Ֆրանսիացի մասնագետները վերապատրաստման դասընթացներ են անցկացնում Գեղարքունիքի մարզի առողջապահական հաստատությունների աշխատողների հետ
ԳԱՎԱՌ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի և Ֆրանսիայի Հանրապետության Իզերի դեպարտամենտի միջև գործող ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակներում Իզերի դեպարտամենտի «Բժշկական օգնություն և զարգացում» ծրագրի պատասխանատու Ժան Կլոդ Ռոսեն և բժիշկ Պիեռ Շիլինգերը հերթական ծրագրով Գեղարքունիքի մարզում են։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմից, ծրագրի ներկայացուցիչները մարզպետ Կարեն Սարգսյանի աջակցությամբ 5-օրյա ինտենսիվ դասընթացներ են անցկացնում մարզի բուժաշխատողների համար։
Մայիսի 27-ին Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմի վարչական շենքում «Բժշկական օգնություն և զարգացում» ծրագրի ներկայացուցիչ, վերապատրաստող և շտապօգնության բժիշկ Պիեռ Շիլինգերը առաջին հանդիպումն անցկացրել է Գավառ համայնքի տարբեր բուժհիմնարկների ընտանեկան բժիշկների և բուժքույրերի հետ։ Վերապատրաստման թեման էր «Ինչպես իրականացնել առաջին բուժօգնությունը, որպեսզի այն լինի ավելի արագ և արդյունավետ»։
Վերապատրաստումն ընթացել է ակտիվ քննարկումների, պարզաբանումների մթնոլորտում, դասընթացավարի կողմից օգտագործվող դիդակտիկ պարագաների, գործիքների և նյութերի օգտագործմամբ։
Թեման ամփոփվել է մասնագիտական ցուցադրական գործողությունների միջոցով։
Վերապատրաստման դասընթացները կտևեն մինչև հունիսի 1-ը, կմասնակցեն Սևանի, Մարտունու, Վարդենիսի և Ճամբարակի առողջապահական հաստատությունների բուժաշխատողները։

Специалисты из Франции проводят курсы переподготовки с работниками медицинских учреждений Гегаркуникской области
В рамках программ децентрализованного сотрудничества между Гегаркуникской областью Республики Армения и Департаментом Изер Французской Республики Жан-Клод Розен, ответственный за программу “Медицинская помощь и развитие” Департамента Изер, и доктор Пьер Шиллингер находятся в Гегаркуникской области с очередной программой.
Как сообщили “Арменпресс” в администрации Гегаркуника, представители программы при содействии губернатора Карена Саркисяна проводят 5-дневные интенсивные курсы для медицинских работников района.
27 мая в административном здании мэрии Гегаркуника представитель программы “Медицинская помощь и развитие” врач скорой помощи Пьер Шиллингер провел первую встречу с семейными врачами и медсестрами из различных медицинских учреждений общины Гавар. Тема тренинга заключалась в оказании первой, быстрой и эффективной помощи.
Тренинг прошел в атмосфере активных дискуссий и разъяснений, с использованием дидактических материалов и инструментов.
Занятия продлятся до 1 июня, в них примут участие работники медицинских учреждений Севана, Мартуни, Вардениса и Чамбарака.