Իրան-Իսրայել ենթադրյալ բախումն ու գերլարված իրավիճակն իր ազդեցությունը կարող է ունենալ նաև Հարավային Կովկասի վրա. Գոռ Մարգարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրան-Իսրայել գերլարված հարաբերությունները և, ընդհանրապես, Մերձավոր Արևելքում առկա բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը վերլուծելիս՝ հարկ է հաշվի առնել, որ Թեհրանը ևս հրաշալի գիտակցում է, որ Թել Ավիվի հետ բախման սցենարի դեպքում այդ ամենը կարող է իր բացասական ազդեցությունն ունենալ նաև հենց հարևանությամբ գտնվող հարավկովկասյան տարածաշրջանի վրա՝ հանգեցնելով Իրանի համար բավականին լուրջ խնդիրների։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի «Գեղարդ» հիմնադրամի և Արևելագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող, պ.գ.թ. դոցենտ Գոռ Մարգարյանը՝ խոսելով այն մասին, թե ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ Իրանի և Իսրայելի հնարավոր բախումը կամ ուղիղ առճակատումը Հարավային Կովկասի՝ մասնավորապես տարածաշրջանի երկրների վրա։
«Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, մեղմ ասած, բոլորը չեն, որ Հայաստանի նման դիրքորոշում և հարաբերություններ ունեն Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ․ հայ-իրանական հարաբերությունների պարագայում կարող ենք ասել, որ ամեն ինչ հասկանալի է, Վրաստանի պարագայում՝ ռիսկեր կարելի է ավելի քիչ կանխագուշակել կամ ընդհանրապես չենթադրել դրանց մասին։ Այլ հարց է, արդեն, Ադրբեջանի դիրքորոշումն այս հարցում, հատկապես՝ հաշվի առնելով Իսրայելի հետ նրա ունեցած ռազմական, ռազմաքաղաքական, ռազմատնտեսական և տնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունների ակտիվացումը, աշխուժացումը», - նշեց Մարգարյանը՝ հիշեցնելով, որ Իսրայելն Ադրբեջանի համար դարձել է ռազմամթերք և ռազմական տեխնիկա մատակարարող առաջին երկիրն՝ այդ գործում առաջ անցնելով բոլորից և գերազանցելով նույնիսկ Թուրքիային։
Զրուցակցի դիտարկմամբ՝ իսրայելա-ադրբեջանական դաշնակցային հարաբերությունները ոչ թե էմոցիոնալ, եղբայրական կամ այլ մակարդակի վրա են, այլ պրակտիկ, գործնական և միմյանց շահերի առաջմղման մակարդակի վրա են գտնվում։
«Հատկապես հաշվի առնելով Ադրբեջանի աշխարհագրական դիրքը, Իրանի հետ հարաբերություններում որոշ հանգամանքները, Իրան-Իսրայել հարաբերությունների պարբերական սրացումները, երկու երկրների միջև (խմբ․ Իրանի և Իսրայելի) լարվածության տարբեր կետերի աշխուժացումը՝ Ադրբեջանի համար, մեղմ ասած, ամեն ինչ այնքան էլ միանշանակ չէ», - նկատեց Մարգարյանը՝ հավելելով, որ ոչ մեկ չի կարող բացառել, որ Իրանի հնարավոր թուլացման կամ պատերազմի մեջ ներգրավման դեպքում, ինչպես շատ հաճախ տեղի է ունենում այլ երկրներում, տեղի չեն ունենա ներքին դժգոհություններ ու ընդվզումներ։
Զրուցակցի տեսակետի համաձայն՝ ոչ ոք չի կարող նաև բացառել, որ Ադրբեջանը չի աշխուժացնի այսպես կոչված «Հարավային Ադրբեջանի» իր թեզը, որը տասնամյակներ շարունակ վարել է Իրանի Ազարբայջան նահանգի յուրացման համար։
Բնորոշելով ադրբեջանական ժամանակակից քարոզչական քաղաքականությունը՝ Գոռ Մարգարյանը նշեց․ «Բաքվի ներկա քարոզչությունն իրենից ենթադրում է շուրջբոլորն ամեն ինչ հայտարարել Ադրբեջան՝ «հյուսիսային, հարավային, արևելյան, արևմտյան»։ Նման տեմպերով Ադրբեջանը, կարծում եմ, նույնիսկ «Իսլամական դրախտը»՝ ջաննաթը, հայտարարելու է որպես «Երկնային Ադրբեջան»։
Մարգարյանի կարծիքով՝ այս առումով ևս պետք է հաշվի առնել, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանում ևս բավականին լուրջ ռիսկեր և հարցեր կարող են առաջանալ, և այս համատեքստում պատահական չի եղել Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի՝ օրեր առաջ Իրան, այնուհետև Ադրբեջան կատարած այցը, ինչը հետաքրքիր քննարկումների առիթ ստեղծեց հենց Բաքվում։
