Հայաստանը դիտարկում է Չաբահարի նավահանգստային օպերատոր դառնալու հնարավորությունը, ինչը կնպաստի նաև հայ-հնդկական տնտեսական կապերի խորացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Հնդկաստանի տնտեսական համագործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի: Առևտրաշրջանառության կառուցվածքն ու ծավալները դեռևս չեն համապատասխանում երկու երկրների տնտեսական փոխգործակցության իրական հնարավորություններին: Հայ-հնդկական առևտրաշրջանառության զարգացման կարևոր գործոն կարող է դառնալ լոգիստիկ խնդրի կարգավորումը: Այդ առումով հատկապես կարևոր է իրանական Չաբահար նավահանգստի նշանակությունը: Հայաստանը, ինչպես «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գլխավոր քարտուղար Հայկազ Նասիբյանը, ներկայումս դիտարկում է Չաբահարի նավահանգստային օպերատոր դառնալու հնարավորությունը:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
- Երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերություններն ու տնտեսական կապերը տարեցտարի զարգանում են: Այնուամենայնիվ, տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու մեծ ներուժ կա: Հայաստանը և Հնդկաստանը հետաքրքրված են տնտեսական համագործակցության խորացմամբ և երկուստեք քայլեր են ձեռնարկում տնտեսական կապերի ամրապնդման, ընդլայնման, ինչպես նաև երկարաժամկետ համագործակցության ձևավորման համար:
- Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ անցյալ տարի Հնդկաստանից Հայաստան ապրանքների ներկրումն աննշան գերազանցել է ՀՀ-ից այդ երկիր արտահանման ցուցանիշը: Այդ պատկերը փոխելու ի՞նչ հնարավորություններ ունի Հայաստանը:
- Հարկ է նշել, որ Հնդկաստանը տարատեսակ հումքի խոշորագույն արտադրող է աշխարհում: Հայկական ընկերությունները Հնդկաստանից ներմուծում են տարբեր տեսակի հումք, որը Հայաստանում վերածվում է վերջնական արտադրանքի և սպառվում է ոչ միայն ներքին շուկայում, այլև արտահանվում է տարբեր երկրներ:
2023 թվականին Հայաստանից Հնդկաստան է արտահանվել շուրջ 35 մլն դոլարի արտադրանք, որի գերակշիռ մասը՝ մոտ 95 տոկոսը, եղել է անմշակ կամ կիսամշակ ոսկի: Այդ տեսանկյունից Հայաստանից Հնդկաստան արտահանումն ապրանքային առումով լուրջ դիվերսիֆիկացման կարիք ունի:
- Հատկապես որ ոլորտներո՞ւմ կարող է առավել արդյունավետ զարգանալ երկու երկրների համագործակցությունը: Ի՞նչ գործոններ են խոչընդոտում այդ հարաբերությունների ավելի ակտիվ զարգացմանը:
- Հայաստանը կարող է դիտարկվել որպես ԵԱՏՄ և ԵՄ շուկաներ մուտք գործելու կարճ ուղի և հայ-հնդկական համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման տրամաբանությունը հենց այդ շրջանակներում պետք է ընթանա: Ոլորտները կարող են լինել բավականին բազմազան՝ տեքստիլ արդյունաբերություն, վերամշակող արդյունաբերություն, թեթև և ծանր արդյունաբերություն, բարձր տեխնոլոգիաներ և այլն: Համագործակցությունը խորացնելու մեծ ներուժ կա նաև ագրոպարենային արտադրանքի ոլորտում՝ հաշվի առնելով, որ 2023 թվականին մեր երկրների միջև ագրոպարենային արտադրանքի առևտրաշրջանառությունը կազմել է 28.72 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև առևտրաշրջանառության զարգացմանը կարող է նպաստել հատկապես իրանական նավահանգիստներով բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացումը: Այդ ուղղությամբ ներկայումս կատարվում են համապատասխան աշխատանքներ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունն աշխատանքներ է իրականացնում, որպեսզի Հայաստանի և Հնդկաստանի կառավարությունների միջև ստորագրվի «Միջազգային ավտոմոբիլային հաղորդակցության մասին համաձայնագիր»:
- Անցյալ տարվա գարնանը ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը Հնդկաստան կատարած այցի ընթացքում այդ երկրին առաջարկել էր օգտվել Հայաստանով անցնող առևտրային միջանցքով և կարճ ճանապարհով հասնել սևծովյան նավահանգիստներ: Դրա կարևորության մասին արտահայտվել են նաև Իրանը ու Հնդկաստանը: Այդ ուղղությամբ որևէ գործընթաց ընթանո՞ւմ է, եթե այո՝ ի՞նչ փուլում է:
- Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետության գերխնդիրն է բարենպաստ լոգիստիկ պայմանների ապահովման միջոցով այլ շուկաներ մուտք գործելու հնարավորություն ընձեռել արտահանմամբ զբաղվող հայկական բիզնեսներին: Միաժամանակ, ապահովել մասնակցությունը միջազգային տարանցիկ բեռնափոխադրումների երթուղիներում: Այս տեսանկյունից կարևորվում է Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը «Հյուսիս-հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ծրագրին: Ընդ որում, այս նախագծում Հայաստանը կարող է բեռնափոխադրումների այլընտրանքային երթուղու ձևավորման կարևոր մասնակից և իրագործող դառնալ՝ առաջարկելով այլընտրանքային միջանցք՝ Վրաստանի և Սև ծովի միջոցով Հնդկաստանն ու Իրանը Եվրոպայի հետ կապելու, ինչպես նաև Եվրոպան Հնդկաստանին կապելու համար: Միջանցքը կարող է օղակ հանդիսանալ ցամաքային երթուղով Ռուսաստանի Դաշնություն հասնելու համար: Այս գործընթացում կարևորվում է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը միակ երկիրն է, որը Եվրոպական Միության հետ ստորագրել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA), ինչպես նաև անդամակցում է Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ):
Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև տրանսպորտային կապի կարևոր հանգույց կարող է հանդիսանալ Իրանի Չաբահար նավահանգիստը, որի միջոցով կանոնավոր ծովային բեռնափոխադրումների իրականացման պարագայում հնարավոր է էականորեն բարձրացնել Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև առևտրաշրջանառության ծավալները: Հայաստանը ներկայումս դիտարկում է նաև Չաբահարի նավահանգստային օպերատոր դառնալու հնարավորությունը: Այդ նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացվում են քայլեր տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներ ստանալու ուղղությամբ:

