Արձանագրվել է սպառողական վարկերի էական աճ, չաշխատող վարկերը նվազել են
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սպառողական վարկերի էական աճ է նկատվում, ավելացել են նաև հիփոթեքային վարկերը, ընդհանուր վարկերի մեջ նվազել է վատորակ կամ չաշխատող վարկերի կշիռը՝ հասնելով 1.2 տոկոսի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց  Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Հասմիկ Ղահրամանյանը ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստում` 2024 թվականի պետական բյուջեի առաջին կիսամյակի կատարման ընթացքի վերաբերյալ հաշվետվության քննարկման շրջանակում:
«Ներկայում մենք արձանագրում ենք սպառողական վարկերի էական աճ, հիփոթեքային վարկերի աճ:  Դրանք փոխկապակցված են, որովհետև հիփոթեքային վարկերի աճը ինչ-որ ժամանակ հետո վերանորոգման և այլ ծախսերի անհրաժեշտության պարագայում հանգեցնում է սպառողական վարկերի աճի: Մենք գնահատում ենք, որ դրանք տնտեսության ներուժին չնպաստող գործոններ են»,–ասաց Ղահրամանյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ տնտեսության կառուցվածքի բալանսավորման արդյունքում արդյունաբերությանը կամ գյուղատնտեսությանը տրվող վարկերի ծավալներն ավելի կավելանան:
«Մենք ունենք վատորակ կամ չաշխատող վարկերի էական նվազում ընդհանուր վարկերի մեջ: Դրանք 2022-ին կազմել են 2.8 տոկոս, 2023-ին՝ 2.4, ներկայում 1.2 տոկոս են ընդհանուր վարկերի մեջ: Դա շատ լավ ցուցանիշ է առհասարակ բանկային համակարգի պատմության ամբողջ ընթացքում»,-ասաց Ղահրամանյանը:

Зафиксирован существенный рост потребительских кредитов, неработающих кредитов стало меньше
В Армении наблюдается значительный рост потребительских кредитов, увеличились и ипотечные кредиты, вес некачественных или неработающих кредитов в общем объеме кредитов снизился, достигнув 1,2%.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила член правления Центрального банка Асмик Каграманян на заседании Национальной финансово-кредитной и бюджетной комиссии в рамках обсуждения отчета об исполнении первого полугодия госбюджета 2024 года.
“В настоящее время мы фиксируем значительный рост потребительских кредитов, рост ипотечных кредитов. Они взаимосвязаны, поскольку рост ипотечных кредитов через некоторое время приводит к росту потребительских кредитов на случай необходимости ремонта и других расходов. По нашей оценке, это факторы, которые не способствуют повышению потенциала экономики", - сказал Каграманян.
Она выразила надежду, что в результате сбалансирования структуры экономики объемы кредитов, выданных промышленности или сельскому хозяйству, увеличатся.
“У нас наблюдается значительное сокращение плохих или необслуживаемых кредитов среди общего объема кредитов. Они составили 2,8% в 2022 году, 2,4% в 2023 году и в настоящее время составляют 1,2% от общего объема кредитов. Это очень хороший показатель за всю историю банковской системы", - сказала Каграманян.