Հանրապետության տոնի առթիվ տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Հանրապետության տոնի առթիվ պետական պարգևներ են հանձնել տարբեր ոլորտները ներկայացնող մի խումբ անձանց:
Մասնավորապես, վարչապետ Փաշինյանն Իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանին պարգևատրել է ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:
Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ ՀՀ ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայության տնօրեն-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ, փրկարար ծառայության գնդապետ Կամո Ցուցուլյանին շնորհվել է փրկարար ծառայության գեներալ-մայորի կոչում:

Award ceremony held on the occasion of the Republic Day
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. Nikol Pashinyan and Vahagn Khachaturyan presented state awards to a group of people representing various fields on the occasion of the Republic Day, informs the Information and Public Relations Department of the Armenian Prime Minister's Office.
In particular, Prime Minister Pashinyan awarded the Deputy Chairman of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, Arsen Ayvazyan, with the Commemorative Medal of the Prime Minister of the Republic of Armenia for his contribution to strengthening legal system and of legality.
By the decision of Nikol Pashinyan, the director of the Rescue Service of the Ministry of Internal Affairs - Deputy Minister of Internal Affairs, Colonel of the Rescue Service Kamo Tsutsulyan was awarded the rank of Major General of the Rescue Service.