Բլինկենը նշել է Բայդենի առաջնահերթությունները հեռանալուց առաջ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի առաջնահերթությունները պետության ղեկավարի պաշտոնում մնացած ամիսներին կլինեն հրադադարը Գազայի հատվածում և Ուկրաինային օգնության ավելացումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը։
«Նախագահը մասնավորապես իր ջանքերը կկենտրոնացնի Մերձավոր Արևելքում խաղաղության վերականգնման և Գազայի հատվածում պատերազմի ավարտի վրա»,- ասել է Բլինկենը և հավելել, որ Սպիտակ տան ղեկավարը կկենտրոնանա նաև Ուկրաինային աջակցություն ցուցաբերելու վրա։
Բլինկենը կարծում է, որ հրաժարվելով վերընտրվելու հեռանկարից՝ Բայդենը նախընտրել է հասնել իր նախագահության առավելագույն արդյունքներին իր պաշտոնավարման մնացած ժամանակահատվածում։
Բայդենը ծրագրում է ավարտել իր պաշտոնավարման մնացած ժամկետը, որն ավարտվում է 2025 թվականի հունվարի 20-ի կեսօրին։

Приоритетными задачами президента США Джо Байдена в оставшиеся месяцы его пребывания на посту главы государства станут прекращение огня в секторе Газа и наращивание помощи Украине. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил во вторник госсекретарь Энтони Блинкен.
"В частности, президент сфокусирует свои усилия на восстановлении мира на Ближнем Востоке и прекращении войны в секторе Газа...", - сказал Блинкен журналистам в госдепартаменте. Он добавил, что глава Белого дома также сосредоточится на обеспечении поддержки Украине.
Блинкен считает, что, отказавшись от перспектив переизбрания, Байден сделал выбор в пользу достижения "максимальных" результатов на президентском посту в оставшийся срок своих полномочий.