Մեկնարկում է Համահայկական հայագիտական օլիմպիադան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն իրականացնում է Համահայկական հայագիտական 11-րդ օլիմպիադան: Նպատակն է խրախուսել հայոց լեզվի, գրականության և պատմության իմացությունն արտերկրում բնակվող հայ երեխաների շրջանում, օգնել նրանց ճանաչել Հայաստանը և ծանոթանալ տարբեր երկրներում բնակվող հասակակիցների հետ:
Համահայկական հայագիտական 11-րդ օլիմպիադային մասնակցության հայտ են ներկայացրել Վրաստանում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Իսպանիայում և Քուվեյթում սովորող 53 աշակերտ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից, օլիմպիադային մասնակցության հայտերը ընդունվել են մինչև 2024 թ. օգոստոսի 4-ը:
Միջոցառումը անցկացվելու է 2024 թ. օգոստոսի 15-19-ը: Բացի հիմնական մրցույթներից, անցկացվելու են այլ միջոցառումներ ևս՝ երգի, ասմունքի, խոհարարական վարպետության դասեր և այլն:
Երիտասարդների համար կկազմակերպվեն ճանաչողական այցեր Հայաստանի տեսարժան վայրեր, հանդիպումներ տարբեր ոլորտների հայտնի գործիչների հետ, ուսուցողական միջոցառումներ (պարի ուսուցում, երգի ուսուցում, ժողովրդական արվեստների ուսուցում և այլն):

Стартует Всеармянская арменоведческая олимпиада
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА проводит 11-ю Всеармянскую олимпиаду по арменоведению. Цель ее – способствовать знанию армянского языка, литературы и истории среди армянских детей, проживающих за рубежом, а также помочь им познакомиться с Арменией и своими сверстниками, проживающими в разных странах.
На участие в 11-й Всеармянской олимпиаде по арменоведению подали заявки 53 учащихся, обучающихся в Грузии, Российской Федерации, Испании и Кувейте.
Как сообщили Арменпресс в департаменте по связям с общественностью и информации Министерства ОНКС, заявки на участие в олимпиаде принимались до 4 августа2024 года.
Мероприятие состоится 15-19 августа 2024 года.Помимо основных конкурсов, пройдут и другие мероприятия: пение, декламация, кулинарные мастер-классы и т.д.
Для участников будут организованы ознакомительные поездки к достопримечательностям Армении, встречи с известными деятелями в различных сферах, образовательные мероприятия (уроки танцев, песни, народного творчества и т.д.).