Բուլղարիայում կձևավորվի նոր ժամանակավոր կառավարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևը հանձնարարել է Հաշվիչ պալատի փոխնախագահ Գորիցա Գրանչարովա-Կոժարևային ձևավորել երկրի տեխնիկական (ժամանակավոր) կառավարություն: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից։
Մինչ այս տեխնիկական կառավարության նախկին նախագահ Դիմիտար Գլավչևը հրաժարվել էր ձևավորել նախարարների հերթական  ժամանակավոր կաբինետ։ Գլավչևը ղեկավարում է Բուլղարիայի Հաշվիչ պալատը, սակայն ժամանակավոր վարչապետի պաշտոնում գտնվելու ժամանակաշրջանում աշխատանքի հիմնական վայրում նա գտնվել է չվճարվող արձակուրդի մեջ։
Սպասվում է, որ Գրանչարովա-Կոժարևան կաբինետը կձևավորի մինչև օգոստոսի 19։ Նրա տեխնիկական կառավարությունը կաշխատի մինչև երկրում հերթական վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրությունները։ Ռադևն ընտրությունների ամենահարմար ամսաթիվը համարում է հոկտեմբերի 20-ը։ Ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտություն է առաջացել, քանի որ խորհրդարանի ներկայիս կազմի երեք հիմնական քաղաքական ուժերին չի հաջողվել կառավարություն ձևավորել հունիսին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքներով։
Գրանչարովա-Կոժարևան Բուլղարիայի պատմության մեջ երկրորդ կինն է, որը գլխավորում է կառավարությունը։ Նախագահ Ժելյու Ժելևի օրոք առաջինը եղել է Ռենետա Ինջովան` 1994 թվականին։
Բուլղարիայում իշխանության ճգնաժամը շարունակվում է 2021 թվականից։ Այս ընթացքում երկրում փոխվել է վեց կառավարություն։

В Болгарии будет сформировано новое временное правительство
Президент Болгарии Румен Радев поручил вице-президенту Счетной палаты Горице Гранчаровой-Кожаревой сформировать техническое (временное) правительство страны. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на “Интерфакс”.
До этого бывший председатель технического правительства Димитар Главчев отказался сформировать еще один временный кабинет министров. Главчев возглавляет Счетную палату Болгарии, но во время своего пребывания на посту временного премьер-министра он находился в неоплачиваемом отпуске со своей основной работы.
Ожидается, что кабинет Гранчаровой-Кожаревана будет сформирован до 19 августа. Ее техническое правительство будет работать до следующих досрочных парламентских выборов. Радев считает 20 октября наиболее подходящей датой для выборов. Необходимость проведения выборов возникла потому, что трем основным политическим силам нынешнего состава парламента по итогам состоявшихся в июне выборов не удалось сформировать правительство.
Гранчарова-Кожарева - вторая женщина в истории Болгарии, которая возглавит правительство. Первой при президенте Желю Желеве в 1994 году была Ренета Инджова.
Кризис власти в Болгарии продолжается с 2021 года. За этот период в стране сменилось шесть правительств.