ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունը դարձել է Նելսոն Մանդելայի կանոնների բարեկամների խմբի անդամ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ ԱԳ նախարարության X-ի միկրոբլոգում արված գրառման մեջ։
«Մանդելայի օրը, Հայաստանը՝ որպես Նելսոն Մանդելայի կանոնների բարեկամների խմբի նոր անդամ, միանում է մյուսներին՝ քրեակատարողական համակարգերում մարդու իրավունքների և արժանապատվության պաշտպանության համար։ Մանդելայի ժառանգությունը շարունակում է ոգեշնչել՝ բանտային մարդասիրական պայմանների և սոցիալական ներառման ուղղությամբ ավելի շատ գործողությունների համար», - նշված է ԱԳ նախարարության գրառման մեջ:
Մանդելայի ամենամյա միջազգային օրն ի պատիվ Նելսոն Մանդելայի ամեն տարի նշվում է նրա ծննդյան օրը` հուլիսի 18-ին։ Օրը ՄԱԿ-ի կողմից պաշոնապես հայտարարվել է 2009 թվականի նոյեմբերին։ 2010 թվականի հուլիսի 18-ին ՄԱԿ-ը նշել է Մանդելայի առաջին միջազգային օրը։ Այլ խմբերը Մանդելայի օրը նշել են սկսած 2009 թվականի հուլիսի 18-ից։
ՄԱԿ-ի՝ Բանտարկյալների հետ վարվեցողության նվազագույն ստանդարտ վերանայված կանոնները (Նելսոն Մանդելայի կանոնները) միաձայն ընդունվել են 2015թ. դեկտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից և սահմանել բանտերի լավ կառավարման նվազագույն չափանիշները, այդ թվում՝ ապահովելու բանտարկյալների իրավունքները: Նելսոն Մանդելայի կանոնները ամբողջությամբ նոր չեն, այլ 1955թ․-ի՝ Բանտարկյալների հետ վարվեցողության նվազագույն ստանդարտ կանոնների (ՆՍԿ) թարմացված տարբերակն են։ Կանոնները վերանայվել են ութ բովանդակային մասերում՝ արտացոլելու այն չափանիշները, որոնք հայտնվել են ուղղիչ հաստատությունների գործունեության տրամաբանության մեջ և մարդու իրավունքներում՝ 1955թ․-ից ի վեր։

Республика Армения стала членом “Группы друзей правил Нельсона Манделы”.
“В День Манделы Армения, как новый член «Группы друзей правил Нельсона Манделы», присоединяется к другим в защите прав человека и достоинства в пенитенциарной системе. Наследие Манделы продолжает вдохновлять на дальнейшие действия по гуманным условиям содержания в тюрьмах и социальной интеграции”, — говорится в сообщении МИД.
Международный день Манделы отмечается в честь Нельсона Манделы каждый год в день его рождения, 18 июля. Этот день был официально объявлен Организацией Объединенных Наций в ноябре 2009 года. 18 июля 2010 года Организация Объединенных Наций отметила первый Международный день Манделы. Другие группы отмечают День Манделы с 18 июля 2009 года.
В декабре 2015 года Генеральная Ассамблея ООН постановила расширить рамки Международного дня Нельсона Манделы и использовать его также для содействия обеспечению гуманных условий тюремного заключения, повышения осведомленности о том, что заключенные являются неотъемлемой частью общества, и для признания значимости работы персонала пенитенциарных учреждений как социальной службы особой важности.