Գյումրու դրամատիկական թատրոնը «Երիտասարդություն. Թատրոն. Ֆեստ» միջազգային փառատոնին ներկայացել է «Շարքային Թռչնակ»-ով
ԳՅՈՒՄՐԻ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու Վարդան Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը Սանկտ Պետերբուրգում կայացած «Երիտասարդություն. Թատրոն. Ֆեստ» միջազգային փառատոնին ներկայացել է «Շարքային Թռչնակ» բեմադրությամբ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, XXV միջազգային թատերական փառատոնն անցկացվել է Ա.Ա.Բրյանցևի անվան պատանի հանդիսատեսի պետական ​​թատրոնում՝ մայիսի 24-30-ը։ Փառատոնի ծրագիրը ներառել է 27 ներկայացում, որոնք պատրաստել էին Ռուսաստանի, Բելառուսի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Բրազիլիայի, Իրանի, Իրաքի, Թունիսի և այլ երկրների թատրոնները։
441351863_855494209724347_5736623616882013590_n.jpg (386 KB)
Ամեն տարի փառատոնը համախմբում է ոչ միայն լավագույն ներկայացումներ ամբողջ աշխարհից, այլև ժամանակակից արվեստի գործիչների՝ ռեժիսորների, թատերագետների և պրոդյուսերների։ Ըստ փառատոնի կոնցեպտի՝ ներկայացումը պետք է հետաքրքիր լինի երիտասարդներին՝ օրիգինալ բովանդակությամբ և ռեժիսորական լուծումներով. այն պետք է արտացոլի ամենաժամանակակից թատերական միտումները։ Նախկինում այս փառատոնը կոչվել է «Ռադուգա»։
«Այս փառատոնին Գյումրու թատրոնը մասնակցում էր առաջին անգամ։ Մեզ համար մեծ պատիվ էր փառատոնի փակման օրը հանդես գալ. ներկայացրել ենք Ուիլյամ Ուորթոնի «Շարքային Թռչնակ»-ը հոգեբանական դրաման. ռեժիսոր՝ Տաթև Մելքոնյան։ Ներկայացումը շատ ջերմ ընդունելության արժանացավ, ինչի վառ ապացույցը եղավ այն, որ Գյումրու թատրոնը դարձավ փառատոնի պաշտոնական անդամ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Լյուդվիգ Հարությունյանն՝ ավելացնելով, որ փառատոնի շրջանակներում կան նաև համագործակցության նախնական պայմանավորվածություններ։ «Փառատոնի առանձնահատկությունը նաև այն է, որ շատ են տարբեր երկրների փառատոնների կազմակերպիչները, և Գյումրու թատրոնն արդեն իսկ երեք նմանատիպ փառատոնների մասնակցության պայմանավորվածություններ ձեռք է բերել։ Նշեմ, որ այսօր բավական բարդ է ռուս թատերագետների դրական արձագանքին արժանանալ, երբ ներկայացված են լավագույն ներկայացնումները, և շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանն այս առումով իր խոսքն ասաց ու դրական արձագանքների արժանացավ»,- նշեց Լյուդվիգ Հարությունյանը՝ տեղեկացնելով, որ թատրոնը փառատոնին մասնակցել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
441388899_467612425663619_6032719635417627707_n.jpg (305 KB)
Փառատոնի ավարտին թատրոնն արժանացել է փառատոնի դիպլոմի ու արձանիկի․ 2018 թվականից մասնակիցներին շնորհվում է արձանիկ, որը հատուկ փառատոնի համար նախագծել է հայտնի քանդակագործ Վլադիմիր Գորևը։

Гюмрийский драмтеатр представил на международном фестивале «Молодежь. Театр. Фест» спектакль «Птаха»
Гюмрийский государственный драматический театр имени Вардана Ачемяна принял участие в программе «Молодежь. Театр: Фест», выступив на международном фестивале со спектаклем «Птаха» («Рядовой Птаха»).
Как передает Арменпресс, XXV Международный театральный фестиваль прошел в Государственном театре юного зрителя имени А.А. Брянцева 24-30 мая. В программу фестиваля вошли 27 спектаклей, подготовленных театрами России, Белоруссии, Армении, Казахстана, Бразилии, Ирана, Ирака, Туниса и других стран.
Ежегодно фестиваль собирает на своей сцене не только лучшие спектакли со всего мира, но и деятелей современного искусства – режиссеров, театроведов и продюсеров. По концепции фестиваля, спектакль должен быть интересен молодежи оригинальным содержанием и режиссерскими решениями, он должен отражать самые современные театральные тенденции. Ранее этот фестиваль назывался «Радуга».
"Театр Гюмри впервые принял участие в этом фестивале. Для нас было большой честью выступить в день закрытия фестиваля. Мы представили психологическую драму Уильяма Уортона «Рейнберд». Режиссер - Татев Мелконян. Спектакль был принят очень тепло, о чем свидетельствует тот факт, что Гюмрийский театр стал официальным участником фестиваля", - отметил художественный руководитель театра Людвиг Арутюнян, добавив, что в рамках фестиваля также достигнуты предварительные договоренности о сотрудничестве.
«Должен отметить, что сегодня довольно сложно получить положительный отклик от российских театральных деятелей, и я очень рад, что театр из Армении получил положительные отклики", - сказал Людвиг Арутюнян, сообщив, что театр принял участие в фестивале при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта.
По итогам фестиваля театру были вручены фестивальный диплом и статуэтка. С 2018 года участникам вручают статуэтку, созданную известным скульптором Владимиром Горевым специально для фестиваля.