Եվրոպական հանձնաժողովի գործադիր փոխնախագահ Դոմբրովսկիսը Հայաստանում կմասնակցի ՎԶԵԲ տարեկան հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական հանձնաժողովի գործադիր փոխնախագահ և առևտրի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Վալդիս Դոմբրովսկիսը Երևանում մայիսի 15-ին և 16-ին կմասնակցի Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տարեկան հանդիպմանը և գործարար համաժողովին՝ ներկայացնելով Եվրոպականն միությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակությունից, ԵՀ գործադիր փոխնախագահ Դոմբրովսկիսն իր առաքելության շրջանակում կմասնակցի «Կրիտիկական հումքի» վերաբերյալ պանելային քննարկմանը, ինչպես նաև ներկա կգտնվի ՎԶԵԲ-ի և Ղազախստանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմանը, որը հանքարդյունաբերության ոլորտի կայուն զարգացմանն ուղղված ԵՄ-Ղազախստան «Կրիտիկական հումքի վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզի» իրականացման մաս է: Նա կմասնակցի նաև ՎԶԵԲ-ի Կառավարիչների խորհրդի լիագումար նիստին:
Ըստ աղբյուրի՝ գործադիր փոխնախագահ Դոմբրովսկիսը կհանդիպի Հայաստանի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։ Մասնավորապես նա կհանդիպի ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ինչպես նաև ՀՀ փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանին և Տիգրան Խաչատրյանին։ Նախատեսվում են հանդիպումներ Մոլդովայի փոխվարչապետ Դումիտրու Ալաիբայի և Եգիպտոսի միջազգային համագործակցության նախարար Ռանիա Ալ-Մաշաթի հետ:
Նշվում է, որ «Ազդեցության համատեղ գործադրում» խորագրի ներքո ՎԶԵԲ 2024 տարեկան հանդիպումը և գործարար համաժողովը գլոբալ հարթակ է քննարկելու, թե ինչպես օգնել տնտեսություններին մշտապես փոփոխվող աշխարհում հարմարվել և զարգանալ: Այս տարվա ծրագրում ներառված են բարձր մակարդակի հանդիպումներ, պանելային քննարկումներ, բանախոսներ, որոնք կանդրադառնան առանցքային գլոբալ թեմաների՝ ֆինտեխից և կիբեռանվտանգությունից մինչև կայուն ենթակառուցվածքներ և տնտեսական ընդգրկում: Մայիսի 16-ին «Կրիտիկական հումք» խորագրով պանելային քննարկում կկազմակերպվի ուղիղ հեռարձակմամբ:

European Commission’s Executive Vice President to take in the EBRD's annual meeting in Armenia
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. Executive Vice-President and Commissioner for Trade Valdis Dombrovskis will participate in the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) annual meeting and business conference in Yerevan on May 15 and 16, representing the European Union.
According to the delegation of the European Union in Armenia, Dombrovskis will take part in a panel discussion on "Critical Raw Materials" within the framework of his mission.
Additionally, he will be present at the signing of the Memorandum of Understanding between the EBRD and Kazakhstan, which is part of the implementation of the EU-Kazakhstan "Road Map on Critical Raw Materials" aimed at the sustainable development of the mining sector. He will also participate in the plenary session of the EBRD Board of Governors.
According to the source, Executive Vice-President Dombrovskis will meet high-ranking officials of the Armenian government. In particular, he will meet President Vahagn Khachaturyan, Prime Minister Nikol Pashinyan as well as Deputy Prime Ministers Mher Grigoryan and Tigran Khachatryan. Meetings are scheduled with Moldova’s Deputy Prime Minister Dumitru Alaiba and Egypt’s Minister of International Cooperation, Rania Al-Mashat.
It is noted that under the broad theme of “Delivering Impact Together,” the EBRD 2024 Annual Meeting & Business Forum serves as a global platform for discussions on how to help economies adapt and develop in an ever-changing world. This year's programme includes high-level discussions, panels, and speakers addressing pivotal global topics, from fintech and cybersecurity to sustainable infrastructure and economic inclusion.