Պուչդեմոնն Իսպանիա է վերադարձել՝ չնայած նրա ձերբակալման հրամանին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կատալոնացի քաղաքական գործիչ Կառլես Պուչդեմոնը 7 տարի արտերկրում գտնվելուց հետո վերադարձել է Իսպանիա՝ չնայած Իսպանիայի կառավարության կողմից նրա ձերբակալման հրամանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Euronews-ը։
Ըստ պարբերականի՝ Կատալոնիայի նախկին ղեկավար, անջատողական քաղաքական գործիչը հայրենիք է վերադարձել՝ նպատակ ունենալով թույլ չտալ, որ Կատալոնիայի խորհրդարանը քվեարկի նոր սոցիալիստական կառավարության օգտին։
Պուչդեմոնը, որն Իսպանիայից հեռացել էր 2017 թվականին Կատալոնիայում անկախության անօրինական հանրաքվե կազմակերպելուց հետո, Բելգիայից վերադարձել է Բարսելոնա։
Պուչդեմոնին ողջունելու համար նրա տասնյակ հազարավոր աջակիցներ հավաքվել են Բարսելոնայի կենտրոնում՝ Կատալոնիայի դրոշներով և քաղաքական գործչի նկարներով։ Հանրահավաքը կազմակերպվել է նրա «Միասին հանուն Կատալոնիայի» կուսակցության կողմից։
Պուչդեմոնը մտադիր է ներկա գտնվել խորհրդարանում նախատեսված քննարկումներին, որտեղ պետք է որոշվի սոցիալիստ Սալվադոր Իյային ինքնավար շրջանի ղեկավարի պաշտոնում նշանակելու հարցը։

Пучдемон вернулся в Испанию, несмотря на приказ о его аресте
Каталонский политик-сепаратист Карлес Пучдемон вернулся в Испанию после семи лет пребывания за границей, несмотря на ордер на арест, выданный испанским правительством. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Euronews.
Бывший лидер Каталонии, бежавший из Испании после незаконного референдума о независимости Каталонии в 2017 году, вернулся из Бельгии, чтобы противостоять парламенту Каталонии в избрании социалистического правительства.
Пучдемона в центре Барселоны с каталонскими флагами и плакатами приветствовали десятки тысяч его сторонников. Митинг организовала его партия “Вместе за Каталонию”.
Пучдемон намерен присутствовать на дебатах в парламенте, где должен решаться вопрос о назначении социалиста Сальвадора Ильи на пост главы автономного региона.