ՀՀ-ն կերկարաձգի զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու ոլորտում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունը կերկարաձգի զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելու բնագավառում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ համագործակցության մասին համաձայնագրի գործողության ժամկետը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան նախագիծը ներառված է կառավարության ապրիլի 12-ի նիստի օրակարգում։
Սույն համաձայնագիրը ստորագրվել է 2000 թվականի հուլիսի 24-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև՝ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը, ինչպես նաև այդպիսի զենքի հետ անմիջականորեն կապված տեխնոլոգիաների, նյութերի, գիտելիքների ու փորձի տարածմանը հակազդելու, միջուկային, կենսաբանական և քիմիական զենքերի, ինչպես նաև այդպիսի զենքերին անմիջականորեն վերաբերող հումքի չարտոնված փոխանցումը, տարանցումը, փոխադրումը կանխելու նպատակով:
«Համաձայնագրով կողմերը պայմանավորվում են համագործակցություն իրականացնել` ուղղված զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածմանը հակազդելուն:
Մասնավորապես, ԱՄՆ-ի կառավարությունը պարտավորվում է ՀՀ կառավարությանը, վերջինիս հայտերի հիման վրա, անհատույց տրամադրել զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածումը կանխարգելող սարքավորումներ, նյութեր, տեխնոլոգիաներ, իրականացնել անձնակազմի ուսուցում և այլն:
Համաձայնագրով ՀՀ կառավարությունը պարտավորվում է նախատեսվող գործողություններն իրականացնելու նպատակով հեշտացնել ՀՀ տարածք ԱՄՆ-ի կառավարության համապատասխան ներկայացուցիչների մուտքն ու ելքը, ինչպես նաև սահմանվում են նախատեսվող միջոցների փոխադրման կարգն ու պայմանները»,-ասված է նախագծում։
Նշվում է, որ համաձայնագրի գործողությունը ևս յոթ տարով երկարացնելը կնպաստի զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածումը կանխելուն:

Армения продлит соглашение о сотрудничестве с США в области противодействия распространению оружия массового уничтожения
Республика Армения продлит срок действия соглашения о сотрудничестве с Соединенными Штатами Америки в сфере противодействия распространению оружия массового уничтожения. Как передает «Арменпресс», соответствующий проект включен в повестку заседания правительства 12 апреля.
Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Соединенных Штатов Америки подписано 24 июля 2000 года в Вашингтоне с целью противодействия распространению оружия массового уничтожения, технологий, материалов, знаний и опыта, непосредственно связанного с таким оружием: ядерным, биологическим и химическим, также в целях предотвращения несанкционированной передачи, транзита, транспортировки сырья, имеющего непосредственное отношение к такому оружию.
«В соответствии с Соглашением стороны обязуются осуществлять сотрудничество, направленное на противодействие распространению оружия массового уничтожения.
В частности, правительство США обязуется безвозмездно на основании заявки Правительства РА предоставлять оборудование, материалы, технологии, предотвращающие распространение оружия массового поражения, готовить кадры и т.д.
В соответствии с Соглашением Правительство Армении обязуется облегчить въезд и выезд соответствующих представителей Правительства США на территорию Армении с целью осуществления предусмотренных действий, а также устанавливаются порядок и условия транспортировки предусмотренных средств», - говорится в проекте.
Отмечается, что продление действия соглашения еще на семь лет будет способствовать предотвращению распространения оружия массового уничтожения.