ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը հաստատել է Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի՝ գործընկերների ձևաչափով միջոցառմանը և կազմակերպության 75-ամյակին նվիրված հարակից միջոցառումներին իր մասնակցությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը` պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Հայաստանը ստացել է ԱՄՆ-ի կողմից ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավերը և եթե այո, ապա ո՞րն է Հայաստանի պատասխանը։
«Հայաստանը ստացել է Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի՝ գործընկերների ձևաչափով միջոցառմանը և կազմակերպության 75-ամյակին նվիրված հարակից միջոցառումներին մասնակցելու հրավեր և հաստատել է մասնակցությունը: Այլ պայմանավորվածություն այս պահին չկա»,- նշել է Բադալյանը։
Ավելի վաղ, ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը Ադրբեջանում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին և Հայաստանին հրավիրել է ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում գործընկերների հանդիպմանը, որը տեղի է ունենալու Վաշինգտոնում։

Armenia confirms its participation in NATO Summit in Washington
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. Armenia has confirmed its participation in the NATO summit in Washington in the format of partners and related events dedicated to the organization's 75th anniversary. Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan told Armenpress, responding to whether Armenia had received an invitation from the US to attend the NATO summit and if so, what was Armenia's response.
"Armenia has received an invitation to participate in the partner-format event of the NATO summit in Washington and related events marking the organization's 75th anniversary, and has confirmed its participation. There are no other arrangements at the moment," Badalyan said.
US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs James O'Brien, during a briefing in Baku, noted that the US had invited Azerbaijan and Armenia to the meeting of partners within the framework of the NATO summit, to be held in Washington.