ՀԱՄԱՍ-ի նոր առաջնորդը շահագրգռված է Իսրայելի հետ գործարք կնքելու հարցում՝ նախքան Իրանի գրոհը. ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի նոր ղեկավար Յահյա Սինվարը շահագրգռվածություն է արտահայտել հրադադարի և պատանդների ազատման շուրջ Իսրայելի հետ գործարքի հասնելու հարցում՝ նախքան Իրանի հետ իրադրության սրումը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Նշվում է, որ Իսրայելի հեռուստատեսության 12-րդ ալիքը զրուցել է ՀԱՄԱՍ-ի աղբյուրների հետ, ըստ որոնց՝ Սինվարը երկար ուղերձ է հղել Գազայի հատվածի սահմաններից դուրս գտնվող շարժման ղեկավարության ներկայացուցիչներին։ Ուղերձում Սինվարը նրանց կոչ է արել Իսրայելի հետ համաձայնության հասնել հրադադարի շուրջ մինչև Իրանի կողմից հնարավոր գրոհը։
Ինչպես նշել են հեռուստաալիքի աղբյուրները, շարժման նոր առաջնորդը լավ հարաբերություններ չունի Թեհրանի հետ, բացի այդ, նա հանդիպում է ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական ղեկավարության լուրջ ճնշմանը։ Նրանց տվյալներով՝ իր ուղերձում Սինվարը նաև ղեկավարության՝ Կատարում գտնվող անդամներին կոչ է արել չմիջամտել Իսրայելի հետ բանակցային գործընթացին։
Ավելի վաղ The Wall Street Journal թերթը, վկայակոչելով արաբական կողմից բանակցությունների մասնակիցների, հաղորդել է, որ Սինվարի ընտրվելը ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ կարող է բարդացնել Իսրայելի հետ հաշտության բանակցությունները: Ըստ թերթի վարկածի՝ նա «կոշտ գիծ» և «մաքսիմալիստական ​​դիրքորոշում» կբռնի, որպեսզի Իսրայելին ստիպի գնալ փոխզիջման։ Իրենց հերթին Իսրայելի աջակողմյան քաղաքական գործիչները, ինչպես գրում է հրատարակությունը, պնդում են, որ ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական ներուժը լիակատար ոչնչացվի, իսկ Սինվարը՝ սպանվի։
Ավելի վաղ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հայտարարել էր, որ Իսրայելն ԱՄՆ-ի, Կատարի և Եգիպտոսի կոչով պատվիրակություն կուղարկի օգոստոսի 15-ին Գազայի հատվածի շուրջ բանակցություններին:

Новый лидер ХАМАС заинтересован в заключении сделки с Израилем до эскалации ситуации с Ираном: СМИ
Яхья Синвар, новый глава политбюро палестинского радикального движения ХАМАС, выразил заинтересованность в достижении соглашения с Израилем о прекращении огня и освобождении заложников до эскалации ситуации до эскалации ситуации с Ираном. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
Отмечается, что 12-й телеканал Израиля, со ссылкой на источники в ХАМАС, сообщил, что Синвар направил длинное послание представителям руководства движения за пределами сектора Газа. Он призвал их достичь соглашения с Израилем о прекращении огня до возможной атаки со стороны Ирана.
Как отметили источники телеканала, у нового лидера движения нет хороших отношений с Тегераном, кроме того, он сталкивается с серьезным давлением со стороны военного руководства ХАМАС. По их словам, в своем послании Синвар также призвал членов руководства, находящихся в Катаре не вмешиваться в переговорный процесс с Израилем.
Ранее The Wall Street Journal со ссылкой на участников переговоров с арабской стороны сообщила, что избрание Синвара лидером ХАМАС может осложнить мирные переговоры с Израилем. По версии издания, он займет “жесткую линию” и “максималистическую позицию”, чтобы заставить Израиль пойти на компромисс. Правые политики Израиля, как пишет издание, настаивают на полном уничтожении военного потенциала ХАМАС, а также на убийстве Синвара.
Ранее в канцелярии премьер-министра Биньямина Нетаньяху сообщили, что Израиль по просьбе США, Катара и Египта 15 августа направит делегацию на переговоры по сектору Газа.