Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ պահանջել Վարդանյանի և մյուս 22 հայ բանտարկյալների անվերապահ ազատ արձակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապօրինաբար Բաքվի բանտում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը կոչ է արել միջազգային հանրությանը՝ պահանջել Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս 22 հայ բանտարկյալների անվերապահ ազատ արձակումը:
«Ադրբեջանական դատարանը հերթական անգամ երկարաձգել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ից ապօրինաբար Բաքվի բանտում պահվող հայ բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նախնական կալանքի ժամկետը։
Ութ ամիս շարունակ Ադրբեջանի իշխանություններն արհամարհել են միջազգային իրավունքը և մարդկային արժանապատվությունը՝ Ռուբեն Վարդանյանին պահելով անազատության մեջ՝ առանց դատավարության և պատշաճ գործընթացի։
Նրանք շարունակում են հրաժարվել հայտնել, թե երբ տեղի կունենա պատշաճ դատավարություն կամ լսումներ` իրենց, այսպես կոչված, «մեղադրանքների» հիման վրա: Վարդանյանի կալանքը ևս հինգ ամսով երկարաձգելու այս որոշումը՝ առանց պատշաճ իրավական ընթացակարգի, մարդու հիմնարար իրավունքների ևս մեկ կոպտագույն խախտում է:
Մինչ Եվրախորհրդարանի բանաձեւի, ԱՄՆ Կոնգրեսի պատժամիջոցների մասին օրինագծի և Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևի միջոցով շարունակվում է ուժգնանալ Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումները, մենք՝ Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը, կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ կառավարությունների, բիզնեսի ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին, պահանջել Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս 22 հայ բանտարկյալների անվերապահ ազատ արձակումը, եթե Ադրբեջանը ցանկանում է պահպանել COP 29-ը հյուրընկալելու արտոնությունը, որն Ադրբեջանը հռչակել է որպես «Խաղաղության համաժողով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Վարդանյանների ընտանիքի հայտարարություն-կոչի մեջ:
Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերն էլ ընդգծել է, որ Խափանման միջոց կալանքի բազմակի երկարաձգումները՝ առանց գրավի դիմաց ազատ արձակելու մերժումը հիմնավորելու անհատականացված ​​ու կոնկրետ որոշման, Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների հերթական կոպտագույն խախտումն է՝ համաձայն Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային համաձայնագրի, որին Ադրբեջանն անդամակցում է։ Նրա խոսքով՝ կալանքի ժամկետի երկարաձգումների միակ բացատրությունն այն է, որ այս գործը քաղաքական է, և որ Ադրբեջանը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ որևէ փաստացի ապացույց չունի նրան դատապարտելու համար։ Հետևաբար, նա պետք է անհապաղ կերպով և անվերապահորեն ազատ արձակվի։

Ruben Vardanyan’s family call on the international community to demand for Vardanyan's unconditional release
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The family of Ruben Vardanyan, who has been illegally detained in Baku, call on the international community to demand for Ruben Vardanyan’s and the 22 other Armenian prisoners’ unconditional release.
“The Azerbaijani court has once again extended the pre-trial detention of Ruben Vardanyan, Armenian philanthropist, and former State Minister of Artsakh, who has been illegally detained in Baku since September 27, 2023.
“For eight months, the Azerbaijani authorities have flouted international law and human decency by keeping Ruben incarcerated without trial and without any proper process. They still refuse to say when any proper trial or hearing will take place on their so called charges. This decision to extend his detention by another five months without any due process is another gross violation of his basic human rights.
“While the international pressure on Azerbaijan continues to grow through the European Parliament resolution, US congress sanction bill and the French Senate resolution, we, the Vardanyan family, call on representatives of the international community - government, business and civil society - to demand for Ruben's unconditional release and the 22 other Armenian prisoners if Azerbaijan is to maintain the privilege to host COP29, which Azerbaijan has proclaimed to be the "COP of peace," the family’s statement reads.
Jared Genser, the Vardanyan family’s international legal counsel stated that the extension of pre-trial detention is a flagrant violation of Ruben Vardanyan’s rights.
“The repeated extensions of pre-trial detention without an individualized and specific determination to justify the denial of bail is another flagrant violation of Ruben’s rights under the International Covenant on Civil and Political Rights, a treaty to which Azerbaijan is a state party. The only explanation for the extended delays is this case is political and that Azerbaijan doesn’t have any actual evidence against Ruben to put him on trial. Therefore, he should be immediately and unconditionally released,” said Genser.