ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լոռու Մարզի Վանաձոր քաղաքում օգոստոսի 29-ին անցկացվել է Անհայտ կորածների միջազգային օրվան նվիրված ցուցահանդես, որի ընթացքում ցուցադրվել են 14 անհատական լուսանկարներ, որոնցից յուրաքանչյուրը պատմում է Լոռու մարզի մեկ ընտանիքի մասին, որն ապրում է անորոշության մեջ՝ սպասելով իր հարազատի վերադարձին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի կազմակերպած ցուցահանդեսի բացման արարողությանը մասնակցել և ելույթ են ունեցել ինչպես կառույցի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, այնպես էլ անհետ կորածների ընտանիքի անդամներ։
Միջոցառման սկզբում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության պաշտպանության գործառույթների համակարգողի տեղակալ Վալերի Յարմակն իր ելույթի ընթացքում ջերմորեն ողջունեց միջոցառման բոլոր մասնակիցներին Անհայտ կորածների միջազգային օրվան ընդառաջ, որը հիշատակվում է ամբողջ աշխարհում օգոստոսի 30-ին։
Յարմակը նշեց, որ այս օրը բոլորիս հիշեցնում է կորստի և բացակայության ցավը, հիշեցնում է, որ մարդկային տառապանքը շարունակվում է անգամ զենքերը մի կողմ նետելուց երկար ժամանակ հետո, սակայն տանջանքի և անորոշության մեջ ապրող ընտանիքների համար, որոնց հարազատն անհետացել է, Անհայտ կորածի օրն ամեն օր է։
Նրա բնորոշմամբ՝ ընտանիքի հոր ամենօրյա բացակայությունը, ամուսնու անհայտ ճակատագիրը, որդու դատարկ աթոռը բարձրացնում են նույն հարցը՝ որտե՞ղ է իմ հարազատը, նա ո՞ղջ է, թե՞ ոչ։
«Ցավոք սրտի, այս հարցերը կարող են մնալ անպատասխան, երբեմն շատ երկար ժամանակ։
Հարգելի հյուրեր, սիրելի ընտանիքներ, անհետ կորածների ընտանիքներն ունեն կենսական կարիք՝ իմանալու, թե ի՞նչ է պատահել իրենց հարազատների հետ։ Մինչ պատասխաններ ստանալը, նրանց սրտի ու կյանքի մի մասը մնում է սառած», - նկատեց Վալերի Յարմակը։
Նա շեշտեց, որ անհետ կորածների ընտանիքներն իմանալու և իրազեկված լինելու իրավունք ունեն, և այդ իրավունքը մնում է մարդկային արժանապատվությանը հատուկ։ Նրա խոսքով՝ իրազեկված լինելու իրավունքն ամրագրված է նաև Միջազգային մարդասիրական իրավունքով, որը հակամարտող կողմերին պարտավորեցնում է փնտրել անհետ կորածներին և պարզել վերջիններիս ճակատագրերը։
«Անհետ կորածների որոնումը բարդ, զգայուն և երբեմն երկարատև գործընթաց է, բայց որոնումների դժվարություններն անհամեմատելի են վշտի և սպասումի հետ, որին ամեն օր դիմանում են անհետ կորածների ընտանիքները։
Այսօրվա ցուցահանդեսի ցուցանմուշներին կտեսնեք 14 անհատական և հզոր լուսանկարներ, որոնցից յուրաքանչյուրը պատմում է Լոռու մարզի մեկ ընտանիքի մասին, որն ապրում է անհայտության մեջ։ Սրանք այն ընտանքիների պատմություններն են, որոնք օր օրի, ամիս առ ամիս տալիս են նույն հարցերը՝ որտե՞ղ է իմ բարեկամը, ի՞նչ է պատահել նրան», - ասաց Յարմակը՝ հավելելով, որ ցուցահանդեսի ընթացքում ներկաները կարող են ծանոթանալ այդ 14 ընտանքիների պատմություններին և զրուցել նրանց հետ։
Եզրափակելով իր ելույթը՝ Յարմակը նշեց, որ միջոցառման նպատակներից մեկն է հասարակության լայն շերտերի շրջանում, տեղական իշխանությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և հասարակ մարդկանց իրազեկվածության ընդլայնումը։
Ցուցահանդեսի բացմանը ելույթ ունեցավ նաև Վանաձորի փոխքաղաքապետ Արման Բերնեցյանը՝ նշելով, որ համայնքի հասարակությունը կիսում է անհետ կորածների ընտանիքների ցավը, և համայնքը կանգնած է նրանց կողքին։
«Թող Աստված ձեզ ուժ և համբերություն տա», - ասաց փոխքաղաքապետը։
Միջոցառմանը ելույթ ունեցան նաև անհետ կորածների՝ տարբեր մարզերից ժամանած ընտանիքի անդամներն ու մայրերը՝ հույս հայտնելով, որ իրենց կորած զավակների ճակատագիրը մշտապես կմնա ուշադրության կենտրոնում և վերջապես կստանա իր տրամաբանական հանգուցալուծումը։

