Չեխիայի խորհրդարանի փոխխոսնակի գրառումը ԼՂ-ում Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ բուռն արձագանք է առաջացրել Բաքվում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոշեկի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ բուռն արձագանք է առաջացրել Բաքվում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Չեխիայում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Հովակիմյանի հետ հանդիպումից հետո Բարտոշեկը «X»-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ պետք է չմոռանալ Հայաստանը։
«Հարյուր հազարավոր փախստականներ երկիր են ժամանել Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Լեռնային Ղարաբաղից, որտեղ ակնհայտորեն արձանագրվել են մարդու իրավունքների խախտումներ: Նույնիսկ, եթե այդ մասին քիչ է ասվում հայրենի ԶԼՄ-ներում, հայերին մարդասիրական օգնություն է պետք: Այս և շատ այլ բաների մասին ես այսօր խոսել եմ Չեխիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Հովակիմյանի հետ»,- գրել է Բարտոշեկը։
Հայտարարությունը զայրույթ է առաջացրել Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց մոտ: Ադրբեջանի ազգային ժողովի Չեխիայի հետ միջխորհրդարանական կապերի աշխատանքային խմբի ղեկավար Էլնուր Ալահվերդիևը մայիսի 24-ին խմբի անդամների անունից բողոքի նամակ է հղել Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի չեխ-ադրբեջանական միջխորհրդարանական կապերի բարեկամության խմբի անդամներին:

YEREVAN, 25 MAY, ARMENPRESS. The statement of the Vice-Chair of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Jan Bartošek regarding Azerbaijan's actions in Nagorno-Karabakh caused a strong reaction in Baku.
After the meeting with Armenian Ambassador to the Czech Republic Ashot Hovakimyan, Bartošek wrote in a post on X that one should not forget Armenia.
"Hundreds of thousands of refugees have arrived in the country from Nagorno-Karabakh, occupied by Azerbaijan, where human rights violations have been clearly documented. Even if this is not widely covered in local media, Armenians need humanitarian aid. I have discussed this and many other issues today with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Czech Republic, Ashot Hovakimyan," wrote Bartošek.
The head of the Azerbaijani Parliament's working group on Azerbaijani-Czech inter-parliamentary relations Elnur Allahverdiyev sent a letter of protest on behalf of the Group Members to the members of the Czech Republic-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament.