Հունաստանում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Սալոնիկի առևտրի միջազգային ցուցահանդեսի տնօրենների խորհրդի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Սալոնիկի առևտրի միջազգային ցուցահանդեսի (TIF - HELEXPO) տնօրենների խորհրդի նախագահ Տասոս Ձիկասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Դեսպան Մկրտչյանը գոհունակությամբ արձանագրել է պրն․ Ձիկասի հետ իրենց առաջին հանդիպումից ի վեր Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը HELEXPO-ի տարբեր միջացոռումներին և ցուցահանդեսներին։
ՀՀ դեսպանը նաև շնորհակալություն է հայտնել 2022թ․ նոյեմբերի 18-20-ին Սալոնիկում կայացած Philoxenia-Hotelia 37-րդ միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին Հայաստանին առաջին անգամ որպես տարվա «Պատվավոր երկիր» հրավիրելու համար։ Դեսպան Մկրտչյանն ընդգծել է Սալոնիկի միջազգային ցուցահանդեսում կազմակերպվող միջոցառումներին Հայաստանի ակտիվ մասնակցության անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ BEYOND նորարական տեխնոլոգիաների, Սալոնիկի գրքի ցուցահանդեսներին և այլ միջոցառումներին։
Պրն․ Տասոս Ձիկասն, իր հերթին, ողջունելով հայկական կողմի հետաքրքրությունը, ներկայացրել է կենտրոնի կողմից կազմակերպվող միջոցառումները՝ հրավիրելով Հայաստանին մասնակցել դրանց։
Քննարկվել են նաև երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացմանն ուղղված մի շարք նախաձեռնություններ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև HELEXPO կազմակերպության գործադիր տնօրեն Կիրիակոս Պոզրիկիդիսը և Սալոնիկում ՀՀ պատվո հյուպատոս Ակիս Դագազյանը։

Armenian Ambassador to Greece meets Chairman of Board of Directors of Thessaloniki International Trade Exhibition
YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. Armenian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Greece, Tigran Mkrtchyan, met with Tasos Tzikas, Chairman of the Board of Directors of the Thessaloniki International Trade Exhibition (TIF – HELEXPO).
Ambassador Mkrtchyan praised Armenia’s active participation in various HELEXPO events and exhibitions since his initial meeting with Mr. Tzikas. The Ambassador expressed gratitude for the invitation to have Armenia be the “Honored Country” at the 37th Philoxenia-Hotelia International Tourism Exhibition held in Thessaloniki from November 18-20, 2022.
Ambassador Mkrtchyan emphasized the need for Armenia’s active participation in the events organized at the Thessaloniki International Exhibition, including BEYOND innovative technologies, Thessaloniki book exhibitions and other events.
Mr. Tasos Tzikas, in turn, welcomed the interest of the Armenian side and presented the events organized by the center, inviting Armenia to participate in them.
Several initiatives aimed at enhancing bilateral trade and economic ties were also discussed.
Executive Director of HELEXPO organization Kyriakos Pozrikidis and Honorary Consul of Armenia in Thessaloniki Akis Dagazian were also present at the meeting.