Պատմության գանձերը. Ք.ա. 3-րդ հազարամյակով թվագրվող զարդը՝ վաղ բրոնզեդարյան ժամանակաշրջանի եզակի նմուշ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ք.ա. 3-րդ հազարամյակով թվագրվող տարատեսակ ուլունքահատերից ձևավորված եռաշար ինքնատիպ զարդը հայտնաբերվել է Գեղարոտի վաղ բրոնզեդարյան բնակելի համալիրներից մեկից: Վզնոցը համարվում է վաղ բրոնզեդարյան ժամանակաշրջանի եզակի նմուշ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի պատմության թանգարանի ֆոնդապահ-կոնսերվատոր, հնագետ Մարիամ Սարիբեկյանը նշեց, որ Գեղարոտում  հայտնաբերված վզնոցը բացառիկ է, քանի որ որևէ այլ հնագիտական հուշարձանում   նմանատիպ պատկերազարդմամբ  առարկա չի հայտնաբերվել: Մասնագետի խոսքով՝  զարդը նաև խոսում է այդ ժամանակաշրջանում արվեստի և գեղեցկության շուրջ մարդկանց պատկերացումների մասին:
«Դեռևս 1998 թվականից սկսված պեղումների ժամանակ ուսումնասիրվել է նաև Գեղարոտի բնակատեղին և դամբարանադաշտը, որը, ըստ մասնագետների՝ մի քանի հազարամյակ բնակեցված համալիր է եղել: Բնակեցումը սկսվել է վաղ բրոնզե դարից, տարածքում կա նաև ուշ բրոնզեդարյան բնակելի համալիր, ինչպես նաև Կիկլոպյան ամրոց:
Այս պեղումների շրջանակներում է, որ Գեղարոտի վաղ բրոնզեդարյան բնակելի համալիրներից մեկից գտնվել է վզնոցը, որը թվագրվում է Ք.ա. 3-րդ հազարամյակով: Այն սակրաձև, կաթիլաձև և գլանաձև տարատեսակ ուլունքահատերից ձևավորված եռաշար ինքնատիպ զարդ է։ Վզնոցի բաղկացուցիչներն արված են ձուլման և կիսաթանկարժեք քարերի մշակման հնարքների զուգորդմամբ»,- ասաց Մարիամ Սարիբեկյանը:
Ըստ մասնագետի՝ այն բաղկացած է 88 քարե ուլունքներից, 217 տեսակի մածուկից և 99 բրոնզե ուլունքներից: Բրոնզե  ուլունքները ժամանակի համար նորություն են եղել: Նրա խոսքով՝ վաղ բրոնզե դարը այն ժամանակաշրջանն է, երբ բրոնզի պատրաստման տեխնոլոգիան նոր-նոր սկսել է զարգանալ, քանի որ  նախկինում պատրաստվում էին շատ պարզ, առանց որևէ նախշազարդումների, իսկ Գեղարոտում հայտնաբերված զարդը արդեն իսկ խարսխաձև զարդանախշով է:
Մասնագետը  նշեց՝ հետագայում բրոնզի ուսումնասիրությունները և անալիզները  ցույց են տվել, որ  այն կապարի, պղնձի և արսենիումի խառնուրդ է՝ հավելելով, որ  այս մետաղների համադրությունը բրոնզին տվել են ամրություն և հետաքրքիր փայլ:
«Հետազոտությունները ցույց են տվել նաև, որ օգտագործված մետաղների խառնուրդները բերվել են տարբեր հանքերից, ինչը նշանակում է, որ տեղի  բնակիչները կապեր են ունեցել նաև հարևաններ հետ»,- եզրափակեց  Հայաստանի պատմության թանգարանի մասնագետը:

Сокровища истории: Ювелирное украшение III тысячелетия до н.э. - уникальный экземпляр эпохи ранней бронзы
Оригинальный трехрядный орнамент из различных бисерных резцов, датируемый III тысячелетием до нашей эры, был найден в одном из жилых комплексов эпохи ранней бронзы Гегарота. Ожерелье считается уникальным экземпляром эпохи ранней бронзы.
В беседе с Арменпресс куратор-реставратор Исторического музея Армении археолог Мариам Сарибекян отметила, что ожерелье, найденное в Гегароте, является исключительным, поскольку ни в одном другом археологическом памятнике не обнаружено ни одного предмета с подобным изображением. По мнению эксперта, украшения также говорят о представлениях людей того периода об искусстве и красоте.
"В ходе раскопок, начавшихся в 1998 году, были также изучены поселение и могильник Гегарот, который, по мнению специалистов, представлял собой комплекс, обитаемый на протяжении нескольких тысяч лет. Заселение началось в эпоху ранней бронзы, в этом районе также находится жилой комплекс позднего бронзового века, а также Циклопическая крепость.
Именно в рамках этих раскопок в одном из жилых комплексов раннего бронзового века Гегарота было найдено ожерелье, датируемое 3-м тысячелетием до нашей эры. Это оригинальное трехрядное украшение, выполненное из разных бисерорезок в форме полумесяца, капли и цилиндра. Компоненты колье изготовлены путем совмещения техник литья и обработки полудрагоценных камней", - рассказала Мариам Сарибекян.
По словам эксперта, оно состоит из 88 каменных бусин, 217 видов паст и 99 бронзовых бусин. Бронзовые бусы были новинкой для того времени. По ее словам, ранний бронзовый век – это период, когда технология изготовления бронзы только начала развиваться, поскольку раньше изготавление было очень простым, без каких-либо украшений, а орнамент, найденный в Гегароте, уже имеет якореобразный орнамент.
Специалист отметила, что дальнейшие исследования и анализы бронзы показали, что это смесь свинца, меди и мышьяка, добавив, что сочетание этих металлов придало бронзе прочность и интересный блеск.
"Исследования также показали, что использованные металлические смеси были привезены из разных шахт, а значит, местные жители также имели связи с соседями", - заключила специалист Музея истории Армении.