ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի օլիմպիական հավաքականը դեռևս ունի մեկ կին մասնակից Փարիզի Օլիմպիական խաղերում: Եվ միակ կին մասնակիցը հրաձիգ է:
«Արմենպրես»-ի նախաօլիմպիական` «Օլիմպիականները. Փարիզ-2024» հատուկ նախագծի հերթական հերոսը Էլմիրա Կարապետյանն է, որն առաջինն է Հայաստանի համար ՕԽ ուղեգիր նվաճել:
Էլմիրա Կարապետյան
Հրաձիգ
30 տարեկան
աշխարհի գավաթի խաղարկության հաղթող
Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
Եվրոպական խաղերի արծաթե մեդալակիր
Փարիզ-2024-ը երկրորդ Օլիմպիական խաղերն են
Մրցումային օրերը` հուլիսի 27, 28
-Էլմիրա, ինչպե՞ս են ընթանում Փարիզի Օլիմպիական խաղերի նախապատրաստական աշխատանքները:
-Եթե անկեղծ, ապա ես կոնկրետ չեմ էլ կենտրոնացել Փարիզի Օլիմպիական խաղերի վրա: Հանգիստ եմ մոտենում: Առանձնահատուկ ոչինչ չեմ անում, պատրաստվում եմ, ինչպես կպատրաստվեի աշխարհի գավաթին կամ այլ մրցաշարի: Ինձ համար կապ չունի, թե կրակում եմ Հայաստանում, թե դրսում, բոլոր մրցաշարերին նույն մոտեցումն ունեմ` ձգտելով անել առավելագույնը:
-Փարիզ-2024-ը ձեր երկրորդ խաղերն են, արդեն անցած ճանապարհ ունեք, թիկունքում կուտակած փորձ ունեք: Ի՞նչ մտքով, խորհրդով եք մոտենում այս խաղերին:
-Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերը որքան սպասելի էին, այդքան էլ անսպասելի էին: Վերջին պահին ստացվեց ուղեգիրը և ես փորձում էի ամեն ինչ հասցնել ու նաև նախապատրաստությունս էլ փորձում առավելագույնս լավ անել: Հիմա այս խաղերին ես ավելի հանգիստ եմ մոտենում: Ուղեգիրը շատ շուտ նվաճեցի, ժամանակի սղության պակաս չունեի և ժամանակ կար հոգեպես պատրաստվելու համար: Այս ուղեգիրը և այս Օլիմպիական խաղերն ապացուցում են, որ ես պատրաստ եմ: Նախորդին, գուցե պատրաստվելու փուլում էի:
-Ի՞նչ տվեց ձեզ Տոկիո-2020-ը որպես մարզիկի:
-Տոկիոյի խաղերից շատ դասեր եմ քաղել: Տոկիոյի խաղերն ինձ համար կարևոր նշանակություն են ունեցել: Մի պատմություն կա այդ խաղերի հետ կապված` պատմեմ. եզրափակիչ դուրս գալու համար ինձ չբավարարեց երեք միավոր: Սարսափելի ծանր էի տանում այդ փաստը: Եվ մարզիկների համար նախատեսված ընդհանուր ճաշարանում մի աղջիկ կար, ով որակավորման փուլում 9-րդ հորիզոնականում էր և մեկ միավորով դուրս չէր եկել եզրափակիչ: Նա շատ հանգիստ նստած, վայելում էր իր ճաշը, իսկ ես ողբերգության մեջ էի: Երբ մոտեցա, հարցրեցի, թե ինչպես է, որ այսքան հանգիստ է, նա պատասխանեց. «Գիտես` մի օր ես, մի օր դու: Սա սպորտ է»: Սրանք այն կարևոր բառերից են, որը օգտագործում եմ մինչ օրս:
-Էլմիրա, Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերից հետո դուք մայրացաք: Ժողովուրդն ասում է՝ աշխարհը փոխվում է մայրանալուց հետո: Ի՞նչն է փոխվել ձեզ մոտ:
