BDO Armenia-ն և Orion Worldwide Innovations-ը մեկնարկում են այլընտրանքային ներդրումային միջավայրի զարգացման՝ Power Consulting Days ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում խոշորագույն աուդիտորական, հարկային և խորհրդատվական ցանցերից մեկի՝ BDO-ի անդամ BDO Armenia-ն և ստարտափների աճի և փոխկապակցված էկոհամակարգի զարգացման հանգույց հանդիսացող Orion Worldwide Innovations-ը հայտարարում են Հայաստանում Power Consulting Days ծրագրի մեկնարկի մասին:
Power Consulting Days-ը սեմինարների, գործնական մասնագիտական միջացառումների շարք է, որի ընթացքում բիզնեսները կստանան ներդրումների և այլ ուղղություններով անհրաժեշտ գիտելիք հայաստանյան և համաշխարհային առաջատար մասնագետներից, կլսեն հաջողության պատմություններ։ Մասնակիցները մանրամասն կծանոթանան նաև տվյալ պահին տնտեսության ընթացիկ վիճակին, ներդրումների հետ առնչվող ՀՀ օրենսդրական դաշտին և վերջին փոփոխություններին։
Ծրագրին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը
2022 թվականին կորպորատիվ վենչուրային կապիտալի (CVC) ֆինանսավորումը հասել է տպավորիչ ծավալի՝ 55,1 միլիարդ դոլարի։ 2023-ին մասնավոր կապիտալի կողմից կառավարվող ակտիվներն ամբողջ աշխարհում հասել են շուրջ 4,7 տրիլիոն, իսկ վենչուրային կապիտալի կառավարվող ակտիվները՝ 1,2 տրիլիոն դոլարի։
Ծրագիրն, ըստ էության, 12-ամսյա մենթորական ակումբ է, որը նպատակ ունի օժանդակել Հայաստանում տնտեսության զարգացմանը՝ այլընտրանքային ներդրումների գծով բիզնեսներին խորհրդատվություն տրամադրելու միջոցով:
«Հայաստանում ներդրումային ոլորտում կան բազմաթիվ չպարզաբանված հարցեր, որոնք անիրազեկության դեպքում կարող են խնդիրներ առաջացնել կարևոր որոշումներ կայացնելիս: Խորհրդատվական օրերի շարքը նախատեսված է միջին և մեծ բիզնեսների համար, որոնք պրոֆեսիոնալ խորհրդատվության կարիք ունեն։ Այստեղ կարող ենք նշել մի քանի խումբ․ նորարարական ընկերություններ, ուղղակի գումար տնտեսած և ներդրում կատարելու պատրաստ կազմակերպություններ, ֆոնդեր, վենչուրային ընկերություններ և հրեշտակ ներդրողներ։ Մասնակիցների հետ աշխատելու են ոլորտի առաջատար և, կարևորը, ներդրումների բնագավառում գործնական և խորհրդատվության փորձ ունեցող մասնագետներ»,- նշել է BDO-ի գործընկեր, հարկային, միջազգային առևտրի և իրավաբանական ծառայությունների բաժնի ղեկավար Ահարոն Չիլինգարյանը։
«Մենք այլընտրանքային ներդրումները դիտարկում ենք որպես կարևոր բաղադրիչ Հայաստանի տնտեսական աճը խթանելու տեսակետից։ Քանի որ այլընտրանքային ներդրումներն առաջարկում են դիվերսիֆիկացված պորտֆել, ապահովում են ավելի բարձր եկամտաբերություն և, որպես կանոն, ավելի ցածր տատանողականություն՝ ավանդական ակտիվների դասերի համեմատ»,- նշել է «Orion Worldwide Innovations»-ի հիմնադիր տնօրեն, Covenant Venture Capital-ի վենչուրային գործընկեր Էմմա Առաքելյանը:
Ծրագրի ընթացքում կգեներացվի այլընտրանքային ներդրումների միջավայրի միտումների համայնապատկեր, որը կընդգրկի առավել նկատելի միտումները և հաջողված կարգավորումները։
Ծրագրի յուրաքանչյուր խորհրդատվական օր ունի նաև գործնական մաս, որի ընթացքում մասնակիցները կստանան գործնականում կիրառելի գիտելիք, այլ արժեքավոր տեղեկություններ և կունենան փորձագետների հետ խորհրդակցելու հնարավորություն:
Power Consulting Days-ի ընթացքում առանձնացվելու են նաև Հայաստանում այլընտրանքային ներդրումային դաշտի զարգացման կարևոր ուղղությունները:
BDO Armenia-ի մասին
Բի-Դի-Օ Արմենիա-ն, Բի-Դի-Օ Ըքքաունթինգը, Թաքս ընդ Լիգըլը և Բի-Դի-Օ Ըդվայզորին հանդիսանում են աշխարհում խոշորագույն աուդիտորական, հարկային և խորհրդատվական միջազգային ցանցերից մեկի՝ ԲիԴիՕ-ի անդամ։ Հիմնադրված լինելով 1963 թվականին՝ ԲիԴիՕ-ն Հայաստան մուտք է գործել 2010թ. և կարճ ժամանակում, իր շուրջը համախմբելով պրոֆեսիոնալ մասնագիտական թիմ, հաջողությամբ ընդլայնել է տրամադրվող ծառայությունների ցանկն՝ ապահովելով առաջատար դիրքերից մեկը հայաստանյան շուկայում:
«Orion»-ի մասին
«Օրիոնը» (Orion Worldwide Innovations) ստարտափների աճի և փոխկապակցված էկոհամակարգի զարգացման հանգույց է, որն առաջարկում է ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: «Օրիոնը» ներդրումների ենթակա ընկերությունների համար ստեղծում է ԱՄՆ մուտք գործելու հնարավորություններ, բարելավում այդ ընկերությունների՝ հաճախորդներ ձեռք բերելու ռազմավարությունները, օգնում մնալ մրցունակ և պաշտպանում իրենց նորարարությունները։ «Օրիոնը» հիմնադրվել է 2017 թ., ԱՄՆ-ում։ Ընկերությունը գրասենյակներ ունի Նյու Յորքում և Երևանում, համագործակցում է աշխարհի տարբեր երկրներում գործող ընկերությունների և ներդրողների ցանցերի հետ։

