ՀՀ ՔԿ-ն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից 2 հայ զինծառայողների մասունքների փոխանցմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից 2 հայ զինծառայողների մասունքների փոխանցմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում նշել է. «Նկատի ունենալով լրատվամիջոցներից ստացված հարցումները՝ տեղեկացնում եմ հետևյալը․
Այսօր Ադրբեջանական կողմից հայկական կողմին են փոխանցվել ենթադրաբար 2022 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով զոհված 2 հայ զինծառայողների մասունքներ։
2022թ․ սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ-ի դեմ սանձաազերծված ագրեսիվ պատերազմի առթիվ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և վարութային գործողություններ, այդ թվում՝ նշանակվել են դիակի դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություններ՝ անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
ՀՀ քննչական կոմիտեն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ 2022թ․ սեպտեմբերի 13-14-ին Հայաստանի Հանրապետության դեմ իրականացված ագրեսիայի հետևանքով մինչ օրս անհայտ է 2 զինծառայողի գտնվելու վայրը»,- գրել է Գոռ Աբրահամյանը։

Следственный комитет Армении коснулся передачи Азербайджаном останков тел двух армянских военнослужащих
Следственный комитет Армении коснулся передачи Азербайджаном останков тел двух армянских военнослужащих.
Как сообщает Арменпресс, пресс-секретарь Следственного комитета Гор Абрамян написал на своей странице в Facebook: “Принимая во внимание запросы, поступившие от средств массовой информации, сообщаю:
Сегодня азербайджанская сторона передала армянской стороне останки тел двух армянских солдат, предположительно погибших в результате агрессии в сентябре 2022 года.
В рамках уголовного производства, возбужденного в Главном военном следственном управлении Республики Армения по факту развязанной против Армении агрессивной войны 13-14 сентября 2022 года, проводятся необходимые следственные и административные действия, в том числе судебно-медицинские и судебно-генетические исследования тел с целью установления личности лиц.
Ранее Следственный комитет сообщал, что в результате агрессии, осуществленной против Республики Армения 13-14 сентября 2022 года, местонахождение двух военнослужащих до сих пор оставалось неизвестным”.