Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ նախագահի աշխատակազմը։
«Այս առիթն օգտագործելով ցանկանում եմ, նախ շնորհավորել Ձեզ և բարեկամ վրացի ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ: Վստահ եմ, որ մեր պետությունների միջև առկա առանձնահատուկ հարաբերությունները կնպաստեն երկկողմ օրակարգի առավել ընդլայնմանն ու նոր հորիզոնների նվաճմանը: Մեր հարաբերություններն օրինակելի են նաև այն առումով, որ ի ցույց են դնում այն, թե ինչպես պետք է հարևան երկրները միմյանց հետ փոխհարաբերվեն: Հենց այսօր էլ ականատեսն ենք, թե ինչպես են վրացի բարեկամներն ու գործընկերները մեզ հետ ձեռք ձեռքի տված վերականգնում Տավուշի և Լոռու մարզերում տեղի ունեցած աղետի հետևանքով վնասված երկաթուղին: Մեր հարաբերությունները նաև այսպիսի փոքր դրվագներով են ձևավորվել և շարունակում են նույն կերպ զարգանալ:
Բարեկամական կապերը տարեցտարի ավելի են ամրապնդվում, և ես ուրախ եմ, որ այս տարվա հունվարից մեր երկրների միջև ստորագրվել է ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու մասին համատեղ հռչակագիրը, ինչը նշանակում է, որ արդեն պետական մակարդակով հարաբերությունների նոր մակարդակի ենք հասել և այդ տրամաբանության մեջ էլ շարունակվելու է մեր համատեղ գործակցությունը՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ բնագավառներում»,- ասել է նախագահ Խաչատուրյանը:
Հայաստանում Վրաստանի դեսպանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և շնորհավորանքի համար:«Ինչպես նշեցիք, մեր հարաբերություններն, իհարկե, դարերի պատմություն ունեն: Շատ ուրախ եմ, որ մեր այս եղբայրությունը ռազմավարական գործընկերության մակարդակ ձեռք բերեց, երբ հունվարին Հայաստանի և Վրաստանի միջև ստորագրվեց ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու մասին համատեղ հռչակագիրը:
Ցանկանում եմ նաև իմ կառավարության անունից առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել հունիսի 4-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Վրաստանի Աբխազիա և Ցխինվալի շրջան/Հարավային Օսիայից բոլոր տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձի իրավունքի մասին բանաձևին կողմ քվեարկելու համար: Սա մեզ համար շատ կարևոր է»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հարևան երկրների միջև գործակցության օրակարգային հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում և Վրաստանում Սերգեյ Փարաջանովի և Շառլ Ազնավուրի հոբելյաններին նվիրված միջոցառումների կարևորությանը:
Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության և տուրիստական փոխայցելությունների շարունակական աճ: Կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական ամենաբարձր մակարդակի պարբերական փոխայցելությունները:
Մտքեր են փոխանակվել հարավկովկասյան հանրապետությունների միջև սահմանազատման բնականոն գործընթացի կարևորության վերաբերյալ: Այս համատեքստում շեշտվել է տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ քայլերի խթանման անհրաժեշտությունը՝ հիմնված երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և անկախության հիմնարարիրավունքների և սկզբունքների վրա:

Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял чрезвычайного и полномочного посла Грузии в Армении Георгия Шарвашидзе. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение Аппарата президента РА.
“Пользуясь случаем, хотел бы поздравить Вас и дружественный грузинский народ с Днем независимости. Уверен, что существующие особые отношения между нашими государствами будут способствовать дальнейшему расширению нашей двусторонней повестки и покорению новых горизонтов. Наши отношения являются образцовыми еще и в том смысле, что они показывают, как соседние страны должны относиться друг к другу. Сегодня мы являемся свидетелями того, как грузинские друзья рука об руку с нашими коллегами восстанавливают поврежденную наводнением железную дорогу в Тавушской и Лорийской областях. Наши отношения формировались такими маленькими эпизодами и продолжают развиваться в том же духе.
Дружеские связи крепнут с каждым годом, и я рад, что в январе этого года наши страны подписали совместную декларацию об установлении стратегического партнёрства. Это значит, что мы уже вышли на новый уровень отношений на государственном уровне, и наши страны в этой логике продолжат сотрудничество в политической, экономической, культурной и в других сферах”, - сказал президент Хачатурян.
Посол Грузии в Армении, в свою очередь, поблагодарил за теплый прием и поздравления. “Как Выуже сказали, наши отношения имеют многовековую историю. Я очень рад, что это наше братство вышло на уровень стратегического партнерства, когда в январе между Арменией и Грузией была подписана совместная декларация об установлении стратегического партнерства.
Я также хотел бы выразить особую благодарность от имени моего правительства за голосование на Генеральной Ассамблее ООН 4 июня за резолюцию о праве на возвращение всех перемещенных лиц и беженцев из грузинской Абхазии и Цхинвальского региона/Южной Осетии. Это очень важно для нас”.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между соседними странами. Была отмечена важность мероприятий, посвященных юбилеям Сергея Параджанова и Шарля Азнавура в Армении и Грузии.
Обе стороны отметили постоянный рост товарооборота и взаимных туристических посещений между двумя странами. Стороны высоко оценили регулярные взаимные визиты и на высшем политическом уровне.
Состоялся обмен мыслями о важности процесса демаркации между южнокавказскими республиками. В этом контексте была подчеркнута необходимость содействия шагам по установлению стабильного и прочного мира в регионе, основанного на фундаментальных правах и принципах территориальной целостности, суверенитета и независимости стран.