«Ճիշտ է՝ ադրբեջանցի փորձագետներն այս համատեքստում շատ հստակ ինչ-որ դիրքորոշումներ կամ տեսակետներ չեն արտահայտում, այնուամենայնիվ, ակնարկում են, որ ամեն դեպքում երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը քաղաքական այն գործիչը չէ, որ «բոլոր ձվերը մեկ զամբյուղում կդնի» և կանի այնպես, որ տուժի հենց ինքը։ Կարծում եմ, որ սա ևս պետք է հաշվի առնել», - ընդգծեց Գոռ Մարգարյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե Հարավային Կովկասի վրա ի՞նչ հավանական ազդեցություն կարող է ունենալ Իրանի և Իսրայելի միջև ուղիղ առճակատումը՝ զրուցակիցը նկատեց, որ տարածաշրջանային առումով Թեհրանի համար հնարավոր ռիսկեր են, օրինակ, Ադրբեջանի կողմից պանթյուրքական ընդհատակյա ակտիվացող գաղափարախոսությունը, Իրանի Ազարբայջան նահանգի հետ արհեստականորեն առաջ քաշված նույնության մտացածին գաղափարը և այլն։
«Հնարավոր ռիսկ է նաև մեկ այլ հարց՝ փախստականության խնդիրը, որը կարող է առաջանալ նման սցենարի զարգացման պարագայում։ Լարվածության պարագայում, գաղտնիք չէ, որ պատերազմող երկրների բնակիչների մի մասը՝ անվտանգային նկատառումներից ելնելով տարբեր տոկոսային հարաբերակցությամբ լքում է իր հայրենիքը», - ասաց Մարգարյանն՝ ուշադրություն հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ սա լրջագույն խնդիր կարող է դառնալ ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ Հարավային Կովկասի համար։
Նրա դիտարկմամբ՝ իրադարձությունների ոչ բարենպաստ զարգացման պարագայում և Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների ֆոնին կարող է գլուխ բարձրացնել նաև իսլամական գործոնն՝ իր տարբեր դրսևորումներով։
«Այստեղ չենք կարող հաշվի չառնել տարածաշրջանային նաև մեկ այլ խաղացողի ևս՝ Թուրքիային, որի պարագայում դժվար է ենթադրել, որ վերջինս ռազմական էսկալացիայի դեպքում, չասենք, Իրանի դաշնակցի, բայց գոնե վերջինիս նկատմամբ լոյալ կամ բարեկամական դիրքորոշում կցուցաբերի», - ասաց Մարգարյանը։
Տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ վերլուծություններ կատարելիս՝ Մարգարյանը շեշտեց, որ պետք չէ մոռանալ նաև Ռուսաստանի Դաշնության ունեցած դերակատարման և ազդեցության լծակների մասին։ Նա նաև հավելեց, որ Իրան-Իսրայել հնարավոր բախման դեպքում Ադրբեջանը, մեղմ ասած, կարող է հայտնվել ոչ նախանձելի կարգավիճակում, քանի որ մի կողմից կա «եղբայրական» Իրանի, իսկ մյուս կողմից էլ նրա լավագույն դաշնակցի՝ Իսրայելի գործոնը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե կարո՞ղ է արդյոք ենթադրելի լինել, որ Ադրբեջանն, օգտվելով Թեհրան-Թել Ավիվ առճակատումից, Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ կգնա ինչ-որ ոտնձգության, Գոռ Մարգարյանը նշեց․
«Իրականում, բավականին դժվար է կանխագուշակել կամ ենթադրել, թե նման սցենարի դեպքում Ադրբեջանն ի՞նչ գործողությունների կդիմի։ Եթե իրանական գործոնն այնքան ենք կարևորում, որ կարծենք, թե բացառապես Իրանով է պայմանավորված, օրինակ, այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի»՝ ռազմական ճանապարհով անցումն Ադրբեջանին, և հնարավոր ռազմական էսկալացիայի կամ Իրանի թուլացման դեպքում կարծում ենք, որ Ադրբեջանը կարող է նման քայլի գնալ, ապա ըստ իս՝ այդ սցենարը կարող է հավանական լինել այն դեպքում, եթե Իրանն ուղղակիորեն ջախջախված վիճակում լինի», - իր խոսքում նման կարծիք հայտնեց զրուցակիցը՝ եզրափակելով, որ Իրանը տնտեսապես, ռազմականապես բավականին ինքնաբավ ու լուրջ դերակատար է և իր կշիռն ունի տարածաշրջանային հարցերում։

Возможный конфликт между Ираном и Израилем и напряженная ситуация могут оказать влияние и на Южный Кавказ: Гор Маргарян
Анализируя напряженные отношения между Ираном и Израилем и в целом сложную геополитическую ситуацию на Ближнем Востоке, следует учитывать, что Тегеран также прекрасно осознает, что в случае конфликта с Тель-Авивом все это может оказать негативное влияние и на соседний регион Южного Кавказа, что приведет к довольно серьезным проблемам для Ирана.
