Հայաստանը ԵԱՏՄ շուկա արտահանումն ավելացրել է 14 անգամ․ Միխայիլ Միշուստին
ԵՐԵՎԱՆ, 31ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը հայտարարել է, որ Հայաստանը 14 անգամ ավելացրել է արտահանումը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շուկա, իսկ երկրի համախառն ներքին արդյունքի աճը գերազանցել է 8,5 տոկոսը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այսմասին ՌԴ վարչապետն ասել է ԵԱՏՄ-ի 10-ամյակի կապակցությամբ Ռոսիա-24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Միշուստինը նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը մասնակցությունից օգուտ են ստանում բոլոր հինգ անդամ պետությունները՝ հստակեցնելով, որ դա առաջին հերթին ներքին սահմաններին մաքսային հսկողության բացակայության արդյունքում է։
«Արտոնյալ հասանելիության շնորհիվ, ընդհանուր առմամբ, բազմապատկվել են փոխադարձ առևտրի ծավալները։ Օրինակ, Հայաստանը միության շուկա արտահանումն ավելացրել է 14 անգամ, Բելառուսը և Ղազախստանը՝ ավելի քան կրկնակի, Ղրղզստանը՝ եռակի», -ասել է ՌԴ վարչապետը։
Միշուստինն անդրադարձել է նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրների համախառն ներքին արդյունքների աճին և հայտնել, որ նախորդ տարվա արդյունքներով գերազանցվել են համաշխարհային տեմպերը։
Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարն ուշադրություն է հրավիրել նաև այն փաստի վրա, որ անդամակցող պետությունների՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերն ավելի բարձր են, քան ԱՊՀ երկրներում, որոնք ներգրավված չեն նման խորացված ինտեգրացիոն ձևաչափում:
«Նախորդ տարի Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքի աճը գերազանցել է 8,5%-ը։ Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը՝ 4%-ը: Նմանատիպ իրավիճակ է, ի դեպ, նաև Ղրղզստանում, որտեղ ՀՆԱ-ի դինամիկան 2023 թվականին նույնպես բարձր է եղել»,- հայտնել է Միշուստինը։

Armenia boosts exports to EEU market by 14 times - Mikhail Mishustin
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. Russian Prime Minister Mikhail Mishustin, announced that Armenia increased its exports to the EEU market 14 times, and the growth of the country's GDP exceeded 8.5 percent, said Russian Prime Minister about this in an interview given to the Russia-24 TV channel on the occasion of the 10th anniversary of the EEU.
Mishustin noted that all five member states benefit from participation in the EEU, clarifying that this is primarily a result of the lack of customs control at the internal borders.
"Thanks to preferential access, in general, the volumes of mutual trade have multiplied. For example, Armenia increased its exports to the Union market 14 times, Belarus and Kazakhstan more than twice, Kyrgyzstan three times," said the Russian Prime Minister.
Mishustin also referred to the growth of the gross domestic products of the EEU member states and said that the results of the previous year exceeded the world rates.
The head of the Russian government also drew attention to the fact that the GDP growth rates of the participating countries - Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan - are higher than in the CIS countries not involved in such a deep integration format.
"Last year, the growth of Armenia's gross domestic product exceeded 8.5%. The volume of industrial production was 4%. By the way, the same situation is in Kyrgyzstan, where the GDP dynamics in 2023 were also high," Mishustin said.