Բայդենը և Սթարմերը խոստացել են շարունակել աջակցությունն Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վաշինգտոնում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Սպիտակ տանը երկկողմ հանդիպում է անցկացրել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Սպիտակ տունը։
Բայդենը շնորհավորել է Սթարմերին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու համար և նշել, որ Բրիտանիան ԱՄՆ-ի կարևոր գործընկերն է։
«Ղեկավարները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը ԱՄՆ-Մեծ Բրիտանիա համագործակցությանը համաշխարհային մակարդակով, մինչ նրանք հասցեագրում են ընդհանուր մարտահրավերները և հնարավորությունները։ Նրանք ընդգծել են իրենց ընդհանուր հանձնառությունը Ուկրաինային աջակցությանը, մինչ երկիրը պայքարում է ռուսական ագրեսիայի դեմ», - նշված է Սպիտակ տան հայտարարությունում։
Իր հերթին Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակը հավելել է, որ կողմերը համաձայնել են անել ամեն բան Ուկրաինային աջակցության համար և երաշխավորել, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չհաղթի պատերազմում։
Կողմերը նաև ընդգծել են Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև հրադադարի կարևորությունը՝ շեշտելով իրենց հանձնառությունը երկու պետությունների ստեղծման միջոցով խնդրի լուծմանը։
Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակը նաև հայտարարություն է տարածել Ուկրաինային մինչև 2030-2031 ֆինանսական տարին տարեկան առնվազն 3 մլրդ ֆունտ ստեռլինգի (3,85 մլրդ դոլար) ռազմական աջակցությունը շարունակելու մասին, ինչպես խոստացել էր իր նախորդ Ռիշի Սունակը։

Байден и Стармер пообещали продолжать поддерживать Украину
Президент США Джо Байден провёл двустороннюю встречу с премьер-министром Великобритании Киром Стармером в Белом доме в рамках проходящего в Вашингтоне саммита НАТО. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Белый дом.
Байден поздравил Стармера со вступлением на пост премьер-министра Великобритании по итогам парламентских выборов и отметил, что Великобритания является важным партнером США.
Лидеры подтвердили свою приверженность сотрудничеству США и Великобритании на глобальном уровне при решении общих проблем. Они подчеркнули общую приверженность поддержке Украины в ее борьбе с российской агрессией, говорится в заявлении Белого дома.
В канцелярии британского премьер-министра со своей стороны добавили, что участники встречи договорились сделать все, чтобы поддержать Украину и гарантировать, что президент России Владимир Путин не выиграет войну.
Стороны также подчеркнули важность прекращения огня между Израилем и палестинским радикальным движением ХАМАС, подчеркнув свою приверженность решению проблемы посредством создания двух государств.
Канцелярия британского премьер-министра также объявила о продолжении военной помощи Украине в размере не менее 3 миллиардов фунтов ($3,85 миллиарда) в год до 2030-2031 финансового года, как обещал его предшественник Риши Сунак.