the world can address every question. Even agreements with 40, 50, or 60 articles do not cover all important  issues. Countries continually develop their relations and engage in discussions.
"We propose signing what has been agreed upon and moving forward. If the assumption is that we need to address all important issues before signing, it means we will never sign," said Pashinyan.