В Ванадзоре (Армения) прошла выставка, посвященная Международному дню пропавших без вести
В городе Ванадзор Лорийской области Армении 29 августа прошла выставка, посвященная Международному дню пропавших без вести, в ходе которой было показано 14 отдельных фотографий, каждая из которых повествует об истории одной из семей Лорийской области, которая живет в неопределенности, ожидая возвращения родного им человека.
Как сообщает Арменпресс, на церемонии открытия выставки, организованной армянским офисом Международного комитета Красного Креста (МККК), присутствовали представители структуры, органов местного самоуправления, а также члены семей пропавших без вести.
В начале мероприятия заместитель координатора охранных функций армянской делегации МККК Валерий Ярмак в ходе своего выступления тепло поприветствовал всех участников мероприятия в преддверии Международного дня пропавших без вести лиц, который во всем мире отмечается 30 августа.
Ярмак отметил, что этот день напоминает нам всем о боли утраты и отсутствия, о том, что человеческие страдания продолжаются даже спустя долгое время после того, как замолкает оружие, но для семей, живущих в мучениях и неопределенности о судьбе пропавших родных, каждый Божий день становится Днем пропавшего без вести человека.
По его словам, ежедневное отсутствие отца семейства, неизвестность о судьбе мужа, пустой стул сына вызывают один и тот же вопрос - где мой родной человек, жив ли он?
“К сожалению, эти вопросы могут оставаться без ответа, иногда очень долго. Дорогие гости, дорогие семьи, семьям пропавших без вести жизненно необходимо знать, что случилось с их близкими. До получения ответов часть их сердец и жизни остается замороженной", - отметил Валерий Ярмак.
Он подчеркнул, что семьи пропавших без вести имеют право знать и быть информированными, и это право остается неотъемлемой частью человеческого достоинства. По его словам, право на получение информации предусмотрено также международным гуманитарным правом, которое обязывает стороны конфликта искать пропавших без вести лиц и узнавать их судьбу.
"Поиск пропавших без вести лиц - сложный, деликатный и порой длительный процесс. Но трудности поиска несопоставимы с тем горем и ожиданием, которые каждый день терпят семьи пропавших без вести.
В экспонатах сегодняшней выставки вы увидите 14 индивидуальных и сильных фотографий, каждая из которых рассказывает об одной семье Лорийской области, живущей в безвестности. Это истории семей, которые изо дня в день, из месяца в месяц задают одни и те же вопросы: “Где мой близкий, что с ним случилось?”", - сказал Ярмак, добавив, что во время выставки посетители смогут познакомиться с историями этих 14-ти семей и поговорить с ними.
Завершая свое выступление, Ярмак отметил, что одной из целей мероприятия является повышение осведомленности широкой общественности, местных органов власти, представителей гражданского общества и простых людей.
На открытии выставки выступил также заместитель мэра Ванадзора Арман Бернецян, отметив, что община разделяет боль семей пропавших без вести и поддерживает их.
"Дай Бог вам сил и терпения", - сказал он.
На мероприятии также выступили члены семей и матери пропавших без вести из разных областей, выразив надежду, что судьба их пропавших детей всегда будет находиться в центре внимания и получит, наконец, свое логическое завершение.