Փարիզ-2024. Մեդալի համար պայքարում հնարավորություն կար. Անդրանիկ Կարապետյան
ՓԱՐԻԶ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի անդամ, ծանրորդ Անդրանիկ Կարապետյանն ամփոփել է Փարիզի 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում իր գրանցած արդյունքը:
«Ի սկզբանե գիտեինք, որ շատ դժվար է լինելու, բոլորս էլ գիտեինք այդ մասին: Մարզիչների հետ մենք չէինք հուսահատվել և չէինք էլ մտածում, որ պարտվելու էինք, կամ էլ 12-րդն էինք լինելու: Տեսանք, որ մեդալի համար պայքարում հնարավորություն կար, բայց չստացվեց որոշ մրցավարների պատճառով ու նաև իմ պատճառով: Բայց շատ մոտ էի մեդալին»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Կարապետյանը:
Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի անդամ Անդրանիկ Կարապետյանն օլիմպիական մրցահարթակում օգոստոսի 9-ին նախ պոկեց 170 կգ, այնուհետ չբարձրացրեց 175 կգ, իսկ 177 կգ բարձրացնելուց հետո մրցավարները չհաշվեցին մոտեցումը: Հրում վարժությունում Կարապետյանը մեկ հաջող մոտեցում ունեցավ և բարձրացրեց  200 կգ: Երկամարտի 370 կգ արդյունքով Անդրանիկ Կարապետյանը  7-րդն է:Այս քաշային կարգում Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն դարձավ  Բուլղարիայից Կարլոս Նասարը (երկամարտ`404 կգ ): Բուլղարացին հրում վարժությունում նաև աշխարհի ռեկորդ սահմանեց` 224 կգ: Երկրորդը Կոլումբիայից Լոպես Յասոնն է, իսկ եռյակի վերջում Իտալիայից Անտոնիո Պիցոլատոն է:

Париж-2024. Был шанс в борьбе за медаль. Андраник Карапетян
Член олимпийской сборной Армении штангист Андраник Карапетян подвел свои итоги на 33-х летних Олимпийских играх в Париже.19:55
Член олимпийской сборной Армении штангист Андраник Карапетян подвел итоги своих выступлений на 33-х летних Олимпийских играх в Париже.
«С самого начала мы знали, что будет очень сложно, мы все об этом знали. С тренерами мы не отчаивались и даже не думали, что проиграем или окажемся 12-ми. Мы видели, что был шанс побороться за медаль, но не получилось из-за некоторых судей, а также из-за меня. Но я был очень близок к медали", - сказал Карапетян в беседе с корреспондентом Арменпресс.
Член олимпийской сборной Армении Андраник Карапетян сначала в рывке поднял 170 кг, затем не осилил 175 кг, а после поднятия 177 кг судьи не засчитали подход. В толчке Карапетян выполнил один успешный подход и осилил 200 кг. Андраник Карапетян – 7-й с результатом 370 кг в двоеборье.  Карлос Насар из Болгарии стал чемпионом Олимпийских игр в этой весовой категории (двоеборье: 404 кг). Болгарин также установил мировой рекорд в толчке – 224 кг. Лопес Джейсон из Колумбии занимает второе место, а Антонио Пиццолато из Италии замыкает тройку лидеров.