ԱՄՆ-ում «Բերիլ» փոթորիկը 8 զոհի պատճառ է դարձել, միլիոնավոր մարդիկ մնացել են առանց էլեկտրականության
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ին պատուհասած «Բերիլ» փոթորիկը Տեխաս և Լուիզիանա նահանգներում 8 մարդու մահվան պատճառ է դարձել։ Տեխասում ավելի քան 2,5 միլիոն տնային տնտեսություն մնացել է առանց էլեկտրականության։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
Էլեկտրական հոսանքի վերականգնումը կարող է օրեր կամ նույնիսկ շաբաթներ տևել, ինչը վտանգ է ստեղծում Տեխասի բնակչության համար, որոնք ուժգին տապի պայմաններում չեն կարող օգտվել օդորակման համակարգից։
Փոթորիկն իր հետ բերել է տեղատարափ անձրևներ և ուժգին քամիներ։ Փողոցներով սկսել են գետեր հոսել, քամիներն էլեկտրագծեր և ծառեր են տապալել, որոնք ընկել են տների, ճանապարհների և մեքենաների վրա։
Իր գագաթնակետի պահին «Բերիլը» դասվել է ռեկորդային՝ 5-րդ աստիճանի ուժգնության փոթորիկների շարքին, սակայն աստիճանաբար քամիների ուժգնությունը նվազել է։ Չնայած դրան՝ փոթորիկը կարող է հեղեղումներ և պտտահողմեր առաջացնել երկրի խորքերը շարժվելիս։
«Բերիլն» Ատլանտյան փոթորիկների սեզոնի ընթացքում ԱՄՆ հասած առաջին փոթորիկն է։ Մինչև ԱՄՆ հասնելն այն ավերածություններ էր արել Կարիբյան ավազանի երկրներում՝ ևս 8 մարդու մահվան պատճառ դառնալով։

Storm Beryl leaves 8 people dead and millions without power in US
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Storm Beryl slammed into southern Texas as a Category 1 hurricane Monday, knocking out power to more than 2.5 million homes and leaving at least 8 people dead in Texas and Louisiana, CNN reports.
Restoring power to millions of Texans could take days or even weeks, posing a dangerous scenario for residents who will not have air conditioning as sweltering heat settles over the state.
The storm – now a tropical depression – unleashed flooding rains and winds that transformed roads into rushing rivers, ripped through power lines and tossed trees onto homes, roads and cars.
According to CNN, at its peak, Beryl was a record-shattering Category 5 storm but has since been reduced to a far less powerful tropical depression with winds of 35 mph. Despite weakening, Beryl will still produce flooding and tornadoes in the US as it moves inland through mid-week․
Beryl became the first storm in the Atlantic hurricane season to make landfall in the US after tearing a devastating path through the Caribbean, where it caused at least 8 other deaths․