Армения рассматривает возможность стать оператором Чабахара, что поможет развитию армяно-индийских экономических связей
Экономическое сотрудничество между Арменией и Индией имеет большой потенциал развития. Структура и объемы товарооборота по-прежнему не соответствуют реальным возможностям экономического сотрудничества между двумя странами. Важным фактором развития армяно-индийского торгового оборота может стать решение логистической проблемы. В связи с этим особенно важно значение иранского порта Чабахар. Генеральный секретарь Министерства экономики РА Айказ Насибян в ответ на вопрос “Арменпресс” заявил, что Армения в настоящее время рассматривает возможность стать оператором порта Чабахар.
- Как Вы оцениваете нынешний уровень экономических отношений между Арменией и Индией?
- Дипломатические отношения и экономические связи между двумя странами развиваются из года в год. Однако существует большой потенциал для развития сотрудничества в разных сферах. Армения и Индия заинтересованы в углублении экономического сотрудничества и предпринимают взаимные шаги для укрепления и расширения экономических связей, а также формирования долгосрочного сотрудничества.
- Согласно статистическим данным, в прошлом году импорт товаров из Индии в Армению незначительно превысил показатель экспорта из Армении в эту страну. Какие возможности есть у Армении, чтобы изменить эту картину?
- Следует отметить, что Индия является крупнейшим производителем различного сырья в мире. Армянские компании импортируют из Индии различные виды сырья, которое в Армении перерабатывается в конечную продукцию и потребляется не только на внутреннем рынке, но и экспортируется в различные страны.
В 2023 году из Армении в Индию была экспортирована продукция на сумму около $35 миллионов. Большая часть этой суммы, около 95 %, составило необработанное или полуобработанное золото. С этой точки зрения экспорт из Армении в Индию нуждается в серьезной диверсификации продукции.
- В каких сферах сотрудничество между двумя странами может развиваться более эффективно? Какие факторы мешают более активному развитию этих отношений?
- Армению можно рассматривать как короткий путь выхода на рынки ЕАЭС и ЕС, и логика создания совместных армяно-индийских предприятий должна быть в этих рамках. Отрасли могут быть весьма разнообразными: текстильная промышленность, перерабатывающая промышленность, легкая и тяжелая промышленность, высокие технологии и т.д. Также имеется большой потенциал для углубления сотрудничества в сфере агропродовольственной продукции, учитывая, что в 2023 году товарооборот агропродовольственной продукции между нашими странами составил $28,72 миллиона.
Развитию торгового оборота между Арменией и Индией может способствовать увеличение объемов грузоперевозок через иранские порты. В настоящее время в этом направлении ведутся соответствующие работы. Министерство территориального управления и инфраструктуры РА работает над подписанием соглашения о международном автомобильном сообщении между правительствами Армении и Индии.
- Весной прошлого года во время визита в Индию министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян предложил этой стране воспользоваться торговым коридором, проходящим через Армению, и добираться до черноморских портов коротким путем. О его важности заявили также Иран и Индия. Ведется ли работа в этом направлении, и если да, то на каком она этапе?
- В настоящее время основная проблема Республики Армения заключается в том, чтобы предоставить возможность армянским экспортным предприятиям выйти на другие рынки, обеспечив благоприятные логистические условия. При этом обеспечить участие в международных транзитных грузовых маршрутах. С этой точки зрения важно активное участие Армении в проекте международного транспортного коридора “Север-Юг”. Более того, в этом проекте Армения может стать важным участником и исполнителем формирования альтернативного грузового маршрута, предлагая альтернативный коридор для соединения Индии и Ирана с Европой через Грузию и Черное море, а также для соединения Европы с Индией. Коридор может стать связующим звеном, ведущим в Российскую Федерацию по суше. В этом процессе важен тот факт, что Армения является единственной страной, подписавшей Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) с Европейским Союзом и являющейся членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Иранский порт Чабахар может стать важным узлом транспортного сообщения между Арменией и Индией, посредством которого, в случае регулярных морских грузоперевозок, можно будет значительно увеличить объемы торговли между Арменией и Индией. В настоящее время Армения рассматривает и возможность стать оператором порта Чабахар. В рамках созданной для этого межведомственной рабочей группы предпринимаются шаги по разработке технико-экономического обоснования.