Ճապոնիայում 5,3 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի արևելյան մասում՝ Տոկիոյից ոչ հեռու, 5,3 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցվել. ցունամիի վտանգ չկա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ազգային օդերևութաբանական վարչությունը։
Ստորգետնյա ցնցումների էպիկենտրոնը գտնվել է մայրաքաղաքի հարևան Կանագավայի պրեֆեկտուրայում։ Օջախն ընկած է եղել 10 կմ խորության վրա։
Զոհերի կամ ավերածությունների մասին տեղեկատվություն չի ստացվել։
Ճապոնիայի օդերևութաբանական վարչությունը նշում է, որ այս երկրաշարժն, ամենայն հավանականությամբ, կապ չունի Նանկայի խզվածքում հզոր երկրաշարժի հավանականության հետ։ Երկրաշարժի սպառնալիքի պատճառով Ճապոնիայի վարչապետը չեղարկել է իր այցը Կենտրոնական Ասիա։
Օգոստոսի 8-ին Կյուսյու կղզու մերձակայքում 7,1 մագնիտուդով երկրաշարժից հետո երկրում գործում է Նանկայի խզվածքում  8 մագնիտուդով հուժկու երկրաշարժի առաջացման հավանականության մասին ժամանակավոր նախազգուշացում: Խզվածքը գտնվում է Խաղաղ օվկիանոսում՝ Ճապոնիայից հարավ:

В Японии произошло землетрясение магнитудой 5,3
В восточной части Японии, недалеко от Токио, зарегистрировано землетрясение магнитудой 5,3. Опасности цунами нет. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Kyodo, со ссылкой на Национальное метеорологическое управление.
Эпицентр землетрясения находился в соседней со столицей префектуре Канагава. Очаг залегал на глубине 10 км.
Сообщений о жертвах и разрушениях не поступало.
Национальное метеорологическое управление Японии заявило, что это землетрясение, скорее всего, не связано с возможным мощным землетрясением в разломе Нанкай. Из-за угрозы землетрясения премьер-министр Японии отменил свой визит в Среднюю Азию.
После землетрясения магнитудой 7,1 вблизи острова Кюсю 8 августа в стране объявлено предупреждение о возможности сильного землетрясения магнитудой 8 баллов на разломе Нанкай. Разлом расположен в Тихом океане к югу от Японии.