Հայաստանը հետաքրքրված է իսրայելա-հնդկական նորագույն MR-SAM ՀՕՊ համակարգով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը հատուկ հետաքրքրություն է ցուցաբերում «Barak 8» զենիթահրթիռային համալիրի նկատմամբ, որը Հնդկաստանի և Իսրայելի համատեղ նախագիծն է և հայտնի է նաև որպես LR-SAM կամ MR-SAM համակարգ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Bulgarian military»-ին:
«Քանի որ Հայաստանն աստիճանաբար հեռանում է բացառապես ռուսական զենքի մատակարարներից կախվածությունից՝ Երևանն ավելի բարենպաստ ներքին և միջազգային քաղաքականություն է վարում: Ըստ հաղորդագրությունների՝ Հայաստանը հատուկ հետաքրքրություն է ցուցաբերում «Barak 8» զենիթահրթիռային համալիրի նկատմամբ, որը Հնդկաստանի և Իսրայելի համատեղ նախագիծն է և հայտնի է նաև որպես LR-SAM կամ MR-SAM համակարգ»,-նշված է հոդվածում։
Իսրայելա-հնդկական «երկիր-օդ» «Barak 8» հրթիռը Հնդկական պաշտպանական հետազոտությունների և զարգացման կազմակերպության (DRDO) և Իսրայելի օդատիեզերական արդյունաբերության (IAI) համատեղ մշակումն է: Այն նախատեսված է տարբեր օդային սպառնալիքներից հուսալի հակաօդային պաշտպանություն ապահովելու համար։ Հրթիռը ավելի մեծ համակարգի մի մասն է, որն իր մեջ ներառում է բազմաֆունկցիոնալ հսկողության և սպառնալիքների նախազգուշացման ռադար, հրամանատարության և կառավարման համակարգ և շարժական արձակիչներ:
Ինչ վերաբերում է չափսերին, ապա «Barak 8» հրթիռն ունի մոտավորապես 4,5 մետր երկարություն և մոտ 0,225 մետր տրամագիծ։ Այն կշռում է մոտ 275 կիլոգրամ, ինչը նրան դարձնում է համեմատաբար թեթև հրթիռ, որը կարող է օգտագործվել տարբեր հարթակներում, այդ թվում ռազմածովային նավերում և այլն։
«Պարզվում է, որ Հայաստանը փնտրում է «երկիր-օդ» դասի հրթիռային համալիրների ավելի ժամանակակից և արդյունավետ անալոգներ, որոնք ներկայումս օգտագործվում են հայկական բանակի կողմից: Ներկայումս Հայաստանը շահագործում է S-300 զենիթահրթիռային համալիրը, որն իր հնարավորություններով համարվում է «Barak 8»-ի հիմնական համարժեքներից մեկը»,- նշված է հոդվածում։
Ըստ Bulgarian military»-իի աղբյուրների Հայաստանը ձեռք է բերել 9K33 «Օսա» զենիթահրթիռային համալիրը։
«Չնայած այն ավելի հին է, քան Tor-M2KM-ը, 9k33 «Օսա»-ն դեռ արդյունավետ է ինքնաթիռներից և ուղղաթիռներից կարճ հեռահարության հակաօդային պաշտպանություն ապահովելու գործում: Այն ինքնագնաց համակարգ է, որը մեծացնում է դրա գործառնական ճկունությունը և արագ տեղակայման հնարավորությունները»,- ասված է հոդվածում։
Հոդվածում նշվում է նաև, որ Հայաստանը հետաքրքրություն է ցուցաբերել հնդկական «Akash» հրթիռային համակարգի կատարելագործված տարբերակի ՝ Akash-NG-ի նկատմամբ։
«Հնդկաստանի կառավարությունը դեռ չի հաստատել Akash-NG-ի արտադրությունը: Սա նշանակում է, որ եթե Հայաստանը ցանկանա ձեռք բերել Akash-NG-ն, դա կարող է տևել առնվազն երեք տարի: Հաշվի առնելով այս գործոնները ՝ Հայաստանը կշռադատում է MR-SAM-ի և Akash-NG-ի միջև եղած տարբերակները ։ Աղբյուրները IDRW.org հաղորդում են, որ ներկայումս նախապատվությունը տրվում է MR-SAM-ին՝ իր անմիջական մատչելիության և հաստատված արտադրական կարողությունների պատճառով»,- նշված է հոդվածում։

Армения заинтересована в новейшей израильско-индийской системе ПВО MR-SAM
Армения проявляет особый интерес к зенитно-ракетному комплексу «Barak 8», который является совместным проектом Индии и Израиля и также известен как система LR-SAM или MR-SAM. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет «Bulgarian military».
“Поскольку Армения постепенно отходит от зависимости исключительно от российских поставщиков оружия, Ереван проводит более благоприятную внутреннюю и международную политику. Согласно сообщениям, Армения особенно заинтересована в зенитно-ракетном комплексе «Barak 8», совместном проекте Индии и Израиля, также известном как LR-SAM или MR-SAM.
Индийско-израильский комплекс класса «земля-воздух» «Barak 8» — это совместная разработка Индийской организации оборонных исследований и разработок (DRDO) и компании Israel Aerospace Industries (IAI). Он предназначен для обеспечения надежного решения противовоздушной обороны от различных воздушных угроз. Комплекс является частью более крупной системы, включающей многофункциональный радар наблюдения и оповещения об угрозах, систему командования и управления и мобильные пусковые установки.
По габаритам ракета «Barak 8» имеет длину примерно 4,5 метра и диаметр около 0,225 метра. Она весит около 275 килограммов, что делает его относительно легком, и его можно размещать на различных платформах, включая военные корабли и наземные пусковые установки”, - отмечается в статье.
Издание отмечает, что Армения ищет более современные и более эффективные аналоги зенитно-ракетных комплексов, используемых сейчас в армянской армии. В настоящее время Армения эксплуатирует зенитно-ракетный комплекс С-300, который считается одним из основных эквивалентов «Barak 8» с точки зрения возможностей. Система С-300, разработанная Россией, предназначена для защиты от самолетов, крылатых и баллистических ракет, обеспечивая комплексное решение противовоздушной обороны.
“Тор-М2КМ — еще один зенитно-ракетный комплекс, стоящий на вооружении армянских вооруженных сил. Эта система очень мобильна и может бороться с различными воздушными угрозами, включая самолеты, вертолеты и высокоточные боеприпасы. Его универсальность и мобильность делают его ценным активом для системы ПВО Армении.
Кроме того, Армения приобрела зенитно-ракетный комплекс 9К33 «Оса». Хотя 9К33 «Оса» старше «Тор-М2КМ», он по-прежнему эффективен в обеспечении противовоздушной обороны ближнего действия от самолетов и вертолетов. Это самоходная система, что повышает ее эксплуатационную гибкость и возможности быстрого развертывания.
По данным IDRW.org, Армения проявила интерес к Akash-NG, усовершенствованному варианту индийского ракетного комплекса Akash. Хотя Армения уже приобрела более раннюю версию, правительство Индии еще не одобрило производство Akash-NG. Это означает, что если Армения захочет приобрести «Akash-NG», это может занять как минимум три года.
Учитывая эти факторы, Армения взвешивает варианты между MR-SAM и Akash-NG. Источники из IDRW.org сообщают, что в настоящее время предпочтение отдается MR-SAM из-за его непосредственной доступности и налаженных производственных возможностей», - говорится в статье.