-Իրականում, որքան էլ ասում են, որ մայրանալը, հղիության շրջանը հրաշալի երևույթ է` սուտ է: Դա ամենադժվար ու ամենածանր շրջանն է ամեն աղջկա համար: Սակայն երբեք չես էլ կարող պատկերացնել, թե ինչ բացառիկ զգացողություն է, այն, ինչ զգում ես երեխայիդ նկատմամբ, որևէ այլ պարագայում չես զգա դա: Բայց հիմա, այն ինչ ժամանակին վախ էր առաջացնում, հիմա բնավ էլ վախենալու չէ:
-Ի՞նչն է ձեզ մոտիվացնում հիմա:
-Սովորել եմ ինքս ինձ մոտիվացնել: Գիտեմ, որ ձեր հարցի ճիշտ պատասխանը կլիներ այս կամ այն երևույթը, բայց ինձ մոտիվացնում է կյանքը: Այն կարծիքին եմ, որ ամեն մարդ պետք է ինքն իրեն մոտիվացնի, պետք չէ սպասի այլոց: Փոքր տարիքում ուրախ էինք ամեն մանրուքի համար, հիմա` ոչ: Կարող ենք կրկին, ինչպես մանուկ հասակում էինք ուրախ ամեն ինչով, հիմա էլ սովորենք ուրախանալ առօրյա փոքր երևույթներից:
-Գիտեք, նկատել եմ, որ հաճախ գրառումներ եք կատարում նոթատետրում: Ի՞նչ եք գրում:
-Ինձ բնավ դուր չի գալիս հեռախոսի մեջ նշումներ անելը, միշտ թուղթ և գրիչն եմ օգտագործում: Երբ գրում ես առաջին բառը սևով սպիտակ վրա, հետագա ամբողջ տեքստը շարադրվում է ինքնըստինքյան: Այդ ժամանակ հստակ գիտես, թե որտեղ ես դու հիմա և ուր ես ուզում գնալ հետագայում:
-Հնարավո՞ր է, որ մի օր գրքի վերածեք գրվածքները:
-Հնարավոր է (հեղ. ժպտում է):
-Ի՞նչն է փոխվելու հուլիսի 28-ից հետո (հեղ. այդ օրը կկայանա հրաձգության եզրափակիչը), եթե ձեզ հաջողվի Օլիմպիական խաղերի մեդալակիր դառնալ` ձեր ձեռքում պահելով այդ բաղձալի, կես կիլոգրամ կշռող մեդալը:
-Լիահույս եմ, որ այս նույն հարցը ձեզանից կստանամ հուլիսի 28-ին և ես մեծ սիրով կպատասխանեմ դրան Ֆրանսիայում:
-Խոստանում եմ տալ ձեզ այդ հարցը: Առաջ անցնելով, արդյոք ձեր ամբողջ կարիերայի ընթացքում կա՞ մի մրցաշար, որը կուզեիք վերապրել:
-Ոչ, չկա: Ամեն մրցաշար, իր զգացողությունը, առանձնահատկությունն ունի: Դրանք պետք է ապրել մեկ անգամ:
-Եվ գալով նախնական զրույցում ունեցած քննարկմանը: Խնդրում եմ, բացեք փակագծերը և պատմեք օլիմպիական ջահի փոխանցումավազքի ձեր մասնակցության մասին:
-Ինձ համար էլ էր անակնկալ: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը և Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը միասին են որոշել: Օրերի ընթացքում իմ էլեկտրոնային փոստին նամակ եկավ, որ ընտրված եմ որպես ջահի փոխանցումավազքի մասնակից: Եթե չեմ սխալվում, վազելու եմ 200 մետր, հուլիսի 17-ին, Փարիզի մոտակա քաղաքներից մեկում:

В олимпийской сборной Армении пока всего одна участница Олимпийских игр в Париже. И эта участница - стрелок Эльмира Карапетян.
Сегодняшняя героиня предолимпийского спецпроекта Арменпресс “Олимпийцы. Париж-2024” - Эльмира Карапетян. Она первой из олимпийской сборной Армении завоевала путевку на Олимпийские игры 2024.
Эльмира Карапетян
Стрелок
30 лет
Победительница чемпионата мира
Бронзовый призер чемпионата Европы
Серебряный призер Европейских игр
Париж-2024 - её вторые Олимпийские игры
Дни соревнований: 27, 28 июля.
- Эльмира, как проходит подготовка к Олимпиаде в Париже?
