Քաղաքակիրթ աշխարհի լուռ համաձայնությամբ քայլ առ քայլ ԼՂ-ում ոչնչացվում է հայկական մշակութային հետքը․ «Գեղարդ» հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցու հիմնահատակ ավերումն ադրբեջանական վանդալիզմի հերթական դրսևորումն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տարածած հայտարարության մեջ:
«2024 թվականի մայիսի 11-ին համացանցում տարածվեց արբանյակային լուսանկար, որտեղ հստակ երևում է, որ Ադրբեջանը հիմնովին ավերել է Բերձորի Սբ․ Համբարձման եկեղեցին։ Վանդալիզմի այս հերթական դրսևորումը սովորական երևույթ է այդ պետության համար, որի գերխնդիրներից մեկն է ոչնչացնել հայկական հետքը բռնազավթված տարածքներում։
Սա մշակութային ցեղասպանություն է, որը բնորոշվում է հետևյալ կերպ․ էթնո-կրոնական կամ կրոնական խմբի մշակութային արժեքների կանխամտածված անտեսում կամ ոչնչացում, որը ցեղասպանության հետ ասոցացվող գործողություններից է։ Նպատակն է ապացուցել, որ այդ խումբը երբևէ չի ապրել տվյալ տարածքում և չի ունեցել մշակութային ներկայություն»,- հայտարարել է Հիմնադրամը՝ հիշեցնելով, որ դեռևս 2022 թվականին Ադրբեջանի «Հուշարձանների պահպանության հասարակական կազմակերպությունը» հայտարարություն էր տարածել, որ նախաձեռնում են Բերձորի Սբ․ Համբարձման եկեղեցին վերածել մզկիթի։
«Կարևոր է փաստել, որ Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը՝ ի դեմս Ալիևի և իր ստեղծած բռնապետական ռեժիմի, բացահայտ հայտարարություն է տարածել, որ շարունակելու է վերջին երեսուն տարիների ընթացքում հայերի ստեղծած ժառանգությունը ոչնչացնել։ Դրա ամենավառ օրինակն էր 2021 թվականի մարտի 25-ին BBC լրատվականի կողմից տարածված լուսանկարը, որտեղ երևում է, որ Մեխակավանի Սբ․ Աստվածածին եկեղեցին (կառուցված 2013 թվականին) հիմնահատակ ավերված էր:
Այսպես, քաղաքակիրթ աշխարհի լուռ համաձայնությամբ քայլ առ քայլ Արցախի տարածքում ոչնչացվում է հայկական մշակութային հետքը։ Իսկ որ Ադրբեջանը ավարտին կհասցնի իր ծրագրած մշակութային ցեղասպանությունը, կասկած չի հարուցում։ Վկա են Նախիջևանում և Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող այլ տարածքներում տեղի ունեցածը»,- եզրափակվում է հայտարարությունը:
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջան պետության կողմից վանդալիզմի հերթական գործողությունը։

The Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh is gradually being destroyed – Geghard SAF
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. The destruction of St. Ascension (St. Hambardzum) Church in Berdzor is yet another act of vandalism by Azerbaijan, aimed at the eradication of Armenian cultural heritage, “Geghard” scientific and analytical foundation said in a statement.
“On May 11, 2024, a satellite image published on the Internet clearly showed that Azerbaijan had completely destroyed the St. Ascension (St. Hambardzum) Church in Berdzor. This is another act of vandalism - a typical behaviour for Azerbaijan, where one of the primary aims is the eradication of Armenian cultural heritage in the occupied territories.
“This is cultural genocide, which is characterized by deliberate disregard or destruction of the cultural values of an ethno-religious or religious group and is one of the actions associated with genocide. The objective is to establish that this group never lived in the designated area and had no cultural presence there,” the Foundation said.
“Geghard” scientific and analytical foundation reminds that back in 2022, Azerbaijan's "Public Organization for the Protection of Monuments" propоsed converting the Surb Hambardzum Church in Berdzor into a mosque.
“It is important to note that Azerbaijan's state policy, under the dictatorial leadership of Aliyev, has openly declared its intention to continue the destruction of Armenian heritage built over the past thirty years. The most evident instance of this was the photograph shown by BBC News on March 25, 2021, depicting the complete destruction of the St. Astvatsatsin Church in Mekhakavan, built in 2013. (https://www.bbc.com/news/av/world-europe-56530604).
“Thus, with the tacit consent of the civilized world, the Armenian cultural heritage in the territory of Artsakh is gradually being destroyed. There is little doubt that Azerbaijan will complete its planned cultural genocide, as evidenced by the events in Nakhijevan and other territories under its control.
"Geghard" Scientific and Analytical Foundation strongly condemns yet another act of vandalism by the state of Azerbaijan,” the statement reads.