ՀՀ ԱԺ նախագահը պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին արձանագրություն է ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին արձանագրություն է ստորագրել:
«Հիմք ընդունելով պատգամավորի հրաժարականի մասին դիմումը եւ առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 154-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի եւ 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի պահանջներով՝ դադարած համարել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համապետական ընտրական ցուցակով ընտրված պատգամավոր  Գուրգեն Արսենյանի՝ պատգամավորի լիազորությունները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահի ստորագրած արձանագրության մեջ:
Օգոստոսի 6-ին Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը մանդատից հրաժարվելու դիմում էրներկայացրել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին։
Ավելի ուշ պատգամավորը լրագրողների հետ զրույցում հաստատել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնում ներկայացված է իր թեկնածությունը

Спикер парламента Армении подписал протокол о прекращении депутатских полномочий Гургена Арсеняна
Председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян подписал протокол о прекращении депутатских полномочий Гургена Арсеняна.
"Принимая за основу заявление депутата об отставке и руководствуясь требованиями пункта 6 части 1-й статьи 154-ой и пункта 2 части 2-ой статьи 155-ой конституционного закона "Регламент Национального Собрания", считать прекращенными полномочия избранного по общенациональному избирательному списку партии "Гражданский договор" депутата Гургена Арсеняна”, - говорится в протоколе, подписанном спикером НС РА, сообщает Арменпресс.
6 августа депутат НС от фракции “Гражданский договор” Гурген Арсенян подал спикеру НС Алену Симоняну заявление об отказе от своего мандата.
Позже в беседе с журналистами депутат подтвердил, что его кандидатура представлена на должность посла Армении в РФ.