Զինծառայող Արմեն Գասպարյանի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ սպանության հատկանիշներով. ՔԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զինծառայող Արմեն Գասպարյանի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ սպանության հատկանիշներով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնեցին Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեից:
«2024թ. հունիսի 14-ին ՀՀ ՊՆ ՌՈ Սիսիանի բաժնից հաղորդումն է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը ժամը 08:20-ի սահմաններում ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում հայտնաբերվել է պայմանագրային զինծառայող Արմեն Գուրգենի Գասպարյանի դին՝ գլխի շրջանում հրազենային գնդակային վիրավորումով»,- նշված է Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ-ի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռնարկվել են քննչական և վարութային անհետաձգելի գործողություններ, այդ թվում՝ դեպքի վայրի և դիակի զննություն:
Քրեական վարույթով էական հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
Կատարվում է նախաքննություն: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ դեպքի հանգամանքները ամբողջությամբ պարզելու ուղղությամբ:

По факту смерти военнослужащего Армена Гаспаряна возбуждено уголовное дело по признакам убийства. СК
По факту смерти военнослужащего Армена Гаспаряна возбуждено уголовное дело, — по признакам убийства.
Как передает "Арменпресс", об этом сообщил Следственный комитет РА.
«14 июня 2024 года из Сисианского управления ВП МО РА поступило сообщение о том, что в тот же день около 08:20 часовна боевой позициизоны охраны N-й воинской части Минобороны РА было обнаружено тело военнослужащего-контрактника Армена Гургеновича Гаспаряна с огнестрельным ранением головы», - говорится в сообщении Следственного комитета.
По данному факту в третьем гарнизонном следственном отделе Военного следственного управления СК РА в рамках уголовного дела, возбужденного по признакам части 1 статьи 155 УК РА, были предприняты неотложные следственные и административные действия, в том числе осмотр места происшествия и тела.