Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների բացումը կդառնա բեկումնային. Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
Սև ծով հասնելու համար կարևոր է նաև Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի երկրների սահմանների հարթ անցումը: Երեք տասնամյակ փակ մնալուց հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների բացումը կդառնա բեկումնային։ Եվ դա Եվրոպան ու Կենտրոնական Ասիան ավելի կմոտեցնի իրար առավել քան երբևէ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական կայքը, ԵՀ ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն այդ կարծիքը հայտնել է ԵՄ-Կենտրոնական Ասիա առաջին գագաթնաժողովի լիագումար նիստում։
«Կենտրոնական Ասիան գլոբալ դարպաս է և Եվրասիայի բաբախող սիրտն է: Ահա թե ինչու մեր ներդրումային օրակարգն այդքան կենտրոնանում է այս տարածաշրջանի վրա: Անցյալ տարի մենք 10 միլիարդ եվրոյի ծախս են նախատեսել Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի համար։ Դա կկրճատի ցամաքային ճանապարհը Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի միջև մոտ կեսով: Դա կազմում է ընդամենը 15 օր: Միջանցքը կբացի նաև մեր տարածաշրջանների միջև բիզնեսի չօգտագործված ներուժը: Եվ դա կխթանի կապերն ու առևտուրը Կենտրոնական Ասիայի հինգ երկրների միջև»,- ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը:
Ֆոն դեր Լայենը հայտարարել, որ 2025 թվականին Ուզբեկստանում տեղի կունենա ներդրողների նոր ֆորում, որը կապահովի միջանցքի մասնավոր ֆինանսավորումը և թույլ կտա գնահատել առաջընթացը: Նրա կարծիքով՝ մասնատված աշխարհում Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքը կխթանի կապը վերոհիշյալ հինգ երկրների ու Եվրոպայի միջև:
«Բայց ենթակառուցվածքների շղթան ամբողջական չէ։ Սև ծով հասնելու համար կարևոր է նաև Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի երկրների սահմանների հարթ անցումը: Երեք տասնամյակ փակ մնալուց հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների բացումը կդառնա բեկումնային։ Եվ դա Եվրոպան ու Կենտրոնական Ասիան ավելի կմոտեցնի իրար առավել քան երբևէ»,- նշել է ֆոն դեր Լայենը:

Opening Armenia's borders with Turkey and Azerbaijan would be "game changer" – EU chief von der Leyen
After three decades of closure, the opening of the borders of Armenia with Türkiye and Azerbaijan is going to be a game changer. And it will bring Europe and Central Asia closer together like never before.
According to the official website of the European Commission, President of the European Commission, Ursula von der Leyen, said during the plenary session of the inaugural EU–Central Asia Summit.
“Central Asia is the very definition of a global gateway, the beating heart of Eurasia.
This is why our Global Gateway investment agenda focuses so much on this region. Last year, we pledged EUR 10 billion to the Trans-Caspian Transport Corridor.
This will cut the overland journey between Europe and Central Asia by around a half. That is down to just 15 days. The corridor will also unlock untapped potential for business between our regions.
And it will boost links and trade within your five Central Asian nations. Today I am pleased to announce that a new Investors Forum will take place in Uzbekistan in 2025.
This will secure private funding for the Corridor and allow us to assess progress. In an increasingly fragmented world, the Trans-Caspian Transport Corridor will boost connections between your five countries and Europe.
But infrastructure is not everything. Smooth border crossing within Central Asian and South Caucasus countries is also essential to reach the Black Sea.
After three decades of closure, the opening of the borders of Armenia with Türkiye and Azerbaijan is going to be a game changer. And it will bring Europe and Central Asia closer together like never before,” she said.