Վարչապետը ցավակցություն հայտնեց հեղեղումների հետևանքով զոհվածների հարազատներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի մեկնարկից առաջ ցավակցություն հայտնեց Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած հեղեղումների զոհերի հարազատներին, ընտանիքի անդամներին։
«Նախ ուզում եմ կառավարության և ժողովրդի անունից ցավակցություն հայտնել Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած ջրհեղեղի զոհերի հարազատներին, ընտանիքի անդամներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Փաշինյանը։
Օրակարգի հաստատումից հետո Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար, Լոռու ևՏավուշի մարզերում արտակարգ իրավիճակի կառավարման օպերատիվ շտաբի ղեկավար Գնել Սանոսյանը հանդես է գալիս աղետի գոտում իրավիճակի վերաբերյալ զեկույցով։
Մայիսի 26-ինհորդառատ անձրևների և Դեբեդ, Աղստև, Տաշիր գետերի վարարման հետևանքով Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումներ են առաջացել։ Հեղեղումների հետևանքով ջրալցվել են տներ, շենք-շինություններ, քանդվել ճանապարհներ։ Հեղեղումների հետևանքով կա 4 զոհ։ Կառավարությունն աղետի գոտի է հայտարարել հեղեղումներից տուժած բնակավայրերում և 300 միլիոն դրամ է հատկացրել հրատապ խնդիրների լուծման համար։

Prime Minister extends condolences to families of flood victims
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. Nikol Pashinyan, before the start of the government session, expressed his condolences to the relatives and family members of the victims of the floods in Lori and Tavush regions.
"First of all, on behalf of the government and the nation, I want to express my condolences to the relatives and family members of the flood victims in Lori and Tavush regions," said Pashinyan.
After the approval of the agenda, Gnel Sanosyan, the Minister of Territorial Administration and Infrastructures, head of the emergency management operational staff in Lori and Tavush regions, presents a report about the situation in the disaster zone.
On May 26, floods occurred in Lori and Tavush regions as a result of heavy rains and overflowing of Debed, Aghstev, and Tashir rivers. As a result of floods, houses, buildings and structures were flooded, roads were destroyed. We have 4 victims as a result of floods. The government declared a disaster zone in the settlements affected by floods and allocated 300 million drams for solving urgent problems.