«Քաղաքականությունը չպետք է լինի մարտի դաշտ»․ Բայդենը Թրամփի դեմ մահափորձից հետո դիմել է ամերիկացիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձից հետո Սպիտակ տնից դիմել է ամերիկացիներին՝ խնդրելով նրանց «նվազեցնել ջերմաստիճանը քաղաքականության մեջ»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բայդենի ուղերձը տարածել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
«Բարեբախտաբար, նախկին նախագահ Թրամփը լրջորեն չի վիրավորվել։ Ես նրա հետ խոսել եմ անցյալ գիշեր։ Ես երախտապարտ եմ, որ նա լավ է զգում», - ասել է Բայդենը՝ նաև ցավակցություն հայտնելով Թրամփի նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ զոհված անձի հարազատներին։
Թրամփի դեմ մահափորձի ժամանակ հանրահավաքի զոհված մասնակիցը հրշեջ էր, որը պաշտպանել է իր ընտանիքին արձակված գնդակներից։ Բայդենը նրան բնութագրել է որպես հերոս։
«Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ նման բռնությունը նորմալ համարվի։ Այս երկրում քաղաքական հռետորաբանությունը շատ է թեժացել։ Ժամանակն է այն սառեցնելու։ Եվ մենք բոլորս դա անելու պատասխանատվություն ունենք», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Բայդենն ընդունել է, որ Թրամփի հետ ունի անհամաձայնություններ, ինչն էլ անխուսափելի է ամերիկյան ժողովրդավարության պայմաններում։
«Բայց քաղաքականությունը երբեք չպետք է լինի բառացի մարտի դաշտ, և Աստված մի արասցե, սպանության դաշտ», - նշել է Սպիտակ տան ղեկավարը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ում տարաձայնությունները լուծում են քվեարկության միջոցով, որ թե փամփուշտների։
ԱՄՆ նախկին նախագան Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձը տեղի է ունեցել հուլիսի 13-ին Փենսիլվանիայում անցկացվող նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ։ 20-ամյա հրաձիգ Մեթյու Քրուքսը մի քանի գնդակ է արձակել, որոնցից մեկը դիպել է Թրամփի աջ ականջին։ Մեկ մարդ զոհվել է, ևս երկուսը՝ վիրավորվել։ Քրուքսը սպանվել է իրավապահների կողմից։

“Политика не должна быть полем битвы”: Байден обратился к американцам после покушения на Трампа
Президент США Джо Байден обратился к американцам из Белого дома после покушения на бывшего президента Дональда Трампа с просьбой "понизить температуру в политике". Как сообщает Арменпресс, послание Байдена распространила пресс-служба Белого дома.
“К счастью, бывший президент Трамп серьезно не пострадал. Я разговаривал с ним вчера вечером. Я благодарен, что он чувствует себя хорошо", - сказал Байден, также выразив соболезнования родственникам человека, погибшего во время предвыборного митинга Трампа.
Во время покушения на Трампа жертвой митинга стал пожарный, защищавший свою семью от выпущенных пуль. Байден назвал его героем.
“Мы не можем допустить, чтобы такое насилие считалось нормальным. Политическая риторика в этой стране стала очень горячей. Пришло время заморозить ее. И мы все несем ответственность за это”, — заявил президент США.
Байден признал, что у него есть разногласия с Трампом, что неизбежно в условиях американской демократии.
"Но политика никогда не должна быть в буквальном смысле полем битвы и, не дай Бог, полем убийств", - заявил глава Белого дома, добавив, что разногласия в Соединенных Штатах разрешаются посредством голосования, а не пуль.
Покушение на бывшего президента США Дональда Трампа произошло 13 июля во время предвыборного митинга в Пенсильвании. 20-летний стрелок Мэтью Крукс произвел несколько выстрелов, одна из пуль задела правое ухо Трампа. Один человек погиб, двое получили ранения. Крукс был убит сотрудниками правоохранительных органов.