BDO Armenia and Orion Worldwide Innovations are launching the Power Consulting Days program to develop an alternative investment environment
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. BDO Armenia, a member of BDO International Limited, one of the world's largest audit, tax, and consulting networks, and Orion Worldwide Innovations, a hub for startup growth and ecosystem acceleration, announce the launch of the Power Consulting Days program in Armenia.
Power Consulting Days is a series of seminars and practical professional sessions where businesses will gain essential knowledge in investment and related areas from leading Armenian and global specialists, along with insights from success stories. Participants will receive comprehensive updates on the current economic landscape, the legislative framework governing investments in the Republic of Armenia, and recent developments.
To participate in the program, please complete the application form.
In 2022, Corporate venture capital (CVC) funding has reached an impressive $55.1 billion. In 2023, private equity-managed assets worldwide reached around $4.7 trillion, and venture capital-managed assets hit $1.2 trillion.
The program is essentially a 12-month mentoring club aimed at supporting economic development in Armenia by providing businesses with advice on alternative investments.
“There are many unexplained issues in the investment sector in Armenia, which, if not addressed, can lead to challenges when making critical decisions. The series of consulting days is tailored for medium and large businesses in need of professional consulting. This includes innovative companies, organizations with available funds ready for investment, funds, venture firms, and angel investors. Leading experts in the field, particularly those with practical experience in investment consulting, will work with participants," said Aharon Chilingaryan, Partner and Head of Tax, International Trade, and Legal Services Department at BDO.
“To boost the economic growth of Armenia, we see Alternative Investments as an essential component. As Alternative Investments offer diversified portfolios and provide the potential for higher returns and lower volatility compared to traditional asset classes,” noted Emma Arakelyan, CEO & Founder of Orion Worldwide Innovations and Venture Partner & LP of Covenant Venture Capital.
The program will highlight the most notable trends and effective regulations in the alternative investments space.
Each consultation day of the project also includes a practical component, where participants will gain actionable knowledge, valuable insights, and have the opportunity to consult with experts.
The Power Consulting Days sessions will highlight important directions for the development of the alternative investment field in Armenia.
About BDO:
BDO Armenia, BDO Accounting, Tax and Legal, and BDO Advisory are part of one of the world's leading auditing, tax, and advisory networks. Established in 1963, BDO entered the Armenian market in 2010 and quickly expanded its services by leveraging a professional team's expertise, ensuring a high-quality range of services to secure one of the leading positions in the Armenian market.
About Orion:
Orion Worldwide Innovations is a start-up growth and ecosystem acceleration hub and offers a full-service package to make companies investable to enter the US market, enhance their customer acquisition strategies, stay competitive and protect their innovation. Orion is a U.S.-based company formed in 2017, with offices in New York City, U.S., and Yerevan, Armenia, though Orion partners with companies and investor networks worldwide.