Հունաստանում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Սալոնիկի առևտրի միջազգային ցուցահանդեսի տնօրենների խորհրդի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Սալոնիկի առևտրի միջազգային ցուցահանդեսի (TIF - HELEXPO) տնօրենների խորհրդի նախագահ Տասոս Ձիկասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Դեսպան Մկրտչյանը գոհունակությամբ արձանագրել է պրն․ Ձիկասի հետ իրենց առաջին հանդիպումից ի վեր Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը HELEXPO-ի տարբեր միջացոռումներին և ցուցահանդեսներին։
ՀՀ դեսպանը նաև շնորհակալություն է հայտնել 2022թ․ նոյեմբերի 18-20-ին Սալոնիկում կայացած Philoxenia-Hotelia 37-րդ միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին Հայաստանին առաջին անգամ որպես տարվա «Պատվավոր երկիր» հրավիրելու համար։ Դեսպան Մկրտչյանն ընդգծել է Սալոնիկի միջազգային ցուցահանդեսում կազմակերպվող միջոցառումներին Հայաստանի ակտիվ մասնակցության անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ BEYOND նորարական տեխնոլոգիաների, Սալոնիկի գրքի ցուցահանդեսներին և այլ միջոցառումներին։
Պրն․ Տասոս Ձիկասն, իր հերթին, ողջունելով հայկական կողմի հետաքրքրությունը, ներկայացրել է կենտրոնի կողմից կազմակերպվող միջոցառումները՝ հրավիրելով Հայաստանին մասնակցել դրանց։
Քննարկվել են նաև երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացմանն ուղղված մի շարք նախաձեռնություններ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև HELEXPO կազմակերպության գործադիր տնօրեն Կիրիակոս Պոզրիկիդիսը և Սալոնիկում ՀՀ պատվո հյուպատոս Ակիս Դագազյանը։

Чрезвычайный и полномочный посол РА в Греции Тигран Мкртчян встретился с председателем совета директоров Международной торговой выставки в Салониках (TIF-HELEXPO) Тасосом Дзикасом.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает посольство РА в Греции.
Посол Мкртчян с удовлетворением отметил активное участие Армении в различных мероприятиях и выставках ХЕЛЭКСПО с момента первой встречи с г-ном Дзикасом.
Посол РА также поблагодарил за приглашение Армении впервые в качестве «Почетной страны» года на 37-ю международную туристическую выставку Philoxenia-Hotelia, проходившую в Салониках 18-20 ноября2022 года. Посол Мкртчян подчеркнул необходимость активного участия Армении в мероприятиях, организованных в рамках Международной выставки в Салониках, в том числе инновационных технологий BEYOND, книжных выставках в Салониках и других мероприятиях.
Г-н Тасос Джикас, в свою очередь, приветствуя интерес армянской стороны, представил мероприятия, организованные центром, пригласив Армению принять в них участие.
Обсужден также ряд инициатив, направленных на активизацию двусторонних торгово-экономических связей.
На встрече также присутствовали исполнительный директор HELEXPO Кириакос Позрикидис и почетный консул РА в Салониках Акис Дагазян. Посол РА в Греции встретился с председателем совета директоров Международной торговой выставки в Салониках