Это в беседе с Арменпресс заметил научный сотрудник Фонда “Гегард” и Института востоковедения Национальной академии наук Республики Армения, к.и.н. доцент Гор Маргарян, говоря о том, какое влияние может оказать возможное столкновение или прямая конфронтация между Ираном и Израилем на страны Южного Кавказа.
“Мягко говоря, не все в регионе Южного Кавказа имеют такую ​​же позицию и отношения с Исламской Республикой Иран, как Армения. В случае с армяно-иранскими отношениями можно сказать, что всё понятно, в случае с Грузией риски можно прогнозировать меньше, или не предполагать их вообще. Позиция Азербайджана - это уже иной вопрос, особенно учитывая активизацию военных, военно-политических, военно-экономических, экономических и политических отношений с Израилем”, - сказал Маргарян, напомнив, что Израиль стал первой страной, поставляющей боеприпасы и военную технику Азербайджану, опередив всех в этом деле и превзойдя даже Турцию.
Собеседник отметил, что израильско-азербайджанские союзнические отношения находятся не на эмоциональном, братском или ином уровне, а на уровне практического, делового и взаимного продвижения интересов.
“С учетом географического положения Азербайджана, некоторых обстоятельств в отношениях с Ираном, периодических обострений ирано-израильских отношений, активизации различных точек напряженности между этими двумя странами, в случае с Азербайджаном, мягко говоря, не все так однозначно”, - заметил Маргарян. Он добавил, что никто не может исключить и то, что в случае возможного ослабления Ирана или вовлечения его в войну, как это очень часто происходит в других странах, не будет внутренних недовольств и протестов.
По мнению собеседника, никто не может исключить и то, что Азербайджан не возродит свой так называемый тезис “Южный Азербайджан”, который он десятилетиями преследовал для узурпации иранской провинции Азербайджана.
Характеризуя современную пропагандистскую политику Азербайджана, Гор Маргарян отметил: “Нынешняя бакинская пропаганда предполагает все территории вокруг Азербайджана объявить: “северным, южным, восточным и западным Азербайджаном. Таким образом, я думаю, Азербайджан даже может объявить “Исламский рай - джаннат”, “Небесным Азербайджаном”.
По мнению Маргаряна, следует учитывать и то, что в южнокавказском регионе также могут возникнуть довольно серьезные риски и вопросы, и в этом контексте не случаен недавний визит секретаря Совета безопасности РФ Сергея Шойгу в Иран, а затем в Азербайджан, что создало повод для интересных обсуждений именно в Баку.
“Конечно, азербайджанские эксперты не выражают каких-либо четких позиций или точек зрения, тем не менее, они намекают, что в любом случае президент страны Ильхам Алиев не тот политический деятель, который “положит все яйца в одну корзину”, чтобы и самому не пострадать. Это необходимо учитывать”, - подчеркнул Гор Маргарян.
Касаясь вопроса о том, какое потенциальное влияние на Южный Кавказ может оказать прямая конфронтация между Ираном и Израилем, собеседник отметил, что в региональном плане возможными рисками для Тегерана являются, например, активизация Азербайджаном пантюркистской подпольной идеологии, искусственно выдвинутая идея тождества с иранской провинцией Азарбайджан и т.д.
“Возможный риск представляет и другой вопрос - проблема беженцев, которая может возникнуть в случае развития такого сценария. В условиях напряженности не секрет, что часть жителей воюющих стран, по соображениям безопасности в разном процентном соотношении покидает свою Родину”, - сказал Маргарян, обратив внимание на то обстоятельство, что это может стать серьезнейшей проблемой не только для Армении, но и для всего Южного Кавказа.
В случае неблагоприятного развития событий и на фоне военных действий против Ирана может активизироваться и исламский фактор в его различных проявлениях.
“Мы не можем игнорировать и другого регионального игрока - Турцию,  которая в случае военной эскалации, ​​вряд ли, проявит лояльную или дружественную позицию по отношению к Ирану”, - сказал Маргарян.
Анализируя события, происходящие в регионе, Маргарян подчеркнул, что не следует забывать и о роли и рычагах влияния Российской Федерации. Он добавил, что в случае возможного столкновения между Ираном и Израилем Азербайджан, мягко говоря, может оказаться в незавидном положении, поскольку, с одной стороны, есть фактор “братского” Ирана, а с другой - фактор его лучшего союзника - Израиля.
Касаясь того, можно ли предположить, что Азербайджан, воспользовавшись противостоянием Тегерана и Тель-Авива, предпримет какую-то агрессию против Республики Армения, Гор Маргарян сказал:
“На самом деле довольно сложно предсказать или предположить, какие действия предпримет Азербайджан при таком сценарии. Если иранский фактор обуславливать исключительно Ираном, то к слову, при переходе “зангезурского коридора” к Азербайджану военным путем, военной эскалации или ослабления Ирана, мне кажется, что Азербайджан может пойти на такой шаг. Но, этот сценарий может быть вероятен, если Иран потерпит непосредственное поражение”.
Тем не менее, наш собеседник заключил, что Иран и экономически и в военном отношении вполне самодостаточен, и является серьезным игроком, имеющим свой вес в региональных вопросах.