Իսրայելի վարչապետն արձակել է ռազմական կաբինետը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն որոշում է ընդունել արձակել ռազմական կաբինետը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Jerusalem Post պարբերականը:
Նեթանյահուն այս մասին հայտարարել է Ազգային անվտանգության կաբինետի նիստի ժամանակ։
Ըստ հրապարակման՝ Նեթանյահուն նիստի ժամանակ ասել է, որ ռազմական կաբինետը ձևավորվել էր նախարար Բենի Գանցի խնդրանքով, իսկ նրա հեռանալուց հետո դրա կարիքն այլևս չկա։
Իսրայելական ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ այս մարմնի արձակումն անսպասելի չէր, քանի որ անցյալ շաբաթ Իսրայելի ռազմական կաբինետի նախարար Բենի Գանցը կաբինետը լքելու իր որոշման մասին հայտարարեց վարչապետի հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով։
Ռազմական նոր կաբինետ չի լինի։ Ակնկալվում է, որ այժմ Նեթանյահուն Գազայի հատվածում գործողության վերաբերյալ որոշումներ կկայացնի Իսրայելի ազգային անվտանգությունը ղեկավարող նախարար Իթամար Բեն Գվիրի հետ առանձին հանդիպումների ժամանակ։ Այդ որոշումներին այնուհետև պետք է հավանություն տա Իսրայելի անվտանգության կաբինետի ավելի լայն կազմը:
Նեթանյահուն Իսրայելի ռազմական կաբինետն ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ձևավորել էր 2023 թվականի հոկտեմբերին՝ Իսրայելի վրա պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման հարձակումից հետո։ Այս կաբինետում ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներից ամենից աչքի ընկնողը հենց Գանցն էր։
2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման հետևանքով Իսրայելում 1200 մարդ էր զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Նրանց մի մասը վերադարձվել է նոյեմբերին հաստատված մեկ շաբաթյա հրադադարի ընթացքում։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների ընթացքում, ըստ Գազայի հատվածի իշխանությունների, զոհվել է ավելի քան 37 000 պաղեստինցի։

Премьер-министр Израиля распустил военный кабинет
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху принял решение распустить военный кабинет. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает издание The Jerusalem Post.
Он заявил об этом на заседании Кабинета национальной безопасности.
По данным издания, Нетаньяху напомнил, что военный кабинет был сформирован по просьбе министра Бени Ганца, и после его ухода в нем больше нет необходимости.
По данным израильских СМИ, роспуск этого органа не стал неожиданностью, поскольку на прошлой неделе министр военного кабинета Израиля Бени Ганц объявил о своем решении покинуть кабинет из-за разногласий с премьер-министром.
Нового военного кабинета не будет. Теперь Нетаньяху будет принимать решения по операции в секторе Газа в ходе отдельных встреч с министром национальной безопасности Израиля Итамаром Бен-Гвиром. Эти решения затем должны быть одобрены более широким кабинетом безопасности Израиля.
Нетаньяху сформировал военный кабинет Израиля при участии представителей оппозиционных партий в октябре 2023 года, после нападения на Израиль палестинского радикального движения ХАМАС. Ганц был самым видным из оппозиционных политиков в этом кабинете.
Израиль начал военные действия после вторжения боевиков ХАМАС 7 октября 2023 года, в результате которого в Израиле было убито около 1200 человек и взято в плен более 250 человек. Некоторые из них были возвращены во время недельного прекращения огня, установленного в ноябре.
По данным властей сектора Газа, в ходе ответных военных операций Израиля убито более 37 000 палестинцев.