Ադրբեջանն անցանկալի անձ է հայտարարել ԵԽԽՎ-ում իր պատվիրակության լիազորությունները չվավերացնելուն կողմնակից պատգամավորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունները անցանկալի անձ են հայտարարել Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) բոլոր պատգամավորներին, ովքեր կողմ են քվեարկել այդ կառույցում իր պատվիրակության լիազորությունները չվավերացնելու որոշմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին այս մասին հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Գերատեսչության խոսնակը հայտարարել է, որ այդ ցուցակում հայտնված անձանց՝ Ադրբեջան այցելելու հայտը կմերժվի մինչև ԵԽԽՎ-ում  ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները վերականգնումը:
Հունվարի 24-ին ադրբեջանական պատվիրակությունը դադարեցրեց աշխատանքը ԵԽԽՎ-ում։
Այս որոշումն ընդունվել է այն ֆոնին, որ ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանում որոշվել է չվավերացնել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները։
Դրա պատճառ էր նշվել, որ Ադրբեջանը ԵԽԽՎ ներկայացուցիչներին չի հրավիրել դիտորդական առաքելություն իրականացնելու փետրվարի 7-ին երկրում կայացած արտահերթ նախագահական ընտրություններում։ Բացի այդ, Բաքուն մեղադրվում էր ընդդիմությանը հալածելու և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները ոտնահարելու մեջ։

Азербайджан объявил persona non grata депутатов, выступающих за неподтверждение полномочий своей делегации в ПАСЕ
Власти Азербайджана объявили persona non grata всех депутатов Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), проголосовавших за решение не ратифицировать полномочия своей делегации в этой структуре.
Как передает Арменпресс, заявление по этому поводу распространило Министерство иностранных дел Азербайджана.
Представитель ведомства заявил, что заявки лиц из этого списка на посещение Азербайджана будут отклонены до восстановления полномочий азербайджанской делегации в ПАСЕ.
24 января азербайджанская делегация прекратила работу в ПАСЕ.
Данное решение было принято на фоне решения не ратифицировать полномочия азербайджанской делегации на зимней сессии ПАСЕ.
Причиной этого стало то, что Азербайджан не пригласил представителей ПАСЕ провести наблюдательную миссию на внеочередных президентских выборах, состоявшихся в стране 7 февраля. Кроме того, Баку обвинили в преследовании оппозиции и нарушении прав армян Нагорного Карабаха.