Զինծառայող Էդգար Ալեքսանյանի մահվան դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 2-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը, ժամը 10:10-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության գոտու մարտական դիրքում հայտնաբերվել է զինծառայող Էդգար Սարգիսի Ալեքսանյանի դին՝ նախնական տվյալներով՝ իրեն հասցված մահացու հրազենային վիրավորմամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, ստացված հաղորդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
«Ձևավորվել է քննչական խումբ։ Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն: Դիակի արտաքին զննությամբ կզակի շրջանում հայտնաբերվել է հրազենային վնասվածք: Բռնության այլ հետքեր չեն արձանագրվել։
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական ու վարութային գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները, պատճառները պարզելու ուղղությամբ, հետաքննության մարմնին տրվել է քննության համար հետաքրքրություն ներկայացնող տվյալներ ձեռք բերելուն ուղղված հանձնարարություն։

По факту гибели военнослужащего возбуждено уголовное дело
2 сентября в Следственный комитет Армении поступило сообщение, что в тот же день около 10:10 на боевой позиции участка охраны N-ской воинской части министерства обороны Армении было обнаружено тело военнослужащего Эдгара Саркисовича Алексаняна, по предварительным данным, с нанесенным им же смертельным огнестрельным ранением.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Следственного комитета, возбуждено уголовное дело по статье 3 части 2 статьи 522 (доведения военнослужащего до самоубийства по неосторожности, совершенное в ходе несения боевого дежурства или боевой службы).
Сформирована следственно-оперативная группа. Было проведено обследование места происшествия. При внешнем осмотре трупа обнаружено огнестрельное ранение в области подбородка. Других следов насилия зафиксировано не было.
Назначена судебно-медицинская экспертиза.
Предварительное следствие продолжается, проводятся необходимые и неотложные следственные и административные действия по выяснению обстоятельств и причин происшествия, органу расследования дано задание получить данные, интересующие расследование.