ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի Հայաստանում և Վրաստանում իրավական կցորդը ՀՀ քննչական կոմիտեում քննարկել է հետագա գործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանն օգոստոսի 27-ին ընդունել է Հայաստանում գտնվող՝ ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) Հայաստանում և Վրաստանում նորանշանակ իրավական կցորդ Ալեքսանդր Վ. Թիգույի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, շնորհավորելով Ալեքսանդր Վ.  Թիգույին նշված պատասխանատու պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ Արսեն Այվազյանը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի, ինչպես նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հետ ձևավորված ջերմ և արդյունավետ համագործակցությունը հաջողությամբ կզարգանա՝ հաշվի առնելով պարոն Ալեքսանդր Վ. Թիգույի նախընթաց գործունեության հարուստ փորձառությունը, ինչպես նաև՝ 2023թ. ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրով ստեղծված հնարավորությունները, ինչը նոր մակարդակի է տեղափոխել երկու կառույցների հարաբերությունները։
Ալեքսանդր Վ. Թիգույը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, համոզմունք է հայտնել, որ երկու երկրների իրավապահ կառույցների միջև փոխգործակցությունը, ինչպես նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի հզորացմանն ուղղված համատեղ ծրագրերի հետագա իրականացումը էապես կխթանեն հատկապես անդրազգային հանցագործությունների դեմ քրեաիրավական պայքարում երկուստեք ներդրվող ջանքերը և կնպաստեն Հայաստանում քրեական արդարադատության զարգացմանը։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում Արսեն Այվազյանը ներկայացրել է Հայաստանում քննչական համակարգի կառուցվածքային և գործառութային առանձնահատկությունները, ՀՀ քննչական կոմիտեում բարեփոխումների ընթացքը։
Մտքեր են փոխանակվել արդեն իսկ ձևավորված հարուստ բազայի հենքի վրա համագործակցությունը զարգացնելու նոր հնարավորությունների, ձևաչափերի շուրջ։ Կարևորվել է հանրային առանձնակի վտանգավորություն ունեցող հանցատեսակներով նախաքննության արդյունավետության բարձրացման, քրեական վարույթներով տեղեկատվության, փորձի փոխանակման գործընթացների շարունակումը։

Атташе по правовым вопросам ФБР США в Армении и Грузии обсудил вопросы дальнейшего сотрудничества в Следственном комитете РА
27 августа заместитель председателя Следственного комитета РА Арсен Айвазян принял делегацию Федерального бюро расследований (ФБР) Министерства юстиции США во главе с  новоназначенным правовым атташе в Армении и Грузии Александром В. Тигуя.
Как сообщили Арменпресс в Следственном комитете, поздравив Александра В.  Тигуя с назначением на  ответственную должность, Арсен Айвазян выразил уверенность в том, что теплое и эффективное сотрудничество, сложившееся со Следственным комитетом РА и Федеральным бюро расследований Министерства юстиции США, а также посольством США в Армении, будет успешно развиваться, учитывая г-на богатый опыт предыдущей деятельности Александра В. Тигуя, а также возможности, созданные меморандумом о сотрудничестве, подписанным между Следственным комитетом РА и Федеральным бюро расследований Министерства юстиции США 2023 года, который вывел отношения между двумя учреждениями на новый уровень
Александр В. Тигуй, поблагодарив за теплый прием, выразил уверенность, что сотрудничество между правоохранительными структурами двух стран, а также дальнейшая реализация совместных программ, направленных на укрепление Следственного комитета РА, значительно активизируют усилия, прилагаемые обеими сторонами, особенно в уголовно-правовой борьбе с транснациональной преступностью, и будет способствовать развитию уголовного правосудия в Армении.
Согласно источнику, в ходе встречи Арсен Айвазян представил структурные и функциональные особенности следственной системы Армении, процесс реформ в Следственном комитете РА.
Состоялся обмен мыслями о новых возможностях и форматах развития сотрудничества на основе уже сформированной богатой базы. Подчеркнуто продолжение процесса повышения эффективности предварительного расследования преступлений, представляющих особую общественную опасность, обмена информацией и опытом уголовного судопроизводства.