Ճապոնիայում 7,1 մագնիտուդով երկրաշարժից հետո ցունամիի նախազգուշացում է տրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առավոտյան 7,1 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցվել Ճապոնիայի հարավ-արևմուտքում գտնվող Կյուսյու կղզու մերձակայքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի Ազգային օդերևութաբանական վարչությունը։
Երկրաշարժի էպիկենտրոնն ընկած է եղել Հյուգա Նադա ծովում, 30 կմ խորության վրա։ Ստորգետնյա ցնցումներն զգացվել են Կյուսյու կղզում, Սիկոկու կղզու արևմուտքում և հարավում։
Օդերևութաբանական վարչությունը ցունամիի վտանգ է հայտարարել Կոտիի, Միյաձակիի, Օիտայի և Կագոշիմայի պրեֆեկտուրաներում՝ նշելով, որ ալիքների բարձրությունը կարող է հասնել մինչև 1 մետրի։
Իր հերթին ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով արտակարգ ծառայությունները, հաղորդում է, որ երկրաշարժից հետո սկսվել է ցունամի, որի ալիքների բարձրությունը Կյուսյու կղզու հարավարևմտյան մասում եղել է մինչև 80 սմ: Սեյսմոլոգները տեղի բնակիչներին նախազգուշացրել են զգոնություն պահպանելու և ալիքների հնարավոր կրկնվելու մասին:

В Японии после землетрясения магнитудой 7,1 объявлено предупреждение цунами
Сегодня утром вблизи острова Кюсю на юго-западе Японии было зарегистрировано землетрясение магнитудой 7,1. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Kyodo, со ссылкой на Национальное метеорологическое управление страны.
Эпицентр землетрясения находился в море Хьюга-Нада, на глубине 30 км. Подземные толчки ощущались на острове Кюсю, к западу и югу от острова Сикоку.
Метеорологическое управление заявило об угрозе цунами в префектурах Коти, Миядзаки, Оита и Кагосима, отметив, что высота волн может достигать 1 метра.
ТАСС, со ссылкой на чрезвычайные службы сообщает, что после землетрясения в юго-западной части острова Кюсю наблюдалось цунами, высота волн достигала 80 см. Сейсмологи предупредили местных жителей о необходимости соблюдать бдительность и о возможном повторении волн.