ՀԱԷԿ-ի պլանային նախազգուշական վերանորոգումն իրականացվել է նախատեսված ժամկետից շուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի պլանային նախազգուշական վերանորոգումն իրականացվել է նախատեսված ժամկետից շուտ և այն այժմ աշխատում է իր բնականոն ռեժիմով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայանից։
Հաղորդագրության համաձայն՝ ՊՆՎ-2024-ից հետո ընթացիկ տարվա օգոստոսի 11-ին ժամը 12։17-ին ՀՀ միասնական էներգահամակարգին է միացել ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի 4-րդ տուրբոգեներատորը, իսկ ժամը 15։20-ին՝ 3-րդը։
«Ըստ ՊՆՎ-2024-ի ծրագրի՝ էներգաբլոկի գործարկումը նախատեսված էր ս/թ օգոստոսի 18-ին, սակայն անձնակազմի արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր դարձավ այն իրականացնել նախատեսվածից շուրջ 1 շաբաթ շուտ։
Այս պահի դրությամբ կայանն աշխատում է իր բնականոն ռեժիմով՝ անվտանգության և հուսալիության նորմերի պահպանմամբ»,-ասված է ՀԱԷԿ-ի հաղորդագրության մեջ։

Плановый профилактический ремонт Армянской АЭС завершен досрочно
Плановый профилактический ремонт Армянской АЭС был завершен досрочно, и сейчас она работает в штатном режиме. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба станции.
Согласно сообщению, после ПНВ-2024 11 августа текущего года в 12:17 к единой энергосистеме РА был подключен 4-й турбогенератор энергоблока №2 ААЭС, а в 15:20 - 3-й.
"Согласно программе ПНВ-2024 ввод энергоблока был запланирован на 18 августа, но благодаря эффективной работе коллектива удалось реализовать его примерно на 1 неделю раньше запланированного срока.
На данный момент станция работает в штатном режиме, соблюдая нормы безопасности и надежности", - говорится в сообщении пресс-службы ААЭС.