- Честно говоря, я не очень сосредоточена на Олимпийских играх в Париже. Отношусь к ним спокойно. Я не делаю ничего особенного, готовлюсь так, как готовилась бы к чемпионату мира или любому другому турниру. Для меня не имеет значения, стреляю ли я в Армении или за рубежом, ко всем турнирам я отношусь одинаково, стремясь сделать максимально возможное.
- Париж-2024 - Ваши вторые игры, у Вас уже есть свой пройденный путь, за плечами накопленный опыт. Как Вы относитесь к этим играм?
- Олимпийские игры в Токио были столь же ожидаемы, сколь и неожиданны. Путевку я получила в последний момент, и постаралась сделать все, чтобы лучше подготовиться. Теперь к этим играм я отношусь спокойнее. Я довольно рано выиграла путевку, у меня не было нехватки времени, было время подготовиться и морально. Эта путевка и эти Олимпийские игры доказывают, что я готова. На предыдущей олимпиаде, возможно, я была на этапе подготовки.
-Что дал Вам Токио-2020 как спортсменке?
- Из игр в Токио я извлекла достаточно уроков. Они были для меня очень важны. С этими играми связана одна история, я расскау её. Мне не хватило трех очков, чтобы выйти в финал. Я это восприняла очень тяжело. В столовой для спортсменов была девушка, которая в отборочном туре стала 9-й, и ей не хватило одного очка, чтобы пройти в финал. Она спокойно сидела и наслаждалась едой, а я была в трагедии. Когда я подошла и спросила, как она может оставаться такий спокойной, та ответила: “Знаешь, однажды я, однажды ты. Это спорт”. Это те важные слов, которые я употребляю до сих пор.
- Эльмира, после Олимпийских игр в Токио Вы стали мамой. Обычно говорится, что материнство меняет всё. Что изменилось для Вас?
- На самом деле, сколько бы ни говорили, что материнство, беременность - чудесное явление, это неправда. Это самый трудный и тяжелый период для каждой женщины. Однако вы даже представить себе не можете, какое это исключительное чувство, то, что вы испытываете к своему ребенку, вы не почувствуете этого ни при каких других обстоятельствах. И то, что раньше вызывало страх, теперь уже не кажется страшным.
- Что Вас мотивирует сегодня?
- Я научилась мотивировать себя сама. Я знаю, что правильным ответом на ваш вопрос будет то или иное явление, но меня мотивирует сама жизнь. Я считаю, что каждый человек должен мотивировать себя сам, он не должен ждать другого. В детставе мы радовались каждой мелочи, но не сейчас. Мы можем вновь, как в детстве радоваться всему, научиться радоваться каждой мелочи жизни.
- Я заметила, что Вы часто делаете заметки в блокноте. Что Вы записываете?
-Мне совсем не нравится делать заметки в телефоне, я всегда использую бумагу и ручку. Когда пишешь первое слово черным по белому, весь последующий текст складывается сам по себе. И тогда ты точно понимаешь, где ты и куда хочешь идти дальше.
-Может, когда-нибудь эти записи станут книгой?
-Может быть (Эльмира улыбнулась).
-Что изменится после 28 июля (финал соревнований по стрельбе), если Вам удастся стать победительницей Олимпийских игр, и у Вас в руках будет желанная медаль весом в полкилограмма.
-Я очень надеюсь, что этот же вопрос вы зададите мне 28 июля, и я с большой радостью отвечу на него во Франции.
- Обещаю задать Вам этот вопрос. Был ли в Вашей карьере турнир, который Вам хотелось бы пережить заново?
- Нет, такого не было, у каждого турнира есть свое чувство, своя особенность. Их нужно прожить один раз.
- И возвратясь к теме в начала разговора, раскройте, пожалуйста, скобки и расскажите о своем участии в эстафете Олимпийского огня.
- Для меня это тоже было сюрпризом. Карен Гилоян, заместитель министра ОНКС, и Артур Ованнисян, президент Федерации стрельбы Армении, это решение приняли вместе. Я получила электронное письмо, в котором говорилось, что меня выбрали для участия в эстафете огня. Если не ошибаюсь, 17 июля я пробегу 200 метров в одном из городов под Парижем.